Закон і Бізнес


«Позитивний сигнал»

Брюссель розщедрився на план дій і нагадав про демократію


Україна і світ, №48 (983) 27.11—03.12.2010
1916

Перший після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах саміт Україна — ЄС став найбільш результативним за останні роки. 22 листопада країни Європейського Союзу схвалили план дій щодо відміни короткострокових віз для українців. Проте коли вступить в силу безвізовий режим — не відомо, навіть якщо Київ чітко виконає всі поставлені завдання.


Домашнє завдання

Український гарант за результатами саміту запевнив, що Київ зможе виконати «домашню роботу» в рамках плану стосовно встановлення безвізового режиму з ЄС уже в І півріччі 2011 року. І тоді питання відміни віз залежатиме виключно від Брюсселя. Втім, Україна сподівається, що відповідна угода буде підписана до проведення чемпіонату Європи з футболу в 2012 році.
Водночас голова Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу, відповідаючи на запитання, коли громадяни України можуть розраховувати на запровадження безвізового режиму, підкреслив, що не може сказати, коли конкретно це відбудеться.
На думку деяких експертів, термін переходу України на безвізовий режим з ЄС може розтягнутися на період від 5 до 10 років. Це залежатиме від двох обставин. Перша — стан справ у ЄС. Друга — Україна залишається далекою від уявлення європейців про те, що таке європейська демократична країна. Київ, на їхній погляд, віддаляється від стандартів демократії.
Проте реалізація плану вимагає від нашої країни чималих зусиль. Києву потрібно зайнятися введенням паспортів з біометричними даними, посилити заходи боротьби з нелегальною міграцією, вдосконалити прикордонний режим, поглибити міжнародно-правову взаємодію у сфері боротьби з організованою злочинністю, незаконним обігом наркотиків і торгівлею людьми.
Виконання плану повинно проходити в два етапи. На першому, згідно з інформацією нашого МЗС, Україна повинна прийняти необхідну законодавчу базу і держпрограми у відповідних сферах. На другому Єврокомісія оцінюватиме, наскільки Київ відповідає іншим критеріям.
У Брюсселі пояснюють, що українцям цей документ треба сприймати тільки як позитивний сигнал. «Наш намір — дати позитивний політичний сигнал про готовність будувати тісніші відносини з Україною», — підкреслив один з представників Євросоюзу, який уважає, що це «початок шляху до відміни віз».
До речі, за результатами останніх опитувань, відсоток відмов у виданні шенгенських віз нашим громадянам скоротився практично вдвічі. Це не може не радувати українців, які не надто сподіваються на швидку відміну віз.
Проте засмучує той факт, що більшість консульств країн ЄС не дають ніяких письмових пояснень причин відмов. А це суперечить положенню нового візового кодексу Євросоюзу, який вступив у силу ще півроку тому. Нагадаємо: згідно з кодексом консульства зобов’язані називати причини, з яких вони від¬мовляють у виданні візи.

ЗВТ і безперебійний транзит

Окрім відміни віз, Україна на шляху євроінтеграції має намір підписати угоду про асоціацію, частиною якої стане угода про створення зони вільної торгівлі. Київ і Брюссель домовилися прискорити переговори з цього питання. Нині вони проходять досить складно, хоча дуже активно: тільки цього року робоча група з підготовки угоди збиралася понад 10 разів.
В Єврокомісії відзна¬чають, що переговори ¬ускладнюються, оскільки обидві сторони мають дуже амбітні цілі, а сама угода про ЗВТ не має аналогів у відносинах Євросоюзу з іншими країнами світу.
Раніше Прем’єр-міністр Микола Азаров указував на жорсткість позиції ЄС в переговорах про створення ЗВТ. «Ми нині ведемо переговори з Євросоюзом про створення зони вільної торгівлі. Ви знаєте, як вони воюють за кожну квоту? Квоти нам встановлюють на все», — підкреслив М.Азаров.
На європейському форумі Україна і ЄС підписали документ, що дає Києву доступ до участі в програмах Брюсселя. Відповідно до протоколу наша країна повинна буде робити внесок у спільний бюджет ЄС «відповідно до конкретних програм, в яких бере участь».
На саміті Україна так і не отримала чітких гарантій модернізації своєї газотранспортної системи. Київ раніше пропонував створити тристороннє спільне підприємство, яке зайнялося б модернізацією української ГТС. При цьому від європейців потрібні гарантії купівлі певного обсягу блакитного палива, а від Росії — гарантії його постачання і прокачування через наші газопроводи.
Проте В.Янукович пообі¬цяв ЄС, що Україна не створить проблем Європі при транзиті російського газу через свою територію.
Серед іншого лідери обговорили міжнародні й регіональні питання, що становлять спільний інтерес, зокрема відносини з Білоруссю, Росією, а також придністровське врегулювання в Республіці Молдова.
Як партнери у форматі придністровського врегулювання вони домовилися продовжити свою тісну співпрацю, підкреслюючи, що відновлення переговорів у форматі «5+2» залишається спільною метою. Також сторони підкреслили, що конфлікт повинен вирішитися виключно мирним шляхом.

Наприкінці

Крім глобальних економічних і геополітичних питань, на саміті обговорювалися умови дотримання нашою країною демократичних принципів. Європейські очільники повідомили Києву про свою стурбованість недемократичними процесами в Україні.
Ж.-М.Баррозу, зокрема, вказав на нерозривний зв’язок між демократичним просуванням і євроінтеграцією, додавши, що Європа й Україна дійсно мають амбітні плани на майбутнє, пов’язані з політичною асоціацією та економічною інтеграцією.
Так само вважає і голова Європейської ради Герман ван Ромпей. «Повага до цих принципів є умовою для майбутнього розвитку України як конкурентного, динамічного й інноваційного суспільства. Динаміка і глибина наближення Києва до ЄС дуже тісно пов’язані з цими принципами», — відзначив Г.ван Ромпей.
Також він додав, що угода про асоціацію, переговори щодо якої сподіваються завершити наступного року, — це не тільки економіч¬ний чинник, а й ключ до подальшого прогресу України на шляху реформ. Тим часом, нагадав голова Європейської ради, ЄС стоїть поряд і готовий допомогти консультаціями чи фінансово.
Чи зможе Київ упоратися з усіма вимогами, діз¬наємося вже наступного року. Адже якщо вірити обі¬цянкам і прогнозам влади, 2011 рік буде вирішальним для долі нашої держави і її ролі на міжнародній арені.

Олександр САВОЧЕНКО, РІА «Новости»,
Іванна ЯНІНА, «Погляд»

Думка експерта

Чи реально отримати безвізовий режим до Євро-2012?

Тарас БЕРЕЗОВЕЦЬ:
— На листопадовому саміті Україна отримала план дій щодо відміни короткострокових віз, але вимоги європейців дуже жорсткі. Оскільки мова йде не лише про запровадження нових паспортів, а й забезпечення громадянських свобод. Дії української влади ви¬кликають досить жорсткі висновки з боку Європейської комісії, і навряд чи ця ситуація зміниться на краще. Тому, думаю, отримати безвізовий режим до Євро-2012 шансів немає.

Записала Тетяна КУЛАГІНА