Закон і Бізнес


Неосведомленный потребитель

Согласовании тарифов на электроэнергию — обязательное условие для их применения


№40 (1494) 03.10—09.10.2020
Алла ГУДАК, секретарь II судебной палаты Северо-западного апелляционного хозяйственного суда
3477

Без оформления сделки по внесению изменений в договор, подписанный уполномоченными представителями сторон, отсутствуют основания для применения ответчиком новых тарифов на поставленную истцу электрическую энергию, утвержденных Национальной комиссией, осуществляющей государственное регулирование в сферах энергетики и коммунальных услуг.


З таким висновком Північно-західного апеляційного господарського суду, викладеним у постанові від 4.03.2020 у справі №902/701/19, погодилася колегія Касаційного господарського суду.

Виконавчий комітет Вінницької міської ради звернувся з позовом, в якому просив зобов’язати ТОВ провести перерахунок за поставлену електроенергію в липні 2019 року згідно з укладеним між ними договором. Зокрема, позивач посилався на те, що відповідач самостійно змінив вартість поставленої електроенергії, адже є тарифи, затверджені НКРЕКП постановою від 7.06.2019. При цьому змін до договору сторони не вносили.

Господарський суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив з тих підстав, що вартість електроенергії розрахована правильно з огляду на чинні на час проведення розрахунку тарифи, затверджені НКРЕКП.

Натомість ПЗАГС у постанові від 4.03.2020 зазначив, що відповідач не дотримався умов договору, положень закону «Про ринок електричної енергії» та в односторонньому порядку, без попереджень позивача, змінив вартість поставленої електроенергії.

Як установили суди, сторони уклали договір про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти, за яким ТОВ зобов’язалось у 2019 році поставити позивачеві електроенергію, а останній — прийняти й оплатити її в повному обсязі. Сторони погодили обсяг і ціну електроенергії.

З уведенням з 1.07.2019 нового ринку електроенергії до складу універсальних послуг як четверта складова ввійшов тариф на послуги щодо передачі електричної енергії ДП «НЕК «Укренерго», який було введено в дію постановою НКРЕКП від 7.06.2019 №954. Крім того, постановою регулятора від 7.06.2019 №955 уведено тариф на послуги щодо диспетчерського управління.

Відповідно до п.4 ч.3 ст.57 закону «Про ринок електричної енергії» постачальник має в чіткий та прозорий спосіб інформувати споживачів про зміну будь-яких умов договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування. Зокрема, є зобов’язання повідомляти споживачів про будь-яке збільшення ціни та про їхнє право припинити дію договору, якщо вони не приймають нових умов.

КГС зазначив: оскільки відповідач не повідомив позивача про зміну тарифів, затверджених постановами НКРЕКП, відсутні відповідні зміни, унесені до договору, погоджений сторонами новий тариф, відповідач не мав підстав для застосування останнього.