Закон і Бізнес


Технічні перепони


№16 (1210) 18.04—24.04.2015
1505

Серед причин, що погіршують якість здійснення правосуддя, законники Житомирщини називають неявку учасників процесу, безпідставні клопотання сторін, ігнорування яких може викликати сумнів у об’єктивності судових рішень, а також недовіру громадян до технологічних інновацій.


У Попільнянському районному суді Житомирської області проаналізували стан здійснення правосуддя за минулий рік. З аналізу випливає, що торік на розгляд надійшла менша кількість справ усіх категорій. Водночас обсяг адміністративних справ та справ окремого провадження збільшився.

Так, за період, що аналізується, в суді перебувало 116 кримінальних проваджень і справ. Найбільший відсоток серед них стосувався злочинів проти власності (43 справи). Кількість проваджень про злочини у сфері обігу наркотичних засобів — 7 одиниць. Кількість проваджень про злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту — 15.

За минулий звітний період засуджено 74 особи, під варту в залі суду взято двох. Причому спостерігається зменшення чисельності засуджених майже в усіх категоріях справ.

Від кримінальних правопорушень постраждало 68 осіб (36 чоловіків і 32 жінки). Злочинами було завдано матеріальної та моральної шкоди фізичним та юридичним особам на загальну суму 429381 грн.

23 кримінальні провадження розглянуто із затвердженням угоди в порядку гл.35 Кримінального процесуального кодексу. Крім цього, на розгляді в суді перебувало 93 справи за клопотаннями органів досудового розслідування та скарг на дії, бездіяльність і рішення слідчого, прокурора.

Фіксування процесу технічними засобами суттєво спростило роботу секретарів судових засідань, дало змогу в найкоротші строки оформляти справи після розгляду та здавати до канцелярії.

Виклик учасників процесу СМС-повідомленнями спростив забезпечення явки сторін та їх представників до суду. Втім, необізнаність населення з нововведеннями та невпевненість у роботі технічних засобів унеможливлює широке застосування методу.

Ускладнює здійснення правосуддя в установлені строки відсутність можливості провести розгляд справи за одне-два судові засідання в силу об’єктивних причин. Як правило, такими є систематична неявка свідків, необхідність призначення експертизи, клопотання прокурорів та адвокатів про оголошення перерви для підготовки до судових дебатів. Також на якість правосуддя впливають інші фактори. Наприклад, уточнення або зміна позовних вимог у цивільному провадженні та всілякого роду клопотання, іноді безпідставні, ігнорування яких може викликати сумнів у об’єктивності суду та призвести до скарг.

Негативно на показниках позначилось і те, що з 5 суддів, котрі працюють в установі, більш як півроку правосуддя відправляли тільки троє. Тож навантаження на кожного з них було значним.