Закон і Бізнес


«Постріляти» законодавчо


Суддя Верховного суду США А.Скалія заявив, що в країні можуть обмежити право на придбання та носіння зброї.

№32 (1071) 04.08—10.08.2012
1248

Верховний суд США вирішує, як бути із зброєю. Законодавство, що обмежує право на її придбання і володіння нею, може бути прийняте, незважаючи на другу поправку до конституції, що закріплює таке право.


Суддя Антонін Скалія в інтерв’ю телеканалу Fox News послався на рішення, прийняте Верховним судом у 2008 році у справі «Округ Колумбія проти Хеллера», що стосувалася права американців на володіння зброєю у федеральних землях, тобто тих, які не належать окремим штатам. Суд підтвердив таке право, проте відзначив, що межі права на володіння визначать у ході майбутніх судових розглядів.

Як випливає зі слів А.Скалії, право на придбання й носіння зброї не може бути необмеженим, у різні часи суспільство лише по-різному визначало ці межі.

При цьому президент США Барак Обама раніше дав зрозуміти, що не має наміру боротися за ухвалення законів, які обмежують право американців на купівлю зброї. Як розповів прес-секретар президента Джей Карні, глава держави виступає за те, щоб із злочинами, які вчиняються з використанням зброї, боролися за допомогою вже чинних актів. Суперник Б.Обами на президентських виборах республіканець Мітт Ромні, виступив проти посилення обговорюваних законів.

Як відзначають експерти, американські політики побоюються зачіпати тему посилення контролю за продажем зброї, оскільки можуть втратити підтримку збройового лобі. У пресі небажання США підписувати міжнародний договір про торгівлю зброєю пов’язують із побоюваннями з приводу можливого обмеження права на володіння нею у самих Штатах.

Увага до законодавства, яке регулює купівлю зброї й володіння нею, була знову привернута після того, як 24-річний Джеймс Холмс застрелив у кінотеатрі м.Аврори (штат Колорадо) 12 чоловік і поранив ще 58. Стало відомо, що зброю й боєприпаси він купував легально. Так, 6 тис. патронів Дж.Холмс замовив через Інтернет. У кінотеатр Дж.Холмс прийшов з напівавтоматичною гвинтівкою AR-15, пістолетом і дробовиком (ще один пістолет знайшли в нього в машині). Варто відзначити, що до 2004 ро-ку в США діяла тимчасова заборона на продаж напівавтоматичної зброї.