07.01.2025 12:58
Корпоратизація державних унітарних підприємств через їх перетворення у господарські товариства є лише передумовою для подальшої приватизації майна, переданого державою до їх статутного фонду.
З таким висновком апеляційного суду погодилася Велика палата ВС, повертаючи справу №917/2033/21 на розгляд Касаційного господарського суду, інформує «Закон і Бізнес».
У цій справі заступник керівника Полтавської обласної прокуратури звернувся із позовом про визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію, припинення права власності Акціонерного товариства «Укрпошта» на нежитлове приміщення у м.Кременчук, визнання права власності за державою.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково — у частині позовних вимог до АТ «Укрпошта». Апеляційний суд у позові відмовив повністю, зауваживши, що прокурором та судом першої інстанції помилково фактично ототожнюються поняття «приватизація» та «корпоратизація».
КГС передав справу на розгляд ВП ВС, зазначивши, що правова позиція, викладена у постанові ВП ВС від 3.04.2024 у справі №917/1212/21, не були чинними на час виникнення спірних правовідносин з передачі майна до статутного капіталу АТ «Укрпошта».
У цій постанові ВП зауважила, що до моменту завершення процедури приватизації до створюваного акціонерного товариства в силу правонаступництва переходять права та обов`язки, які мало державне унітарне підприємство, у тому числі й обсяг майнових прав на державне майно. У цьому випадку на праві господарського відання.
Вимоги про необхідність дотримання процедури приватизації при відчуженні майна господарських організацій з корпоративними правами держави понад 25% їх статутного фонду закріплено і в законі «Про управління об`єктами державної власності».
Проведення корпоратизації державного унітарного підприємства в акціонерне товариство не є його приватизацією, а тому внесення майна до статутного фонду такого товариства не може розглядатися як підстава для зміни його форми власності. У зв’язку із цим державне майно, передане державою до статутного фонду державного унітарного підприємства, корпоратизованого в акціонерне товариство, 100% акцій статутного фонду якого залишаються у власності держави, до моменту завершення процедури приватизації є державною власністю.
Оскільки жодних свідчень того, що таке рішення призвело до вад правозастосування, які б зумовлювали потребу відступити від сформульованого висновку, немає, ВП ВС повернула справу на розгляд КГС.
Закон і Бізнес
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!