Закон і Бізнес


Вибір за гратами

Британцям, які відбувають покарання у в’язницях, повернуть право голосу


Світ права, №45 (980) 06.11—12.11.2010
1236

Британський уряд вичерпав усі юридичні можливості для того, щоб залишити в силі заборону на виборче право для осіб, котрі перебувають у місцях позбавлення волі, яка діяла 140 років.


Європейський суд з прав людини ще п’ять років тому ухвалив, що заборона, яка діяла у Великій Британії, встановлена актом про позбавлення прав 1870 року, незаконна. Тоді суд постановив, що цей закон є дискримінаційним і суперечить Європейській хартії з прав людини. Відтоді уряд лейбористів проводив численні консультації з цього питання, проте закону не змінював. У червні цього року Рада Європи вимагала вже в нового уряду консерваторів і ліберал-демократів привести законодавство у відповідність із рі¬шенням Суду.
Нині виборчого права позбавлено понад 70 тис. чоловік, котрі відбувають строки в британських тюрмах. Серед засуджених право голосувати мали лише особи, відправлені до в’язниці за неповагу до суду або несплату штрафів.
За попередніми оцінками, програна в страсбурзькому суді справа може коштувати британ¬ським платникам податків сотні мільйонів фунтів, які підуть на покриття процесуальних витрат і, можливо, на виплату компенсацій.
Позов проти заборони до Страсбурга направив Джон Герст, котрий потрапив у буцегарню за те, що зарубав сокирою літню жінку, в якої винаймав житло.
Джулієт Ліон, яка очолює Фонд тюремної реформи, називає майбутню зміну закону історичною, оскільки вона покладе край «архаїчному покаранню, що передбачає цивільну смерть».
«Людей відправляють у в’язницю, щоб позбавити волі, а не особистості», — каже Дж.Ліон.
Попри те що Лондон не зможе залишити в силі закон, що діяв 140 років, прем’єр-міністр Девід Кемерон має намір боротися проти повернення прав особам, котрі відбувають строки за найсерйозніші злочини. Згідно з рішенням Євросуду кожна країна може вирішувати, які саме злочини можуть спричинити обмеження у виборчих правах.
У новій версії закону рішення про позбавлення виборчого права конкретної людини прийматиме суд. Можливо також, що права голосу позбавлятимуть осіб, засуджених до довічного ув’язнення.
Газета Daily Telegraph вже обговорює, яким чином голосуватимуть арештанти, припускаючи, що кожного з них припишуть до виборчого округу відповідно до останнього місця проживання. Такий варіант, на думку журналістів, більш імовірний, ніж голосування всіх злочинців у тому окрузі, де розташована тюрма.