Закон і Бізнес


У прокурорів забрали важелі


№24 (1063) 09.06—15.06.2012
ВАСИЛЬ КОЛІШНИЙ
1807

5 червня Верховна Рада прийняла за основу та в цілому закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення гарантій незалежності суддів)». Цим документом, який запропонував парламенту глава держави, внесені зміни до законів «Про Вищу раду юстиції», «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Регламент Верховної Ради України» в частині обмеження прокурорів у процедурах ініціювання перевірок суддів або звільнення їх з посад.


Як пояснив у ексклюзивному коментарі кореспондентові «ЗіБ» радник Президента Андрій Портнов, «цей законопроект обмежує українських прокурорів, які є членами Вищої ради юстиції, у праві вносити подання про звільнення суддів з посад за порушення присяги, ініціювати перевірки щодо фактів дисциплінарних проступків судді, які допущені при розгляді конкретної справи, до завершення її розгляду в усіх інстанціях або закінчення граничного строку оскарження рішення».

«Таким чином, глава держави зробив ще один крок до посилення незалежності судової системи, адже прокурори втрачають вплив на суддів через механізм ініціювання дисциплінарних проваджень стосовно служителів Феміди», — наголосив А.Портнов. Як відомо, до цього часу прокурори мали в судовому процесі на один інструмент впливу більше, ніж будь-яка інша сторона у справі. Іноді прокурори, які залишалися незадоволеними рішенням суду першої інстанції, не тільки подавали апеляційні скарги, а й, не чекаючи на розгляд у судах вищих інстанцій, одночасно зверталися з пропозиціями до Вищої ради юстиції про звільнення судді з посади за порушення присяги або до Вищої кваліфікаційної комісії суддів про притягнення до дисциплінарної відповідальності. «Ці пропозиції фактично ставали попередженням для суддів апеляційної та касаційної інстанцій», — зауважив радник Президента.

«Ми позбавили прокуратуру такого інструменту, і відтепер сторона обвинувачення буде змушена доводити свою позицію у змагальному процесі без використання додаткових важелів», — наголосив А.Портнов.

Він також повідомив, що цей закон набуде чинності відразу після його підписання главою держави та оприлюднення.