Закон і Бізнес


Адмінсуди назвуть терористів


№24 (1063) 09.06—15.06.2012
МАРИНА ЗАКАБЛУК
12506

Комітет Верховної Ради з питань правосуддя підтримав проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення боротьби з тероризмом» (№10552), внесений Кабінетом Міністрів.


Після теракту в м.Дніпропетровську Президент провів засідання Ради національної безпеки і оборони, де наголосив на важливості якнайшвидшого прийняття змін до чинного законодавства, які мають забезпечити більш ефективну протидію терористичним проявам.

Сьогодні ані законом «Про боротьбу з тероризмом», ані будь-яким іншим нормативним актом не визначено порядок визнання організації терористичною. Зокрема, не визначено орган держвлади, до повноважень якого належатиме право звернення до суду, підсудність таких справ.

Водночас у ст.24 згаданого закону зазначається, що організація, відповідальна за вчинення терористичного акту й визнана за рішенням суду терористичною, підлягає ліквідації, а належне їй майно конфіскується. Стаття 258-3 Кримінального кодексу передбачає  відповідальність за створення терористичної групи чи терористичної організації.

Відсутність порядку визнання організації терористичною не дає можливості реалізувати положення зазначених статей.

Так, 1 червня Кабмін надав до ВР проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення боротьби з тероризмом». А вже 6 червня розгляд документа було внесено до порядку денного парламентського комітету з питань правосуддя.

Уряд пропонує внести доповнення до окремих статей Кодексу адмінсудочинства, якими визначено особливості провадження у справах за зверненням органів СБУ щодо накладення арешту на активи осіб або його зняття та надання доступу до них, «у частині провадження у справах щодо визнання організації терористичною та доповнення переліку постанов суду, які виконуються негайно, постановами про визнання організації терористичною».

Також закону «Про боротьбу з тероризмом», уважає Кабмін, не вистачає ст.11-3 «Визнання організації терористичною». У ній Уряд пропонує прописати, що рішення щодо подання адмінпозову до суду про визнання організації терористичною приймається головою СБУ або його заступником. «Визнання організації терористичною здійснюється у встановленому законом порядку за рішенням суду», — зазначається в ст.11-3.

Комітетники не довго обговорювали документ, адже в його необхідності ніхто не сумнівався. Вони рекомендували парламенту прийняти проект закону за основу, бо напередодні Євро-2012, як зазначав Президент, потрібно негайно «посилити протидію тероризму».

Пряма мова

НЕСТОР ШУФРИЧ, заступник секретаря РНБО:

— Всі ми були свідками подій, які сталися у м.Дніпропетровську. Будемо говорити відверто: це перший зухвалий акт, кваліфікований як тероризм. Виявилося, що в нас є багато білих плям у низці законодавчих актів щодо визначення самих ознак тероризму й терористичних угруповань та стосовно повноважень СБУ. На спецзасіданні РНБО було запропоновано Кабміну розробити і внести до Верховної Ради відповідний законопроект.