Закон і Бізнес


Пілюля від жадібності

За неякісні ліки почнуть садити


№26 (1065) 23.06—04.07.2012
ОЛЕКСАНДР ПОКРОВСЬКИЙ
1919

З вини лобістів і через тотальну корумпованість системи охорони здоров’я українське законодавство в цій сфері стало набагато ліберальнішим, ніж, наприклад, в Європі або США. Сподіваючись на результат, Президент доручив розібратись із цією проблемою апарату Ради національної безпеки і оборони. На початку червня парламент розглянув пакет законопроектів, головний з яких посилює відповідальність за виробництво, зберігання, перевезення та збут фальсифікованих або неякісних ліків.


Такий проблемний ринок

Мабуть, жоден ринок не отримав стількох преференцій, як свого часу ринок ліків. Його звільнили від ПДВ при імпорті. Сферу охорони здоров’я щедро фінансували з бюджету — державні витрати зросли з 18,6 млрд грн. у 2003 році до 84,7 млрд у 2010-му. Але при цьому населення здоровішим не стало. Розгадка такого феномену проста: чим більше люди лікуються неякісними препаратами, тим більше ліків вони змушені купувати надалі.

Упродовж останніх 10 років віт­чизняний фармринок зріс майже у 12 разів, встановивши таким чином світовий рекорд: середньорічний темп зростання становив 24,8%, це один з найвищих показників у світі. 25 травня на засіданні РНБО обговорювався напрацьований пакет пропозицій щодо наведення ладу. Основні цілі — кардинально поліпшити якість ліків на ринку і встановити дієвий контроль за цінами.

Економічну формулу «ціна — якість» на цьому ринку довели до абсурду. Так, на окремі препарати у 2011 році ціна зросла на 278%! Тобто мова йде про вибивання грошей з населення. І це при нульовій ставці ПДВ на імпорт.

Ситуації з цінами на внутрішньому ринку «підіграли» й бюрократичні негаразди: наприклад, Держінспекція з контролю за цінами позбавлена повноважень контролювати ціноутворення на лікарські засоби.

Абсурд починається з відвідин лікаря, в якого на робочому столі рек­ламні проспекти, прапорці й ручки тих чи інших фармкомпаній, а сам він одягнений у халат з рекламними написами. Аптечних кіосків більше, ніж хлібних. За даними ЗМІ, в Україні продаж ліків здійснюють 542 оптові компанії. При цьому понад 80% ліків відпускаються без рецепта. Люди часто купують не те, що дійсно допоможе, а те, що бачили по телевізору.

У свою чергу держструктури за бюджетні кошти купують ліки за космічними цінами. Один із прикладів: ліки, що впливають на систему крові, у 2012 році були куплені за бюджетні гроші по 260 грн., тоді як роздрібна ціна на них становила 65,42 грн.!

Більш того, через вилучення зі списку вимог до ліків тих пунктів, які слугували забороною для продажу в Україні, нам збувають небезпечні для здоров’я препарати.

Що далі?

Всього напрацьовано близько двох десятків законодавчих актів. Наприклад, пропонується прибрати супереч­ності в роботі двох ключових структур — Міністерства охорони здоров’я і Держслужби з лікарських засобів, навіть якщо для цього потрібно буде створити третю структуру. Уважно вивчатимуть діяльність посередників і роль чиновників у цьому процесі. У першому читанні вже прийнятий законопроект, яким суттєво посилюється відповідальність усіх учасників ринку за неякісний товар. Якщо раніше можна було заплатити сміховинний штраф, то тепер — тільки в’язниця. Мінімальне покарання — 5—8 років позбавлення волі, а якщо буде доведено, що дії призвели до смерті людини, то строк ув’язнення становитиме від 10 до 15 років. Також можливе довіч­не позбавлення волі й багатомільйонні штрафи.

Крім каральних методів, нарешті планується ввести й цивілізовані елементи: імпорт — ліцензувати, при цьому буде обов’язковою наявність прямого контракту з іноземним виробником ліків, що має сертифікати GMP ЄС, як обов’язкова умова надходження товару до України.

Особлива увага буде приділена строку придатності ліків. Планується заборонити лікарям брати участь у рекламних кампаніях торгових марок і препаратів. Медиків зобов’яжуть інформувати пацієнтів про наявність дешевших аналогів ліків. Також серед пропозицій РНБО — посилити процедуру реєстрації ліків і контроль у цій сфері.

Проте надто багато лобістів у всіх гілках влади, тому боротьба обіцяє бути жорсткою.