Закон і Бізнес


Повернення на планету мавп

Суд наділив орангутанга правами і свободами людини


Чи не ризикує людство, наділяючи мавп правами людини, у майбутньому набути прав приматів?

№1-2 (1195-1196) 08.01—16.01.2015
13759

В Аргентині стався перший в історії випадок, коли суд визнав, що тварина наділена правами людини. Представники організації із захисту прав тварин заявляли, що самку орангутанга Сандру, яка живе в зоопарку Буенос-Айреса, незаконно позбавили волі, й вимагали її відпустити.


Народжену в 1985 р. в німецькому зоопарку Сандру в 2005-му продали в Аргентину, де вона до цього часу жила в столичному зоопарку. Місцеві захисники прав тварин заявили, що Сандра повинна мати такі самі права, що й людина. Тому вони зажадали випустити її на волю, повідомляє Бі-Бі-Сі. Якщо це рішення не буде оскаржено у вищій судовій інстанції, тварину відпустять на волю в заповіднику в Бразилії.

Після того як суд постановив відпустити орангутанга, визнавши в нього наявність прав людини, у звіринця з Буенос-Айреса залишилося обмаль часу, щоб оскаржити рішення. Аргентинський адвокат Пол Буомпадре, який представляв інтереси Association of Officials and Lawyers for Animal Rights, заявив агентству Reuters, що в разі перемоги буде створено прецедент, що дозволяє відпускати на волю тварин з інших зоопарків та цирків.

Як заявив працівник звіринця, вердикт про звільнення тварини, ухвалений на підставі того, що далекі від науки люди раптом вирішили, що вона зазнає страждань і її потрібно випустити, це одна з найбільших помилок.

Проте це вже не перший такий процес. Схожий випадок стався минулого року в США. Адвокат із захисту прав тварин Стевен Вайс зажадав наділити 26-річного шимпанзе Томмі, котрий самотньо живе в сараї у свого власника, правами людини й звільнити його. Свою заяву юрист пояснив тим, що ДНК шимпанзе майже ідентична людській, однак при цьому тварини не мають жодного з прав, визнаних за людиною.

С.Вайс стверджував, що Томмі тримали в клітці проти його волі, посилаючись на те, що жоден шимпанзе не вибрав би такі умови життя добровільно. Позов був пред’явлений власникам тварини. Втім, суд Нью-Йорка відмовив шимпанзе в правах людини. Судді вирішили, що, хоча шимпанзе цілком самостійні, на них не можна покладати відповідальність за будь-які дії й вони не можуть зрозуміти суті соціального контракту, який об’єднує людей. «Не варто й говорити, що на відміну від людей шимпанзе не можуть нести ніякої юридичної відповідальності, мати соціальні зобов’язання або відповідати за законом за свої дії», — переконані судді.

Прикметно, що 2008 р. іспанський парламент наділив людиноподібних мавп — орангутангів, горил і шимпанзе — правами людини. Це був перший випадок у світовій практиці, коли такі права офіційно визнали за тваринами. У планах іспанських парламентарів було внесення змін до законодавства, щодо заборони в країні експериментів на мавпах. Залучення останні до участі в циркових виставах та будь-яких зйомках також буде заборонено. Порушники нестимуть адміністративну відповідальність.