Закон і Бізнес


Земельний бар’єр

Віддані за борги гектари стали на заваді обранню безстроково


Правосудие, №44 (928) 31.10—06.11.2009
1715

22 жовтня, незважаючи на проблеми з кворумом на початку засідання, Вища кваліфікаційна комісія суддів усе-таки затвердила підвищення класу для 14 служителів Феміди і розглянула 42 кандидатури охочих носити мантію довічно. Також цього дня членам ВККС довелося розбиратися зі схемами прихованої купівлі землі, згадувати Господарський кодекс та розмірковувати, як довго може хворіти суддя.


22 жовтня, незважаючи на проблеми з кворумом на початку засідання, Вища кваліфікаційна комісія суддів усе-таки затвердила підвищення класу для 14 служителів Феміди і розглянула 42 кандидатури охочих носити мантію довічно. Також цього дня членам ВККС довелося розбиратися зі схемами прихованої купівлі землі, згадувати Господарський кодекс та розмірковувати, як довго може хворіти суддя.

 

Ранкова «вісімка»

 

Засідання почалося з неприємного сюрпризу — перерахувавшись, члени ВККС з’ясували, що для кворуму не вистачає 1 людини. Однак двоє осіб ще мали під’їхати. Як виявилося, Володимир Пивовар потрапив у затор, а ближче до обіду мав з’явитись і Ярослав Романюк, який зранку читав лекцію.

Перше питання в порядку денному стосувалося атестації суддів для отримання нового кваліфікаційного класу. Як правило ці справи не викликають особливих труднощів. Отже, присутні члени кваліфкомісії вирішили не витрачати час даремно і поспілкуватись із суддями.

Атестація 14 претендентів на підвищення кваліфікаційного класу про­йшла успішно. Судді заходили групами по кілька чоловік, члени ВККС заслуховували інформацію про них, ставили питання. Після чого Віталій Бойко повідомляв, що з ухваленням рішення доведеться трохи зачекати.

Атестація вже завершилася, проте поповнення в складі комісії все не було. Надання пожиттєвих «пу­тівок» — справа складна й відповідальна, і мучити претендентів у холі Кловського палацу члени ВККС не хотіли, тому відразу перейшли до діла. До того ж незабаром київськими вулицями все ж пробрався В.Пивовар і робота пішла у звичному режимі.

Прикметно, що наближення президентської кампанії давалося взнаки навіть на засіданні кваліфкомісії. Так, у претендентів на обрання безстроково неодноразово запитували, як, на їхню думку, зміниться виборче законодавство у зв’язку з останнім рішенням Конституційного Суду. Судді далеко не завжди могли відповісти на це питання, проте представники комісії поставилися до їхнього незнання досить поблажливо, адже час перечитати рішення КС у них ще буде.

 

Запорізький степ

 

Однією з причин, яка призвела до «затору» в роботі кваліфкомісії, став розгляд питання про обрання безстроково суддею Запорізького районного суду Запорізької області Інни Громової.

Разом з нею в Київ прибув голова Ради суддів загальних місцевих та апеляційного судів Запорізької області Григорій Алейніков, який ініціював притягнення згаданої служительки Феміди до відповідальності.

У 2007 році суддя тричі приймала ухвали про передання новому власникові земельних ділянок на відшкодування боргу. Віталій Бойко відзначив, що це є прихованою формою продажу, і нагадав, що такі схеми використовувалися в минулому не лише для отримання землі. Наприклад, нерозмитнені автомобілі передавались у власність іншим особам через судові рішення на відшкодування боргу. Відтоді минуло багато років, і винні понесли сер­йозну відповідальність.

На своє виправдання І.Громова відзначила, що рішення приймались у 2007 році, коли ще не було стосовно цього питання належної практики, та й відповідне узагальнення надійшло вже після роз­гляду справ.

Члени ВККС поцікавилися, наскільки великою була площа землі і в яку суму її було оцінено. Доповідач Микола Пінчук розповів, що в справах фігурували ділянки розміром до 1,5 га, і їх ціна не перевищувала 80 тис. грн. Названу вартість підтвердила й експертна оцінка, додала претендентка. Земля хоча й була в Запорізькому ра­йоні, але досить далеко від обласного центру, за­значила І.Громова.

Також претендентка на отримання пожиттєвої «путівки» розповіла, що в усіх трьох справах фігурували різні стягувачі. Отже, члени кваліфкомісії могли зробити висновок, що вона не покривала якогось одного скупника землі.

Г.Алейніков звернув увагу на масштабність проблеми. За його словами, служителька Феміди приймала лише три «земельні» ухвали, а ось в іншого судді, який також працює в Запоріжжі, набереться 30—40 таких рішень. Також він відзначив, що в листопаді збереться кваліфікаційна комісія Запорізького апеляційного округу і розгляне питання щодо притягнення І.Громової до дисциплінарної відповідальності. Члени ВККС вирішили дочекатись новин із Запоріжжя і лише тоді повернутися до розгляду кандидатури І.Громової. Остання пішла, а ось Г.Алей­нікова, як у відомому фільмі, попросили залишитись, оскільки попереду був розгляд кандидатури щодо надання рекомендації на обрання безстроково ще одного його земляка.

Анатолій Швайковський мав намір продовжити свою кар’єру в Оріхівському районному суді Запо­різької області. Однак на заваді цьому стало те, що в окружній кваліфкомісії є подання про відкриття провадження стосовно притягнення його до дисциплінарної відповідальності. Крім цього, він уже двічі притягався до неї. Члени ВККС вирішили відкласти розгляд справи до оголошення рішення колег із Запоріжжя.

 

Довга шухляда

 

Затрималась кваліфкомісія і на розгляді питання щодо надання рекомендації для обрання безстроково Леоніда Чубенка, який має намір продовжити роботу в Дніпропетровському районному суду Дніпропетровської області. Строк його повноважень закінчився ще 4 квітня 2008 року, і відтоді ВККС не може розглянути його справу.

Спершу розгляд було відкладено до вирішення скарги у ВРЮ, яка за кілька місяців до цього заявила, що під час перевірки було знайдено підстави для внесення подання про звіль­нення судді з посади. Однак на засіданні ВРЮ матеріали ще не розглядалися.

Справа в тому, що Л.Чубенко неодноразово повідомляв про те, що перебуває на стаціонарному лікуванні, і, щойно одужає, прибуде в Київ та привезе відповідні документи. Однак у членів ВККС виникли підозри щодо можливої фіктивності листка непрацездатності.

Ігор Самсін, зважаючи на відсутність паперів, які підтвердили б факт хвороби, запропонував відмовити мантієносцю в обранні безстроково. Проте біль­шість у кваліфкомісії була налаштована не так рішуче і вирішила обмежитись вимогою на адресу судді на­діслати документи.

Як завжди, ВККС роз­глянула і кілька звернень щодо призначення перевірки та відкриття дисциплінарної справи. Зокрема, в поданні міністра юстиції Миколи Оніщука пропонувалося притягнути до дисциплінарної відповідальності суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду Людмилу Білецьку, Івана Науменка та Олега Голяшкіна.

Ігор Васищак повідомив, що в Дніпропетровську розглядали апеляційну скаргу на ухвалу місцевого суду про призначення керуючого санацією. У цей же час до апеляційного суду звернулись із питанням щодо роз’яснення порядку набрання чинності даною ухвалою. І.Васищак, який працює у Вищому господарському суді, відзначив, що роз’яснення мав надавати той суд, який виніс ухвалу, а апеляційна інстанція взялася не за свою справу.

Крім того, член ВККС повідомив, що відповідно до роз’яснення апеляційного господарського суду оскаржувана ухвала набуває чинності тільки після закінчення провадження. Хоча, за словами І.Васищака, таке роз’яснення суперечить не лише ст.17 закону «Про банкрутство», а й роз’ясненню ВГС.

Члени кваліфкомісії погодилися, що судді допустили ряд порушень, а тому слід відкрити дисциплінарне провадження.

 

Олексій ПИСАРЕВ