Проблема мобінгу набуває все більшого розповсюдження. З проявами утиску варто боротися. Таким способом може стати медіація, яка допоможе сторонам віднайти порозуміння без насилля як психологічного так і фізичного.
Чому виникає мобінг на робочому місці та як з цим боротися, розповіли фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги, передає «Закон і Бізнес».
Під мобінгом розуміється – утиск зі сторони колег, що може проявлятися у різних формах психологічного тиску. Українське ж законодавство визнає утиск однією із форм дискримінації і не лише забороняє будь-які його прояви, але і визначає цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за це.
Поширення цього явища в Україні обумовлене значною кількістю факторів: від політичних до соціальних. Чинне законодавство визначає звернення до суду як основний інструмент захисту від утисків та інших форм дискримінації. Однак, судова практика не є достатньо ефективною та не вирішує питання викорінення такого явища. В свою чергу, міжнародна практика вказує на те, що одним із ефективних та швидких способів зменшити рівень конфліктів на робочому місці, а також, як інструмент запобігання утиску, може стати медіація, що спрямована на примирення сторін та виявлення прихованих причин появи мобінгу в колективі.
Звичайно, підстави виникнення мобінгу можуть бути різні: соціальні, виробничі чи особистісні. Самі по собі покарання не зможуть ефективно вирішити міжособистісний конфлікт між працівниками, які постійно перебувають в контакті. Не кажучи вже про проблему ефективності такого рішення, обмежувальні заходи, наприклад, адміністративний штраф або судовий процес не викликають у «жертв» мобінгу бажання звертатися до цих інструментів. Це пов’язано з тим, що увага зосереджена на порушенні правил, а не на зіпсованих відносинах. А офіційні процеси, як правило, затягуються на тривалий час і стають публічними.
Медіація може виявитись бажаною альтернативою ніж використання адміністративного покарання.
Медіація дозволяє підійти до проблеми мобінгу зі сторони розуміння, а не покарання. Перевагами медіація є те, що вона може бути дієва не лише на етапі вирішення вже існуючого конфлікту, а і як засіб попередження мобінгу, оскільки передбачає дотримання принципів рівності та нейтральності усіх учасників, конфіденційність всього процесу та прозорість використання процедури примирення.
Під час медіації сторони приймають безпосередню участь у процесі вирішення ситуації і відповідають за результат своєї домовленості, чого вони позбавлені при застосуванні адміністративної чи іншої форми втручання у конфлікт. Процес медіації, у порівняння із судовим процесом, дозволяє достатньо швидко віднайти рішення конфлікту, як сторони звернулися з проханням про проведення медіації. І саме цього в більшості випадків хочуть постраждалі від мобінгу сторони.
Основною перевагою медіації є те, що вона спрямована не на покарання за можливе непорозуміння, а на попередження та вирішення проблем у колективі.

Матеріали за темою
Як отримати допомогу по безробіттю
10.04.2020
КЦ БПД хоче самостійно оцінювати роботу адвокатів з клієнтами
в„–2 (1456), 18.01—24.01.2020
До кого звертатися у разі виходу з ладу техніки на гарантії (позиція Верховного Суду)
в„–38 (1440), 28.09—04.10.2019
Студентів КНУ залучать до надання БПД
в„–51 (1401), 22.12—28.12.2018
Центри БПД перевірятимуть бідність клієнтів за реєстром ПФУ
в„–45 (1395), 10.11—16.11.2018
ОАСК обзавівся чат-ботом
09.02.2018
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!