Закон і Бізнес


Універсальний кандидат

ВККС перевірить претендентів на мантії на готовність до роботи в усіх судах


№32 (1071) 04.08—10.08.2012
МАРИНА БОЙКО
11838

Трохи більше ніж через місяць Вища кваліфікаційна комісія суддів знову перевірятиме теоретичні знання охочих служити Феміді. Після цього ВККС виявлятиме вміння претендентів застосовувати законодавство. Однак у 2012-му кандидати виконуватимуть практичне завдання з питань не однієї спеціалізації, як це було в минулому році, а чотирьох.


Сьогодні часто дискутують на тему вдосконалення процедури добору майбутніх законників. У цьому році ВККС двічі збирала експертів, представників органів, причетних до добору суддів, і вислуховувала всі пропозиції та зауваження.

Звичайно, претензій на свою адресу «кваліфікаційники» чули немало, їм вказували і на негативи, і на позитиви першого добору, проведеного у 2011 році. Тому комісія вирішила: під час проведення другого добору зроблені рік тому помилки не повинні повторитися.

Законодавець теж переймався проблемами забезпечення Феміди кадрами. Нардеп Дмитро Шпенов подав до парламенту законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо проведення кваліфікаційного іспиту» (№10618). Документом, зокрема, пропонується, аби ВККС проводила з кандидатами на посади суддів співбесіду з метою виявлення їхніх особистих і моральних якостей. Співбесіда має проводитися після виконання кандидатом практичного завдання. Претенденти, які набрали необхідну кількість балів за результатами анонімного тестування та виконання практичного завдання, але за своїми особистими та моральними якостями не можуть бути рекомендовані на зайняття посади судді, вважаються такими, що не склали кваліфіспиту.

Дехто з охочих одягти мантію побоюється прийняття цього акта. На їхню думку, в документі криється небезпека, адже головним критерієм для надання рекомендацій на зайняття посади судді можуть стати аж ніяк не знання. «5-10-хвилинна розмова з членами комісії може закінчитися тим, що нам доведеться поставити хрест на мрії зробити суддівську кар’єру», — вважають деякі претенденти.

Та навряд чи в цьому році кандидатам «пощастить» складати іспит за зміненими правилами, адже, швидше за все, Верховна Рада не встигне прийняти закон до 11 вересня — дня, на який заплановано проведення першої частини кваліфіспиту (друга — 19—20 вересня). Проте не виключено, що комісія захоче поспілкуватися з кожним охочим служити Феміді.

Однією з основних відмінностей цьогорічного добору є те, що кандидати виконуватимуть практичні завдання з питань чотирьох, а не однієї, спеціалізації судів загальної юрисдикції, а саме: цивільної, кримінальної, господарської та адміністративної.

Це правило комісія ввела вже тоді, коли було оголошено про початок «кваліфікаційної гри». Спочатку на сайті постійно діючого органу з’явилося повідомлення: кандидати мають написати заяву про вибір спеціалізації. Претенденти, не гаючи часу, кинулися їх писати, але через кілька днів кандидатів чекало розчарування: інформація зникла з веб-сторінки ВККС.

Пізніше комісія повідомила: раніше оголошений прийом заяв кандидатів про вибір спеціалізації для виконання практичного завдання під час проведення кваліфіспиту припиняється. Прийняття такого рішення комісія мотивувала ось чим. 9 – 10 липня ВККС провела семінар, який стосувався вдосконалення процедури добору. Комісія вислухала думки всіх присутніх і вирішила: не можна позбавляти кандидатів, які успішно складуть кваліфікаційний іспит, права на вибір під час участі в конкурсі на зайняття вакантної посади суду будь-якої спеціалізації.

Не зрозуміло тільки, чому ВККС дозріла до прийняття цього рішення в липні, а не взимку, коли вперше за її ініціативи обговорювалося питання вдосконалення процедури добору, і багато хто з експертів наголошував на необхідності зняття «юрисдикційних обмежень».

Для претендентів на мантії рішення комісії було несподіваним, і дехто почав сумніватися у своїх силах. Адже за два місяці претенденти повинні вивчити все від «А» до «Я» і стати універсальними кандидатами на відповіді посади.

Проте бути висококваліфікованим спеціалістом одразу в чотирьох галузях права просто неможливо. Якщо особа років 5 пропрацювала помічником судді, який розглядає виключно кримінальні справи, то які в неї шанси блиснути знаннями, коли йдеться про  господарський, цивільний чи адміністративний процес?

Мабуть, перевірка знань кандидатів тільки з питаннь тієї чи іншої юрисдикції зменшує їхні можливості в майбутньому брати участь у конкурсі на зайняття вакансій у місцевих загальних, господарських та адмінсудах. Та не виключено, що більшість претендентів ще до подання документів до ВККС знають, у суді якої юрисдикції хочуть працювати.

19—20 вересня комісія перевірить готовність 1453 претендентів працювати в судах чотирьох юрисдикцій. Головне, аби через бажання не позбавити кандидатів права вибору, судова система не втратила професіоналів, знавців своєї справи, які за 2 місяці не встигнуть стати універсальними кандидатами.