Деякі положення законопроекту №9055 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не відповідають міжнародним стандартам. Відсутність належної консультації з адвокатами під час законотворчого процесу є порушенням незалежності адвокатської спільноти.
Про це йдеться у листі спеціального доповідача ООН з питань незалежності суддів та адвокатів Дієго Гарсія-Саян до Президента України Петра Порошенка щодо змісту законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055.
У листі зазначено одразу, що законопроект включає низку положень, що можуть поставити під загрозу вільне та незалежне здійснення юридичної професії і здатність національної асоціації адвокатів захищати інтереси своїх членів і незалежність адвокатської професії в цілому, передає «ЗіБ» з посиланням на прес-службу НААУ.
Зауваження спецдоповідача ООН до тексту законопроекту викладено на 7 сторінках. Зокрема, вони стосуються таких розділів законопроекту, як доступ до професії, дисциплінарні провадження, вимоги до несумісності та незалежність професійної організації адвокатів.
В зв’язку з цим відповідно до мандату, який доручила Рада ООН з прав людини, спецдоповідач рекомендує «переглянути законопроект «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» з метою забезпечення його відповідності існуючим міжнародним стандартам прав людини, що стосуються незалежності адвокатської професії».
Загалом, рекомендації містять 4 пункти та окремий коментар щодо порядку розробки змін до законопроекту.
У документі згадано, що з моменту створення мандату декілька Спеціальних доповідачів ООН з питань незалежності адвокатів та суддів підкреслили той факт, що професійні асоціації адвокатів відіграють фундаментальну роль у сприянні та захисті незалежності та цілісності адвокатської професії та захисту професійних інтересів адвокатів. Про цю роль асоціацій йшлося у звіті спецдоповідача, який був поданий до Генеральної асамблеї ООН у жовтні 2018 року.
Спецдоповідач також зауважує, що, в даній справі обмежена участь національної асоціації адвокатів у розробці законопроекту про адвокатську діяльність та відхилення занепокоєння представників адвокатури щодо питань, пов'язаних з доступом до адвокатської професії та дисциплінарним провадженням, може вважатися порушенням незалежності адвокатської асоціації.
Згідно з отриманою інформацією, під час розробки законопроекту, консультації з представниками адвокатури - окремо та через їх професійні асоціації - були обмежені. Як стверджується, лише кілька представників національної асоціації адвокатів мали право брати участь у консультативному процесі, внаслідок чого їхні погляди не були враховані під час підготовки проекту. Крім того, здається, що остаточний проект був оприлюднений офісом Президента, не надаючи національній асоціації адвокатів будь-яку можливість надати коментарі щодо її змісту.
«Відсутність належної консультації з адвокатами під час законотворчого процесу є джерелом занепокоєння», — ідеться у листі.
Законодавство, що регулює роль і діяльність адвокатів і адвокатів, має бути спрямоване на посилення незалежності, саморегулювання та цілісності адвокатської професії.
«Мандат Спеціального доповідача неодноразово підкреслював, що законодавство, що стосується юридичної професії, має бути розроблено безпосередньо представниками цієї юридичної професії. У встановленому законодавством порядку юридична професія повинна належним чином консультуватися на всіх етапах законодавчого процесу», - сказано в документі.
Повний текст листа англійською мовою можна переглянути тут.

Матеріали за темою
Адвокати дисциплінуватимуть порушників своїх прав гривнею та відмовою в захисті
в„–3 (1405), 26.01—01.02.2019
Реформа адвокатури може завершитися, так і не почавшись
в„–2 (1404), 19.01—25.01.2019
Ректор Вищої школи адвокатури Ярослав Зейкан: Над українськими суддями тяжіє інерція попередніх поколінь, їх все ще тягне до інквізиційного процесу
в„–1 (1403), 12.01—18.01.2019
Примушування до агітації за закон нівелює незалежність адвокатів
в„–49 (1399), 08.12—14.12.2018
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!