Закон і Бізнес753


Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 49 (1191). 6 - 12 грудня 2014 р.Судова практика

Керівництво ВСС, запрошуючи голів апеляційних судів на останню осінню нараду, мало на меті з’ясувати складні питання, що виникають у законників під час розгляду справ і стосуються осіб, котрих тримають під вартою. Втім, з-під шару формальності цього питання проявилося занепокоєння «загальників» щодо чинників тих процесів, які сприяють судовій тяганини. Як з’ясувалося, володарі мантій дуже невдоволені роботою правоохоронних органів.

Детальніше про це в матеріалі «Під вартою часу, або Хто винен у затягуванні розгляду окремих категорій кримінальних проваджень?»

Зі статті «Недоторканність житла: гарантії та винятки» С. Кравченко, заступника голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, та Р. Бабанли, начальника управління правової роботи апарату ВССУ, ви дізнаєтесь окремі аспекти отримання дозволу на обшук. Зокрема, у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ узагальнили судову практику розгляду клопотань про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи. Цей документ обговорено та схвалено на нараді суддів судової

палати у кримінальних справах ВСС 21.05.2014 та на засіданні пленуму ВСС 17.10.2014. Пропонуємо вашій увазі першу частину цього узагальнення, в якому аналізуються порядок розгляду відповідних клопотань та повноваження слідчого судді в разі недотримання слідчим або прокурором вимог щодо змісту такого процесуального документа.

Євроінтеграція

Як відомо, майдан-2013 починався як реакція суспільства на відмову влади від підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Рік тому тисячі українців виходили на центральні площі столиці та інших міст, дослухавшись до запевнень тодішніх опозиційних політиків, що президентський підпис під цим документом дуже швидко змінить їхню долю на краще. Чому ж Кабінет Міністрів урешті-решт дав задній хід на шляху до ЄС? Які чинники — економічні чи геополітичні — переважили на той момент? Коли слід очікувати реальних результатів від підписання та ратифікації Україною угоди? На ці запитання в ексклюзивному інтерв’ю «ЗіБ» відповів заступник керівника Інституту правових реформ Максим РАЙКО , який торік, будучи заступником міністра юстиції, брав безпосередню участь у підготовці до підписання угоди про асоціацію.

Судова влада

Кожен шостий суддя потребує поліпшення житлових умов та забезпечення службовим помешканням. Про це повідомила член Ради суддів Людмила Соломаха. Деталі – у статті «У черзі за житлом».

Процес очищення влади, або люстрація (як кому більше подобається), став доволі резонансною подією на вітчизняних теренах. А

ось багато країн Старого світу на ньому вже собаку з’їли. Досвідчені експерти європейської спільноти навіть напрацювали низку рекомендацій, які, з їхньої точки зору, демонструють загальні тенденції очищення влади. Та чи прийнятні вони для України? Про це нагадали у Верховному Суді, розмістивши на своєму сайті основні документи, схвалені європейськими інститутами із цього питання. З матеріалу «Люстраційний етикет» ви дізнаєтесь, чи готова Україна перейняти європейський досвід очищення влади?

Справи державні

Нова Верховна Рада спромоглася доволі швидко поділити урядові портфелі між учасниками різнобарвної коаліції. Щоправда, замість обіцяного раніше майдану громадського обговорення та персонального голосування, міністрів призначили гуртом. Це дало привід експертам припустити, що між лідерами нових парламентських фракцій ще не склалися довірчі відносини. Відповідно, й обіцяні майже кожним кандидатом реформи також ризикують застопоритися через підозри та протилежні інтереси учасників коаліції.

Докладніше у статті «Уряд з іноземним елементом».

За лічені години після складання присяги новообраними народними депутати, апарат Верховної Ради зареєстрував понад 100 законопроектів. Звичайно, підготувати масштабну реформу на зразок судової, правоохоронної чи медичної ніхто з парламентарів ще не встиг. Однак, проаналізувавши вже подані пропозиції, «ЗіБ» визначив, до яких нововведень державі варто готуватись і які питання найбільше цікавитимуть народних обранців. Детальніше читайте у матеріалі «Рада розкрила свої наміри».

Також пропонуємо Вашій увазі статтю Дениса Бугая, президента Асоціації правників України, адвоката, партнера ЮК VB PARTNERS «Зобов’язання необов’язкового характеру» , в якій він аналізує, що корисного для бізнесу містять 73 сторінки коаліційної угоди.

Адвокатура

Готуючись до ІІІ з’їзду адвокатів України, який розпочав роботу в м.Мукачевому Закарпатської області, в секретаріаті Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури вивчили скарги, що надійшли до комісії, та рішення, винесені за результатами їх розгляду за весь період діяльності органу. Пропонуємо вашій увазі результати проведеного аналізу, які стануть у нагоді під час оцінки якості роботи як ВКДКА, так і регіональних органів адвокатського самоврядування.

Деталі – у матеріалі «ВКДКА у цифрах».

Закон і Бізнес