Закон і Бізнес


Ставки на кандидатов

КС и ССУ могут пополниться молодыми специалистами-«административниками»


Планировалось, что каждый восьмой делегат, который пришел на съезд, оставит его с новой должностью в ВСЮ, ВККС, КС ​​или РСУ.

№25 (1167) 21.06—27.06.2014
МАРИЯ ОПРЕНКО
3624

Накануне съезда состоялось представление кандидатур претендентов на избрание в органы судейского самоуправления и Конституционный Суд. Кое-кто из них имеет огромный опыт работы судьей, другие поражают своей молодостью и амбициозными планами деятельности на новой должности.


Триденний марафон

«Так склалося, що претендентів у нас більше, ніж самих посад. Проте за жодного кандидата нам не соромно, адже всі вони гідні бути обраними», — висловив думку голова Ради суддів України Василь Онопенко, представляючи претендентів. Він також нагадав, що з’їзд повинен виконати постанову ВР від 24.02.2014 та звільнити з посад суддів КС, які перелічені в документі. Втім, як виявилось, із процедурою позбавлення «конституційників» повноважень є певна невизначеність. «Вони підуть все одно. А як саме — через звільнення за порушення присяги чи шляхом подання заяви про відставку — вирішить з’їзд», — переконаний очільник ради.

За 3 доби, що залишалися до з’їзду від моменту презентації, РСУ взялась опрацювати біографічні довідки претендентів, проаналізувавши їх на предмет відповідності займаній посаді.

Кілька кандидатів, запрошених на зустріч із пресою, мали змогу відповісти на запитання громадськості ще до початку форуму. Презентацію розпочали із претендентів на ще не звільнені крісла суддів КС.

Першим був суддя адміністративної палати Верховного Суду Микола Гусак. До 2005 року він розглядав справи у складі судової палати у господарських справах. Має 25 років суддівського стажу.

Суддя Алла Олійник стала претендентом від Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Стаж роботи суддею — 11 років. Майже 20 років вона присвятила науці, подолавши шлях від аспіранта до наукового консультанта судді КС. Наразі займається викладацькою діяльністю та є експертом проекту «Гендерна експертиза українського законодавства», який реалізується в Україні за підтримки програми ПРООН щодо сприяння гендерній рівності. Свого часу обіймала посади судді Шевченківського райсуду м.Києва, а згодом — апеляційного суду столиці.

Свою кандидатуру висунув суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. Незважаючи на молодий вік (40 років), він має наукові ступені кандидата та доктора юридичних наук, є професором кафедри цивільного права та процесу Львівського національного університету ім. І.Франка. А також членом науково-консультативної ради Вищого адміністративного суду. До того ж, як зазначено в біографічній довідці, В.Кравчук не­одноразово готував правові висновки на запити КС, тож уже обізнаний з певними аспектами роботи на цій посаді.

Як повідомив голова РСУ, конференція суддів адмінсудів запропонувала свого кандидата на посаду — суддю ВАС Любов Гончар, яка не змогла бути присутньою на зустрічі.

В.Онопенко також попередив про те, що представлений перелік кандидатур не є вичерпним, оскільки з’їзд його доповнить. Тим більше що в разі звільнення 5 суддів КС, згаданих у постанові ВР від 24.02.2014, вакансій буде більше, ніж претендентів.

Гідна зміна

У складі Вищої ради юстиції суддівська квота вдвічі менша. Один із претендентів до складу цього органу — суддя ВС у відставці Володимир Мойсик. Окрім плідної праці на ниві правосуддя впродовж 23 років, він був депутатом IV, V та VI скликань і навіть очолював Комітет ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Нині входить до складу тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції.

Вирішив долучитися до формування суддівського корпусу й суддя ВАС Михайло Цуркан. Його кандидатуру рекомендувала конференція суддів адмінсудів. За 28 років роботи він пройшов шлях від судді Тульчинського районного суду Вінницької області до заступника голови ВАС.

Претендує на посаду в Раді й суддя Судової палати в адміністративних справах ВС Петро Панталієнко. Його стаж роботи на ниві правосуддя — 32 роки. В.Онопенко відзначив колегу як досвідченого фахівця, який має авторитет у колективі.

Кадри для кваліфкомісії

Найбільше суддівське представництво передбачено у Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Її склад можуть незабаром поповнити такі кандидати.

Від Верховного Суду — «господарник» Володимир Гуль, який має 34 роки суддівського стажу. Як зауважив В.Онопенко, він є одним з найдосвідченіших претендентів на посаду члена ВККС. До речі, 19 червня — у день проведення з’їзду — суддя святкуватиме 64-ий день народження. І призначення на посаду могло б стати для нього приємним сюрпризом.

Спробує заручитися підтримкою делегатів і колега В.Гуля Юрій Тітов, який працює у ВС уже 19 років.

Та найактивніше висували своїх кандидатів «адміністративники». Конференція суддів адмінсудів підтримала кандидатуру судді ВАС Миколи Федорова. 18 років роботи на посаді судді допомогли йому здобути науковий ступінь кандидата юридичних наук і взяти участь у розробленні наукового коментаря Кодексу про адміністративні правопорушення. Кандидатуру ще одного судді ВАС, Сергія Білуги, як і його колеги, рекомендувала конференція «адміністративників».

Останнім, кого представив пресі голова РСУ, був Олексій Леванчук. Із 36 років юридичного стажу 14 він присвятив служінню Феміді, подолавши шлях від судді районного суду до судді ВС. Наразі працює суддею Апеляційного суду Миколаївської області, головою якого був до квітня цього року.

Із шостим претендентом, вочевидь, визначиться з’їзд. До речі, ним може стати і сам В.Онопенко. Звісно, за умови, якщо не виявиться більше охочих змінити місце роботи. Адже члени ВККС працюють на постійній основі. Тож деяким суддям ця посада може дозволити працювати на благо судової системи й після досягнення ними граничного віку перебування на посаді.

Численна РСУ

Найбільше суддів отримають нові посади у складі РСУ. Адже новели законодавства передбачають не лише її оновлення, а й істотне збільшення кількісного складу. Тепер він налічуватиме аж 40 суддів.

«Безперечно, усіх претендентів зібрати нам не вдалося. Та мені приємно, що майже всі запрошені прибули на зустріч із ЗМІ», — зазначив В.Онопенко. Розпочав він представлення кандидатур претендентів із судді Апеляційного суду Чернівецької області Віталія Марчака, котрий працює суддею з 2002 року, займається науковою діяльністю. У 2011 році здобув учений ступінь доктора юридичних наук, а два роки по тому став професором.

Висунув кандидата й Апеляційний суд м.Києва. Ним став Валерій Фінагєєв. В.Онопенко відзначив його як принципову й виважену людину, яка «через високу моральність не змогла працювати під пресингом і змушена була піти з Печерського районного суду столиці».

Згадав В.Онопенко й ще про одного принципову суддю — колишню голову Оболонського райсуду м.Києва Ірину Мамонтову. «Під час лютневих подій вона відмовилася тиснути на суддів для прийняття злочинних рішень щодо учасників мирних зібрань. Аби зберегти своє чесне ім’я та не йти на конфлікт зі своїм сумлінням, вона залишила посаду голови. І цей вчинок я вважаю показовим», — наголосив голова РСУ.

Вразив очільника ради й ще один кандидат, найбільше своїми амбіціями, прагненням та цілеспрямованістю, — Михайло Жернаков. 29-річний, він став наймолодшим претендентом (самовисуванцем) на посаду члена РСУ. В.Онопенко зауважив, що М.Жернаков значну увагу приділяє власному розвитку, і біографічна довідка це засвідчує. Отримавши у 2009 році вчений ступінь кандидата юридичних наук, він продовжив навчання спочатку в Університеті Болоньї в Італії, а згодом в Інституті права та економіки Університету Роттердама. Обидва заклади він закінчив, здобувши дипломи магістра. Претендент володіє англійською, італійською й німецькою мовами, а також вивчає голландську. Щоправда, суддею працює лише з лютого 2012 року. «Ми дуже позитивно сприймаємо вашу жагу до знань. Та праця в органах суддівського самоврядування має свою специфіку. Чи готові ви до неї?» — запитав В.Онопенко в судді. Той відповів, що розуміє всю відповідальність і готовий до роботи.

Інші судді, котрі претендують на те, щоб увійти до складу РСУ, і були присутні на зустрічі: Людмила Гайдук із  Дзержинського районного суду м.Харкова; Олеся Батрин з Печерського районного суду м.Києва; Марина Якименко з Апеляційного суду Вінницької області;  Валентина Новик зі Святошинського районного суду м.Києва; Денис Масенко з Апеляційного суду Луганської області.

Завершуючи представлення претендентів на кандидатурі судді з Луганщини, В.Онопенко наголосив, що до складу РСУ мають увійти представники всіх регіонів. «Нам потрібні судді з Донецької та Луганської областей. Ми розуміємо, яка складна ситуація наразі на сході. Проте наші колеги продовжують відправляти правосуддя, незважаючи навіть на загрозу їхньому життю», — наголосив голова РСУ. Сам він, до речі, теж не проти того, щоб продовжити працювати в раді, про що відверто заявив журналістам.

У представників ЗМІ запитань до претендентів не було. Останні також не мали нагоди переконати представників четвертої гілки влади в тому, що саме вони гідні посісти вакантні посади в цих органах. Тож сенс такої презентації було зведено до банального переклику. А вже з’їзд покаже: наполягатимуть делегати на грунтовнішому вивченні кандидатур потенційних членів органів суддівського самоврядування чи їх задовольнить таке поверхове ознайомлення з ними.

Зі списком суддів, обраних до складу Ради суддів України, можна ознайомитись за наступним посиланням.