Судді ВС Латвії дуже часто працюють віддалено, у цій інстанції справи розглядаються переважно в письмовому провадженні, останні роки кількість усних проваджень становить 1–2 %.
Про це йшлося під час онлайн-семінару, присвяченому письмовому провадженню, що пройшов в рамках проекту «Використання електронних рішень в судовій роботі і процесах під час кризи, викликаної COVID-19, в Україні», повідомляє «Закон і Бізнес» з посиланням на ВС.
У ході семінару судді Верховного Суду України та працівники латвійських судів різних інстанцій та юрисдикцій поділилися досвідом щодо застосування письмового провадження у їхній країні загалом та під час пандемії, викликаної COVID-19.
Зазначалося, що у Латвії вперше письмове провадження було запроваджено у 2000 році саме в адміністративній юрисдикції, оскільки там у процесі суд відіграє активнішу роль, ніж в інших юрисдикціях. І досвід показує, що письмове провадження допомагає пришвидшити розгляд адміністративних справ та зробити його ефективнішим. Втім, у кожному випадку суд повинен обґрунтувати, що саме такий процес підходить для розгляду конкретної справи.
Щодо того як проходить нарада суддів та відбувається узгодження рішення, то спікери зазначили, що у письмовому провадженні узгодження рішення відбувається так само, як і в усному, тож форма провадження не впливає на роботу суддів у цьому аспекті.
Зокрема, в касаційній інстанції головуючий суддя готує проект, надсилає його колегії, після обговорення всіх аргументів та узгодження судді його підписують. При цьому узгодження відбувається в письмовій формі з використанням функції track changes у програмі word, за допомогою якої кожен суддя вносить зміни до проєкту документа, потім їх обговорюють, узгоджують і після цього документ підписують.
Після оголошення в Латвії надзвичайної ситуації через COVID-19 та після початку другого локдауну, судові засідання не відбувалися, справи розглядалися виключно в письмовому провадженні, а коли це було неможливо – у режимі відеоконференцій. При цьому судді мали можливість працювати вдома, у них є електронний підпис, і вони підписували документи.
Коли суддя працює вдома, він мусить взяти із собою справу в паперовому вигляді, але може отримати необхідну інформацію, наприклад щодо судової практики тощо, в електронній судовій системі.
Зазначалося, що судді Департаменту адміністративних справ ВС Латвії дуже часто працюють віддалено, у цій інстанції справи розглядаються переважно в письмовому провадженні, з 2014 року кількість усних проваджень становить 1–2 %. Учасник справи може висловити бажання розгляду справи в усному провадженні, тоді суд повинен обґрунтувати, чому він не вважає за потрібне слухати справу в такому форматі.
У Департаменті кримінальних справ Верховного суду Латвії справи розглядаються також переважно в письмовому провадженні, але бувають випадки, коли під час вивчення матеріалів справи з’ясовується, що необхідно перейти в усне слухання – тоді приймається відповідне рішення. Якщо ж призначено судове засідання, воно відбувається в режимі відеоконференції.
«В залі суду засідає троє суддів – у нас довгий стіл, велике приміщення, можемо забезпечити відстань між суддями у понад два метри. Окремо сидить секретар засідання, також у засіданні беруть участь прокурор і захисник», – розповіла суддя цього Департаменту Айя Бранта. Крім того, вона додала, що перед початком засідання його учасники підписують документ, що вони не контактували із хворими на коронавірус.
Якщо підсудний у в’язниці, відбувається відеоконференція з ним. При цьому, працівник закладу, визначений керівником в’язниці, засвідчує особу підсудного, і таким чином суд отримує документ на підтвердження того, що на екрані саме особа, якої стосується справа.
Також А.Бранта розповіла, що у центральній в’язниці Риги оголошено карантин і туди не пускають адвокатів. Однак, якщо підсудний бажає зустрітися з адвокатом перед засіданням, у нинішніх обставинах у нього є можливість конфіденційної розмови із захисником у приміщенні суду.

Матеріали за темою
Аби зростала довіра, суддям радять краще взаємодіяти зі ЗМІ
в„–52 (1506), 26.12—31.12.2020
У ВС навчатимуть писати судові рішення простою мовою
в„–51 (1505), 19.12—25.12.2020
Як рішення ВП ВС впливають на законотворця та збільшення спецфонду держбюджету
в„–48 (1502), 28.11—04.12.0202
Правники поділилися секретами, як покращити та прискорити судочинство
в„–37 (1491), 12.09—18.09.2020
Сучасні тенденції в написанні судових рішень: данина моді чи необхідність?
в„–36 (1490), 01.09—11.09.2020
ЄДРСР: 9 правил пошуку інформації
09.09.2020
Суддям дали пораду, що робити, якщо допікають ЗМІ
в„–48 (1450), 07.12—13.12.2019
Гарний результат досягається там, де є узгодженість і взаєморозуміння, — заступник голови Київського апеляційного суду Г.Крижанівська
в„–44 (1446), 09.11—15.11.2019
Те, наскільки рішення судді можуть бути політизованими, залежить від його незалежності, мужності та внутрішньої доброчесності, — Тетяна Малашенкова, суддя ВС
в„–20 (1422), 25.05—31.05.2019
Все, що закон прямо декларувати не зобов’язує, спливе при повній перевірці — експерт
в„–10 (1412), 16.03—22.03.2019
Як спілкуватися з відвідувачами, схильними до конфліктів
в„–23 (1373), 09.06—15.06.2018
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!