Закон і Бізнес


Леонід ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ: «Підприємці — це наша надія, це люди, які завтра зроблять Україну номером один у світі» (з виступу на форумі «Бізнес і влада — партнери»)


Власть и закон, №12 (688) 19.03—25.03.2005
1013

Шановний Вікторе Андрійовичу, шановні присутні!
Перш за все хочу сказати, що найголовніша інвестиція, яку одержала сьогодні Україна, — це наш новий Президент. Вважаю, що всі присутні мене в цьому підтримають.
В Україні є все необхідне для процвітання нації. Як ваш, Вікторе Андрійовичу, соратник по фракції, назву три основні речі, про які ви, на мою думку, повинні піклуватися і які вимагають першочергової вашої уваги для того, щоб наша країна була багатою.


Шановний
Вікторе Андрійовичу, шановні присутні!

Перш за все хочу сказати, що найголовніша інвестиція, яку одержала сьогодні Україна, — це наш новий Президент. Вважаю, що всі присутні мене в цьому підтримають.

В Україні є все необхідне для процвітання нації. Як ваш, Вікторе Андрійовичу, соратник по фракції, назву три основні речі, про які ви, на мою думку, повинні піклуватися і які вимагають першочергової вашої уваги для того, щоб наша країна була багатою.

У нас є багаті чорноземи, в нас є люди, які хочуть працювати у своїй країні й не хочуть виїжджати за кордон, і, нарешті, в нас є підприємці. З цих трьох складових головною для процвітання країни, звичайно ж, є підприємці. Це — незаперечний факт, тому що тільки 4% людей у світі можуть наповнювати бюджети своїх країн реальними грошима. Це, Вікторе Андрійовичу, дуже важливо для розуміння ролі підприємців, які вас, поза сумнівом, люблять. І зараз необхідно вирішити тільки одне питання: надати їм державні гарантії, щоб вони не боялися, щоб працювали й поповнювали бюджет.

Чорнозему в нас досить, але погодні умови все ж таки криють ризики для землеробства. Про простих людей ви піклуєтеся. Але саме підприємці — єдина надія України. Саме вони забезпечать наповнення бюджету, сприятимуть тому, щоб Україна зайняла належне місце в євроінтеграційних процесах і стала передовою державою.

Хочу звернути вашу, Вікторе Андрійовичу, увагу ще на один аспект, який необхідно обов’язково врахувати. Йдеться про податки, про які весь час ведуться дискусії, — можна їх платити чи не можна. Це неправильний підхід. У найбагатшій країні світу — Сполучених Штатах — немає податку на додану вартість. Я неодноразово показував нинішньому міністру фінансів Віктору Михайловичу Пинзенику чеки з Нью-Йорка. В різних штатах ставка цього податку різна, і ПДВ зараховується не в державний, а до місцевих бюджетів. Слабкий регіон — 0% ПДВ, у Нью-Йорку — 8% ПДВ.

Крім того, залежно від наявності в країні ПДВ і його ставки розвивається і таке явище, як корупція. У Швейцарії ПДВ становить 7%, у Франції та Італії — 20%. Приблизно в такій же пропорції співвідноситься і рівень корупції в цих країнах. У Швейцарії офіціант одержує $4000. І люди із сусідніх, розвиненіших, ніж Україна, країн прагнуть влаштуватися на роботу до Швейцарії, тому що там немає кримінальної відповідальності за несплату податків і в три рази нижча ставка ПДВ.

У США тільки 2% підприємців у своєму житті бачили податкового інспектора! Якось до мене приїхав один американський мільйонер, щоб налагодити тут виробництво афінованого золота. Його 6 годин «промарудили» на митниці через маленький ланцюжок, після чого в нього, зрозуміло, пропало всяке бажання вести в нас будь-який бізнес. Так от, він попросив мене: «Покажи мені податкового інспектора, я ніколи в житті його не бачив!»

Наступна проблема: за переслідування підприємців, за перешкодження законній підприємницькій діяльності в Україні не порушено жодної кримінальної справи! Вікторе Андрійовичу, мова йде про ст.206 КК, за яку ми з вами свого часу голосували. Ця аудиторія потребує захисту з боку держави. Дайте розпорядження, щоб вам доповіли з цього питання. Чому прокуратура в порядку загального нагляду продовжує втручатися в господарську діяльність і протизаконно порушувати кримінальні справи? Я прошу поставити це питання на контроль.

Наведу такий приклад. Я набираю на роботу передусім випускників-відмінників. Ще при колишній, злочинній владі прокурор у м.Рівному порушив кримінальну справу проти хлопця-відмінника за те, що той відмовився виконувати протизаконні вимоги про безакцептне списання коштів з рахунку клієнта. Він лише виконував закон, за який ми з вами голосували і який ніхто не відміняв. Я був змушений звернутися в Генеральну прокуратуру, де мені говорять: «У чому проблема?! Ми ж закрили кримінальну справу, чого ти турбуєшся?» А чому ж цей прокурор досі працює? Так це я, народний депутат, можу в конкретному випадку втрутитися і зажадати припинити беззаконня. Але це ж не одиничний випадок, аналогічний протизаконний тиск на підприємців з боку правоохоронних органів триває до цього дня.

Тепер про злодійські позабюджетні фонди, які розплодили місцеві чиновники, в тому числі й Київська міська державна адміністрація. Але подивіться на це неподобство: в жодному європейському місті до четвертого поверху люди не живуть. У Швейцарії, наприклад, до четвертого поверху йдуть технічні поверхи. А що в нас? Хоче людина відкрити відділення банку, магазин або ресторан — плати чиновнику хабар. І це не припиняється дотепер. У будь-якій тьмутаракані: хочеш відкрити свою справу — плати гроші до позабюджетного фонду. Це не що інше, як хабар. Так, вони навчилися не брати готівкою. Але вони навчилися не тільки вимагати, а навіть судитися, якщо ти відмовляєшся від «позабюджетних» поборів.

Вікторе Андрійовичу, я вірю вам і завжди вірив, що ви захистите підприємців від чиновників, виправите те негативне ставлення до людини бізнесу, яке сповідувала попередня влада. Я повірив вам з того моменту, коли вперше зустрівся з вами, коли ви ще були кандидатом у президенти, я побачив, що на вашому обличчі написано: це — новий Президент України!

Ми з вами підписали подання в Конституційний Суд про те, що податковий інспектор не має права накласти арешт на все майно підприємця через копійчані податкові недоплати, які, до того ж, ще не підтверджені в судовому порядку. Це ж неподобство, коли будь-який податковий інспектор може арештувати за несплату 100 грн. податку майна на 100 млн! Ви підписали це подання, і воно зараз розглядається в Конституційному Суді. Але ваш представник у КС виступає і говорить: «Віктор Андрійович проти!» Як же так, обурююсь я, під цим поданням є його підпис! А мені у відповідь представник Міністерства юстиції говорить, мовляв, ситуація змінилася. Невже, Вікторе Андрійовичу, дійсно ситуація змінилася? Це ж які ризики для держави! Це ж будь-який негідник може накласти арешт на майно, а потім підприємство розориться. А хто за це потім відповість?

Вікторе Андрійовичу, якщо ви регулярно зустрічатиметеся з тими людьми, які вас більше за всіх поважають, більше за всіх довіряють, ви зможете більше дізнатися про проблеми, які заважають розвиватися бізнесу в нашій країні. Тому що підприємці — це наша надія, це люди, які завтра зроблять Україну номером один у світі.

Потрібно впритул зайнятися реформуванням оподаткування, боротьбою з корупцією, а не обмежуватися закликами не давати чиновникам хабарів. Це ще М.Азаров говорив. Але ніхто не пояснив, що реально робити підприємцю, коли чиновник не видає ліцензію, не виділяє землю, не дає дозволу на початок роботи підприємства
і т.д. Вікторе Андрійовичу, візьміть це питання під свій контроль, інакше все так і залишиться на рівні розмов.

Я не хочу, щоб мною як підприємцем командував хтось іще. Командувати повинен закон, а гарант виконання закону в країні — це Президент, якому всі довіряють, до якого можна достукатися, якому можна поскаржитися на різні протизаконні ситуації.

Я не звертаюся сьогодні до Юлії Володимирівни, тому що вона це знає і без мене. Вона відчула все це на собі, коли колишня система «розривала» її на частини. Сьогодні вона також може все це виправити. Я звертаюся до вас, Вікторе Андрійовичу: збирайте нас частіше. Тому що ми любимо вас, тому що ми хочемо, щоб наша країна була багатою і процвітаючою!