Закон і Бізнес


Саміт без дефіциту

«Велика двадцятка» домовилася менше витрачати на себе і більше — на глобальне очищення


Україна і світ, №27 (962) 03.07—09.07.2010
2720

Зустріч лідерів «двадцятки», яка відбулася в канадському місті Торонто, завершилася прийняттям підсумкової декларації, яка вказує на розбіжності між провідними економічними державами з приводу способів виходу з рецесії та оздоровлення як світової, так і національних економік.


У підсумковому документі містяться не тільки формулювання про узгоджені дії, а й констатація того, що окремі країни можуть обирати власні шляхи вирішення фінансово-економічних проблем.

Заборона на протекціонізм

Лідери «двадцятки» домовилися подовжити до кінця 2013 року заборону на протекціоністські заходи у сфері торгівлі й інвестицій, а також на запровадження нових експортних обмежень. «Ми мінімізуємо будь-яку негативну дію на торгівлю й інвестиції, що виникає в результаті реалізації нашої національної політики, включаючи фіскальну, а також дії стосовно підтримки фінансового сектору», — йдеться в підсумковій декларації саміту.
Лідери заявили, що, незважаючи на глобальну економічну кризу, котра призвела до найбільш різкого за останні 70 років скорочення торгівлі, країни «великої двадцятки» зробили вибір на користь збереження ринків відкритими для тих можливостей, які створюють торгівля й інвестиції. «Це був правильний вибір», — мовиться в підсумковому документі.
При цьому лідери визнали, що хоча в світовій економіці й спостерігається тенденція зростання, відновлення після кризи все ще має несталий і нерівномірний характер. Тому, як зазначило багато учасників форуму, одним з найбільш актуальних питань дискусії стало скорочення дефіциту бюджетів і масштабів державного боргу. У результаті лідери домовилися, що процес зниження дефіциту бюджету почнеться не пізніше 2011 року, а ще через два роки він має зменшитися наполовину.
Крім того, було вирішено «скоротити дефіцити вдвічі до 2013 року, стабілізувати або вивести на чітку траєкторію, котра знижується, до 2016 року відношення державного боргу до ВВП».
Погодившись, що не всі країни «двадцятки» перебувають в однаковій ситуації відносно дефіциту бюджету, лідери вирішили, що цей захід може застосовуватися в кожній державі з урахуванням національних умов.

Податок не пройшов

Напередодні саміту однією з найбільш обговорюваних тем була пропозиція Великої Британії, з якою погоджувалися США, про запровадження уніфікованого податку на банківську діяльність — як компенсацію вже зроблених у період кризи чи страхування можливих у майбутньому витрат держави на порятунок фінансових інститутів від кризи. Проте багато країн, зокрема Росія, Китай і Канада, виступили проти.
У результаті від такої ідеї відмовилися, хоч і залишили за окремими державами право вирішувати питання в індивідуальному порядку. Проте навіть якщо такі заходи вживатимуться, держава повинна гарантувати, що розплачуватися за це не доведеться споживачам і що ціни на банківські та інші фінансові послуги не зростуть через уведення податку.
Водночас були узгоджені принципи банкрутства фінансових інститутів, а також захисту платників податків при банкрутстві. Крім того, країни «двадцятки» пообіцяли ратифікувати домовленості про реформи квот і голосів у Міжнародному валютному фонді, а також прийняли аналогічні реформи Світового банку й пообіцяли активізувати процес відбору голів і вищого керівництва міжнародних фінансових інститутів.
Одним з важливих моментів було і питання про вільний курс китайського юаня. Під час дискусій, як зазначають джерела в різних західних делегаціях, лідери провідних країн високо оцінили рішення КНР про змінний курс своєї національної валюти, проте на прохання китайської делегації цей пункт усе ж таки не внесли до тексту підсумкової декларації. Проте реалізація цієї ідеї можлива в найближчому майбутньому.

Боротьба за чистоту

Ще одну групу проблем, з приводу яких дискутували на саміті, об’єднує кінцева мета — очищення: від корупції, наркоторгівлі та екологічних катастроф.
Так, країни «двадцятки» вирішили заснувати робочу групу з розроблення заходів боротьби з корупцією та її негативним впливом на світову економіку. Зокрема, серед ключових напрямків боротьби з корупцією в документі називаються прийняття і практичне застосуванням суворих і ефективних правил боротьби з хабарництвом; боротьба з корупцією в державному і приватному секторах; запобігання доступу корумпованих осіб до глобальних фінансових систем; співпраця у відмові у візах, а також в екстрадиції і в поверненні активів; захист осіб, які повідомляють про корупцію і починають боротьбу з нею.
Крім того, лідери «двадцятки»закликають до ратифікації та повного дотримання всіма її членами, а також рештою країн, Конвенції ООН проти корупції, що набула чинності в грудні 2005 року.
Також була досягнута домовленість про співпрацю в боротьбі з наркотрафіком, зокрема, щодо активізації роботи з афганським урядом, з метою мінімізації кількості загроз від цієї країни. Адже для більшості населення Афганістану це єдине джерело доходу, що ускладнює боротьбу, проте не виправдовує відмову від неї.
Особливо ця проблема турбує Росію, оскільки основна кількість наркотиків в неї надходить саме з країн Центральної Азії. Стурбованість Кремля викликає і Киргизстан, який нині опинився у складній ситуації і може перетворитися «на ще одного розсадника наркопотоків».
Не змогли лідери обійти й одну з наймасштабніших екологічних катастроф — розливання нафти після вибуху на буровій платформі в Мексиканській затоці. Зокрема, було запропоновано створити спецфонд для ліквідації нафтових аварій шляхом відрахувань від прибутку найбільших міжнародних компаній, які займаються розробленнями нафти, а також страхувати такі ризики. Водночас нині відсутня необхідна правова, конвенційна база для того, аби вирішувати такі питання.

Футбол на солодке

Втім, у всіх, хто в ці дні якось був причетним до саміту, — і у членів делегацій, і у журналістів, і навіть у антиглобалістів — був один єднальний момент: чемпіонат світу з футболу. Найбільший інтерес, звичайно, викликав матч 1/8 фіналу між збірними Німеччини та Англії.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель і прем’єр Великої Британії Девід Кемерон навіть пішли із засідання, щоб подивитися гру. Німецька збірна виграла з рахунком 4:1. Найбільш драматичним епізодом став гол, забитий англійцем Френком Лемпардом, однак не зарахований арбітром.
Цей матч зацікавив і журналістів у прес-центрі, де біля екранів переважали вболівальники німецької команди: їхні радісні вигуки було чутно по всьому прес-центру. А представники делегації ФРН роздавали бажаючим прапорці й футболки з символікою своєї національної збірної.
Однак якщо на чемпіонаті світу з футболу країни виходять на поле з безкомпромісним настроєм, то на самітах лідерам доводиться шукати рішення, котрі влаштують усіх, а отже, припускають взаємні поступки. Питання, що вимагали вирішення, були врегульовані, а деякі — відкладені на листопад, коли в Сеулі «двадцятка» збереться знову.