Закон і Бізнес


Заинтересованность в деньгах

РСУ констатировала, что в намерении судьи вернуть недоплаченное за время карантина вознаграждение конфликта интересов нет, а у председателя — есть


Коли засідання проходять у віддаленому режимі, члени РСУ не налаштовані вести тривалі дискусії.

№1-2 (1507-1508) 01.01—15.01.2021
Алена КАУФМАН
8086

Новый год работникам аппарата желательно начать с изучения новых правил поведения. За сплетни и неконструктивную критику коллег их ждет ответственность. А вот вопрос конфликта интересов в случае попытки судьи вернуть недополученную зарплату наконец решен.


Високий статус професії

На останньому у 2020 році засіданні Рада суддів ухвалила низку важливих для представників третьої гілки влади рішень. Останнім часом така категорія, як доброчесність, переслідує служителів Феміди повсюди. Тому її вирішили закріпити й у Правилах поведінки працівника суду.

На відміну від попередньої редакції, у преамбулі чітко визначили юридичну основу, на якій ґрунтуються правила. Якщо раніше знання цих норм було невід’ємною складовою посадових інструкцій, то надалі вони стануть доповненнями до трудових договорів.

Цікаво, що тепер апаратників зобов’яжуть уникати неконструктивної критики колег. Утім, як її відмежувати від конструктивної — не пояснюється.

Пліткам про особисте життя колег також у стінах суду тепер зась: уникати поговорів стає обов’язком. Добре, що в правилах немає застережень щодо критики урядовців і парламентарів. Тож працівники суду, які завдяки «турботі» останніх недоотримають у цьому році частину зарплати та премій, зможуть хоча б засудити такі дії чиновників і нардепів.

Чимало норм присвячено комунікації з колегами та відвідувачами. Зокрема, навіть зазначено, що в спілкуванні з громадянами апаратники мають говорити спокійним і рівним тоном та уникати надмірної жестикуляції. Водночас у разі критики та образ на адресу самого працівника він має все-таки виявити емоційну стриманість.

До того ж, якщо хтось із відвідувачів суду попросить про допомогу, то службовець має обов’язково посприяти, наприклад у розумінні судових процедур і процесу, але не давати при цьому жодних юридичних консультацій.

Крім того, від апаратника вимагається бути охайним, дотримуватися ділового стилю в одязі, носити на видному місці бейдж із зазначенням прізвища, імені, по батькові та посади. Добре, що в РСУ не визначили ще й довжини спідниць, висоту каблуків чи обов’язковість краваток. От тільки чи зможе працівник чи працівниця забезпечити той діловий стиль за 5000—6000 грн. платні?

До речі, про високий статус необхідно пам’ятати і в позаробочий час. А тому апаратник зобов’язаний утримуватися від будь-яких дій, зокрема від «коментарів чи реакцій, які можуть завдати шкоди його репутації чи авторитету судової влади, у соціальних мережах, на інтернет-форумах». Утім, така рекомендація справляє враження втручання у свободу слова. Адже навряд чи РСУ повинна піклуватися ще й про особисту репутацію працівника.

Проте недотримання цих правил може стати підставою для притягнення до відповідальності. Тобто за «неправильну» вподобайку в соцмережі можуть і догану оголосити, а за допис із критикою рішення судді — узагалі звільнити, напевне.

До якого суду йти судді?

Більш толерантно в органі суддівського самоврядування поставилися до питання наявності чи відсутності конфлікту інтересів при зверненні служителів Феміди до адміністративних судів з позовами про стягнення недоотриманої винагороди під час карантинних обмежень Адже протягом останніх місяців до РСУ надійшли численні звернення як від голів судів, так і решти законників з проханнями дати роз’яснення із цього приводу.

Нагадаємо, що, починаючи з квітня 2020 року на період карантину, запровадженого Урядом, суддівська винагорода виплачувалась у розмірі, що не перевищував 10 мінімальних заробітних плат (47000 грн.). Утім, у питання оплати праці служителів Феміди втрутився Конституційний Суд. У рішенні від 28.08.2020 №10-р/2020 він укотре констатував, що «обмеження суддівської винагороди є посяганням на гарантії незалежності суддів». І уточнив, що навіть у разі встановлення таких обмежень у належний спосіб недоотримані кошти слід повернути.

Таким чином, судді дістали змогу повернути те, що їм належить за законом, але зіткнулися з іншою проблемою. До якого суду йти? Як не стати суддею у власній справі?

Служителі Феміди по всій країні стали непокоїтися. Що ж роботи у випадках, коли фінансова зацікавленість судді є очевидною. Адже ніяких комісій чи висновків науковців не потрібно, аби зрозуміти, що законник, який звернувся з позовом про стягнення недоплачених у неконституційний спосіб грошей, має особистий інтерес, коли вирішує аналогічну справу колеги.

Попри пропозиції деяких членів РСУ перекласти цю місію на інші органи, усе ж удалося дійти консенсусу та розв’язати складне питання. Якщо погодитися з наявністю конфлікту інтересів, то кожен суддя мав би брати самовідвід, оскільки обмеження торкнулися всіх без винятку служителів Феміди, крім призначених зовсім недавно.

Тож на засіданні РСУ було прийнято рішення №73, в якому констатовано: якщо член адмінсуду розглядає справу про стягнення недоотриманої винагороди та водночас сам звертається або звертався з аналогічним позовом, то конфлікту інтересів у даному випадку немає. Урешті-решт інших судів, які могли б розглядати такі справи, немає.

Утім, це рішення поширюється не на всіх володарів мантій. Якщо голова суду звернеться з відповідним позовом до установи, в якій працює, то одночасне прийняття ним управлінських рішень щодо предмета спору чи підписання деяких процесуальних документів (наприклад відзиву на позов, пояснення, апеляційної та касаційної скарг) свідчитиме про наявність конфлікту інтересів і потребуватиме врегулювання шляхом усунення останнього.

Для цього РСУ рекомендує скликати загальні збори, на яких повідомити про існування такого позову та вирішити питання про покладення певних повноважень на заступника голови або іншого суддю, наприклад того, який має найбільший стаж роботи.

За відповідне рішення проголосували майже одностайно.

До речі, як повідомляв «ЗіБ», під час цього засідання РСУ також озвучила нову дату та місце проведення чергового XVIII з’їзду суддів. Тепер він розпочнеться 9 березня в Міжнародному центрі культури та мистецтв Федерації профспілок України. Сподіватимемося, що це перенесення буде останнім.

Натомість порядок денний поки що не зазнав змін. Делегати мають обрати 4 членів Вищої ради правосуддя, призначити одного суддю Конституційного Суду, переобрати склад самої РСУ, а також заслухати інформацію очільника Державної судової адміністрації, зокрема щодо організаційного, фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності вітчизняної Феміди. І саме останнє питання обіцяє найпалкіші виступи та гострі запитання.