Закон і Бізнес


Смирнову грозит 10 лет лишения свободы


Андрей Смирнов.

29.06.2024 14:55
1507

«ЦПК», возглавляемый Виталием Шабуниным, у которого бывший заместитель руководителя Офиса Президента Андрей Смирнов был информатором, выпустил в отношении последнего обличительный материал.


У статті «ЦПК переважно» переповідається перебіг апеляційного розгляду скарги А.Смирнова на застосування до нього запобіжного заходу, що завершився 27 червня відмовою в її задоволенні.

Так, одразу нагадується, що колишнього посадовця підозрюють у незаконному збагаченні на 15,7 млн грн. Санкція за таке кримінальне правопорушення передбачає до 10 років позбавлення волі.

Також указується, що слідство перевіряє причетність А.Смирнова ще до двох злочинів: отримання неправомірної вигоди і декларування недостовірної інформації. 

Що ж до епізоду стосовно можливого незаконного збагачення, то тут, як зазначають у «ЦПК», йдеться про набуття двох автівок (Mercedes-Benz G-класу та Volkswagen Multivan), двох мотоциклів (Honda та BMW), кількох паркомісць в Києві, квартири у престижному ЖК у Львові та земельної ділянки на Закарпатті. Примітно, що у всіх транспортних засобах були номерні знаки, які містили однакові цифри «0055», змінювалися лише букви на номерах.

Вартість усіх активів становить понад 17 млн грн. При цьому НАБУ вважає, що квартира, земля та паркомісця були придбані зі знижкою в декілька разів.

При цьому, слідство вказує, що законних доходів для набуття такого коштовного майна ні в А.Смирнова, ні в його брата не було. Зокрема, в А.Смирнова до 2022 року не було заощаджень, а за 2020—2022 роки його офіційний дохід склав лише 3,9 млн грн., із яких частина коштів йшла на повернення раніше отриманої позики. 

Враховуючи всі деталі справи, детективи вважають, що ексчиновник міг легально витратити на придбання майна лише 1,3 млн грн. Тому різницю між вартістю активів і цією сумою інкримінують як розмір незаконного збагачення.

А.Смирнов навпаки вважає, що слідство надає «мотлох, а не докази». Він стверджує, що користувався лише невеликою частиною активів.

За версією детективів, основна частина майна формально записали на рідного брата — Ігоря Смирнова. Проте колишній посадовець зберіг за собою право розпоряджатися цими активами. Наприклад, платіжки за комунальні послуги щодо різних активів приходили на пошту «ANdefender». Слідство вважає, що це була пошта А.Смирнова.

Як відомо, уперше про майно, записане на брата, розповів у 2023 році журналіст «УП» Михайло Ткач. Сам А.Смирнов тоді запевняв, що жодного відношення до придбаної братом нерухомості чи автівок не має. Що у брата своя сім’я і своє життя. 

Наявність коштів на купівлю майна у брата захист пояснював позикою від сімейства Астіонів. У суді першої інстанції захист говорив про те, що брат позичив у Василя Астіона $350 тис., інших деталей А.Смирнов не знав. При цьому познайомилися брат і В.Астіон лише кілька років тому. В.Астіон є кумом А.Смирнова і свідком у цій справі. 

Журналісти припускають, що версія із позикою виникла уже в суді, адже під час коментарів про жодні позики А.Смирнов не згадував. Ще більш сумнівною ця версія виглядає через те, що у 2023 році В.Астіон сам брав чималі позики, наприклад $500 тис. від особи з прізвищем Пелех, $600 тис. від групи МХП.

В апеляції вже зайшла мова про те, що позику брат міг отримати не від В.Астіона, а від його матері. Хоча прокурор зауважив, що у процесі слідства вдалося встановити, що угода не була укладена в ту дату, яка в ній зазначена. Тобто це нібито зробили «заднім числом».

Звучали на засіданні цікаві подробиці про можливий вплив А.Смирнова на суддів. Нагадаємо, що в Офісі Президента Смирнов відповідав саме за напрямок судової реформи та взаємодію із судовою гілкою влади.

Так, слідство володіє даними про те, як А.Смирнов давав вказівки тодішньому Голові Верховного Суду Всеволоду Князєву. Зокрема, у одній із розмов з абонентом, підписаним «Всеволод Князєв», посадовець ОП ставить задачу співрозмовнику поспілкуватися з певного питання з певним головою апеляційного суду. На що В.Князєв погодився і сказав, що все виконає.

Іншим епізодом зі згадкою суддів стала переписка А.Смирнова із своїм водієм. В ній Смирнов написав водію про те, що одну із київських суддів зупинила поліція. Згодом водій їде забрати суддю, після чого відписує Смирнову: «відвіз».

Прикметно, що установлену слідчим суддею ВАКС заставу в 10 млн грн. за А.Смирнова вніс Євген Астіон. Ймовірно, це брат уже згаданого В.Астіона та син колишнього керівника київського УБОПу, генерала міліції Миколи Астіона. Цікаво й те, що у 2019 році А.Смирнов сам брав позику в матері Василя та Євгена — Ольги Астіон — у розмірі 9,8 млн грн.

Під час проведення обшуку за місцем проживання В.Астіона детективи встановили наявність у нього майна у Відні. При цьому В.Астіон володів інформацією, що НАБУ зверталося до прикордонників і він перебуває у них на «контролі».

Під час купівлі одного із транспортних засобів А.Смирнову нібито допомагав Олександр Скічко, колишній нардеп від «Слуги народу» та нинішній голова Черкаської ОВА. 

Також допомогу у набутті майна та подальшому управлінні ним надавав водій А.Смирнова.

Прокуратура вважає, що злочин вчинявся із залученням третіх осіб саме для того, щоб замаскувати інформацію про те, що насправді актив набуває А.Смирнов. Обвинувачення зауважувало, що А.Смирнов та його близькі мають достатньо високий рівень інтелекту, володіють знаннями у сфері права, тому спосіб набуття активів і схема приховування реального власника була продумана і побудована заздалегідь. А після виходу розслідування «УП» А.Смирнов нібито вживав низку заходів для приховування своєї причетності до активів.

Так, наприклад, мотоцикл Honda раніше був зареєстрований на друга та адвоката А.Смирнова — Юрія Іващенка, який здійснює захист А.Смирнова у цій справі. Вже після розслідування журналістів мотоцикл переоформили на А.Смирнова. При цьому Ю.Іващенко не має права на керування мотоциклами.

Другий мотоцикл — BMW — А.Смирнов нібито хотів придбати своєму брату як подарунок на день народження. Але згодом брат нібито вирішив придбати його самостійно. 

Квартиру на понад 100 м2 у престижному ЖК «Авалон 37» у Львові придбали всього за 1,2 млн грн., хоча ринкова вартість такої квартири може становити близько 9,4 млн грн. В антикорупційних органах вважають, що згодом «заднім числом» створили фіктивні документи про доплату за квартиру.

Забудовника довгий час пов’язували із львівським бізнесменом та власником футбольного клубу «Рух» Григорієм Козловським. Як стверджується у публікації NGL.Media, кілька років тому він активно їздив на зустрічі із мешканцями сусідніх будинків поряд з майбутніми об’єктами та представляв інтереси забудовника на засіданнях у міськраді.

Примітно, що у судах у той час якраз розглядалася справа про нібито ухилення від сплати податків «Винниківською тютюновою фабрикою», що перебуває під контролем Г.Козловського. Й у «ЦПК» нагадують, що А.Смирнов курував в ОПУ саме «взаємодію» з судами.

НАБУ і САП встановили, що юрист Г.Козловського Юрій Ломага пересилав Центру продажу в Львові ідентифікаційний код І.Смирнова, а за квартиру нібито платили на основі партнерського договору між ОС (Олександр Свіщов) та ГП (Григорій Петрович Козловський). 

Також на І.Смирнова записана земельна ділянка у Закарпатській області за 10,6 тис. грн., тоді як ринкова вартість перевищувала 1 млн грн. Для купівлі нерухомості залучили того самого водія А.Смирнова і він перевозив брата до ділянки і назад. Підозрюваний заявив, що нібито не знає, як виглядає і де знаходиться земельна ділянка, ніколи там не був і в очі не бачив власника.

У вересні 2022 року кум А.Смирнова В.Астіон двічі був в зоні дії базових станцій у Мукачевому, де знаходиться ділянка. А.Смирнов же каже, що В.Астіон в ці дні якраз проходив кордон, а земельна ділянка, так сталося, розташована прямо на кордоні. А.Смирнов також зауважував, що у чинного директора НАБУ Семена Кривоноса в декларації є земельні ділянки по декілька гектарів за ціною у 30 тис. грн., але це чомусь нікого не цікавить.

Утім, як повідомляв «ЗіБ», наведені А.Смирновим аргументи не переконали АП ВАКС зменшити розмір застави або взагалі скасувати цей запобіжний захід. Тож тепер чекатимемо розгляду самої справи по суті.