Попри встановлений Урядом мораторій, компанії з російським слідом шукають можливості одержати виконання зобов’язань з українських підприємств за поставлені товари. Й подекуди суди виявляють до них лояльність.
Так, наразі Господарським судом м.Києва розглядається справа №920/545/23 за позовом Imexa Group s.r.o. до ТОВ «Сумитеплоенерго», інформує «Закон і Бізнес».
Як вдалося з’ясувати з матеріалів ЄДРСР, Imexa Group s.r.o протягом 2021-го та на початку 2022 років посеред опалювального сезону здійснювала поставку українським теплопостачальним компаніям вугілля, видобутого на шахтах держави-агресора. Відомо, що щодо окремих шахт, наприклад «Шахтоуправління «Обухівська», застосовано санкції РНБО (указ Президента від 19.10.2022 №726/2022).
Натомість, як відомо, із початком повномасштабного вторгнення та військової агресії рф, Україна вдалася до додаткових заходів для захисту національних інтересів. Уже 03 березня 2022 року постановою КМУ №187 було встановлено мораторій (заборону) на виконання, в тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов’язань, кредиторами (стягувачами) за якими є рф або особи, пов’язані з державою-агресором.
Враховуючи запроваджений мораторій, боржники заперечують проти позовних вимог та стверджують, що стягнення оплати за поставлене з рф вугілля зумовить порушення встановленої заборони на виконання зобов’язань на користь осіб, пов’язаних з державою-агресором.
Як з’ясувала редакція, банки відмовили боржникам в проведенні оплати на користь Imexa Group s.r.o. та прямо зазначили, що такі оплати призведуть до обходу санкцій.
Та українські суди виявляються більш лояльними. За наявними даними, суди не зупиняє ані той факт, що Imexa Group спочатку називає поставлене вугілля латвійським і навіть надає на підтвердження цього свідоцтва про походження товару, а потім визнає, що вугілля дійсно надійшло з російських шахт, ані те, що договори поставки безпосередньо передбачають право Imexa Group продавати товар на підставі повноважень, наданих реальним власником.
Про такі обставини свідчать судові рішення за аналогічними позовами у справах №910/7939/23 та №910/5675/23, які Господарський суд м.Києва повністю задовольнив.
Як стало відомо з власних джерел, компанія Imexa Group s.r.o. зареєстрована ще у 2004 році, але наприкінці 2020 року, вже під час російської агресії проти України, була перереєстрована на громадянку Словаччини на ім’я Zuzana Tomčová.
Забезпечивши європейську реєстрацію та «коріння» компанії, акціонери Imexa Group s.r.o. намагаються одержати кошти за російське вугілля та не дати встановити реального бенефіціара таких оплат. Так, між виробниками вугілля з рф та Imexa Group s.r.o. створено ланцюг посередників з різних європейських юрисдикцій. Проте в мережі Інтернет є чимало публікацій про те, що усі ці компанії-посередники пов’язані та контролюються одними й тими самими особами.
За дивним збігом, суди воліють цього не помічати. Тобто фактично, іменем України легалізується алгоритм обходу мораторію і дозволяється приховати російське походження кредитора та одержати стягнення з українських фізичних та юридичних осіб.
Редакція «ЗіБ» відслідковуватиме перебіг розгляду справи і те, як суд вирішить черговий спір з російським слідом, а також якими мотивами обґрунтує свої висновки.
Imexa Group спочатку називала поставлене вугілля латвійським, а потім визнала, що вугілля дійсно надійшло з російських шахт.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!