Закон і Бізнес


Переговори конфліктів

«Велика двадцятка» вирішувала, як вийти з кризи


Б.Обама та Ф.Кальдерон (праворуч) домовилися: з Мексики — стабільність, від США — підтримка.

№27-28 (1066-1067) 05.07—13.07.2012
2128

Середина червня у світі видалася гарячою. У цей період літа збіглася в часі проведення відразу двох важливих самітів: у Бразилії в Ріо-де-Жанейро, який назвали РІО+20, і щорічна зустріч країн «великої двадцятки», що відбулася в Лос-Кабосі в Мексиці. Учасники самітів говорили про екологію, покращення рівня життя й можливі шляхи виходу з кризи. Проте експерти називають переговори безперспективними.


Хто крайній?

Країни єврозони переймаються своїм складним економічним становищем. Проте не менш стурбовані США, Китай, Індія та Південна Корея. Вони виявили занепокоєння, що боргова криза може поглибитися, перетворившись на загрозу для світової економіки.

Заступилася за європейців канцлер ФРН Ангела Меркель. Як пишуть ЗМІ, вона рішуче заперечила звинувачення на адресу країн єврозони. Канцлер наголосила, що вихід з боргової кризи — завдання не лише європейців. «Кожен континент має зробити свій внесок», — сказала вона. Схожі слова пролунали й від президента Єврокомісії Жозе-Мануеля Баррозу. «Ми не дозволимо нікому нас повчати», — заявив він. За його словами, витоки нинішньої кризи треба шукати в США. Поки визначали винного, конкретної пропозиції щодо подолання наслідків економічної кризи так і не прозвучало.

США вимагають рішень

У світі вже говорили про можливий розпад єврозони. Та на саміті «великої двадцятки» ці твердження спростували й вирішили всіляко сприяти стабільності територій європейських країн. Як сказано в декларації, підписаній «двадцяткою», — «держави «групи 20» застосують всіляких заходів, аби захистити цілісність і стабільність зони, покращити функціонування фінансових ринків і розірвати замкнуте коло взаємозалежності між суверенними структурами і банками». До можливих засобів захисту єврозони лідери «двадцятки» відносять: банківський нагляд, санацію та рекапіталізацію, страхування внесків. Про це повідомив президент Мексики Феліпе Кальдерон. Єврозона буде жити й шукає шляхи виходу з кризи. Натомість Сполучені Штати переймаються власним благополуччям, вимагаючи від країн-учасниць швидкого рішення. «Усі вживані кроки покликані закріпити ситуацію в єврозоні й зберегти стабільність на ринках… Ці заходи впливають і на американську економіку, тому ми їх підтримуємо», —зауважив на прес-конференції президент США Барак Обама.

МВФ поповнили на $460 млрд

Важливою подією зустрічі G-20 стало виділення додаткових $460 млрд для збільшення резерву Міжнародного валютного фонду. Кошти можуть бути використані для забезпечення фінансової стабільності й подолання наслідків економічної кризи.

Восени сума обіцяних додаткових кредитів від членів МВФ становила Ђ430 млрд. З них приблизно Ђ150 млрд припадало на європейські країни.

За словами керівниці МВФ Кристін Лагард, ще 12 держав погодилися надати додаткові фінанси. Тож загальна кількість країн-донорів становить 37. Наприклад, Індія та Бразилія заявили про готовність виділити по $10 млрд, ПАР — $2 млрд. Натомість США виступають проти збільшення коштів фонду.

Внесок нашої сусідки Росії складе $10 млрд, і зарезервується він за рахунок коштів ЦБ, повідомив президент РФ Володимир Путін. «Ми не надаємо ці $10 млрд так само, як інші учасники процесу. Ми їх резервуємо й будемо готові надати, якщо вони знадобляться. По суті, це один із видів розміщення наших золотовалютних резервів, а вони, як відомо, треті у світі за обсягами — понад $500 млрд. У цілому ця операція навіть з точки зору наших фінансових інтересів має сенс для Росії, але водночас стабілізує й розширює можливості Міжнародного валютного фонду», — цитує В.Путіна РИА «Новости».

Які шанси в України?

Обговорювали на саміті й ситуацію в Сирії, й кризу в Греції, і важке становище країн Європи тощо. А от представників від України на зустріч не запросили. Проте в представництві глави держави нашої країни прийнятими рішеннями «великої двадцятки» задоволені. Зокрема, радник Президента Андрій Гончарук позитивно оцінив результати саміту. Він «звернув увагу на досягнуті рішення щодо додаткових заходів зі стабілізації світової економічної системи, зокрема зміцнення Міжнародного валютного фонду, інституціоналізації Ради з фінансової стабільності та запобігання коливанням цін на основних товарних ринках світу», повідомляє офіційний сайт глави держави. Позитивним, за словами А.Гончарука, вбачає Україна й рішення саміту щодо збільшення державних і приватних інвестицій в аграрний сектор з метою підвищення рівня світової продовольчої безпеки. Відтак, це дасть можливість налагодити діалог з питань «зелених інвестицій» між Україною та іншими державами, стане поштовхом до реалізації проектів, які б сприяли економічному зростанню та створенню нових робочих місць за одночасного збереження довкілля.

Тож прийняті на саміті рішення А.Гончарук визначив як такі, що створили передумови для залучення до окреслених процесів й України. Але ж як швидко зміниться ставлення країн єврозони до нашої держави, враховуючи останні події, невідомо. Ймовірно, наступного року Україна заявить про себе «великій двадцятці». Бо наступний саміт відбудеться в РФ, а вона вже вирішила залучити до дискусії з важливих питань й інші країни, які не є членами «двадцятки». Президент РФ заявив: «G-20 приймає рішення, які стосуються всіх країн світу, і не має права керуватися тільки власними інтересами. У зв’язку із цим вважаємо за необхідне створити максимально широкий дискусійний майданчик, на якому свої точки зору зможуть висловити країни, що не входять у «двадцятку», в тому числі через авторитетні міжнародні організації, експертів, представників бізнесу та громадянського суспільства». З грудня 2012 р. на самітах «великої двадцятки» головуватиме Росія. Зустрінуться представники країн в Санкт-Петербурзі восени 2013-го. Тож маємо трохи часу.