Закон і Бізнес


Особенности «беловоротничковой преступности»: криминальная практика Colares в сфере публичных закупок


№23-24 (1477-1478) 13.06—19.06.2020
Антон ЛЯЩЕНКО, адвокат, управляющий партнер AO «Colares»
2728
2728

События последних лет постоянно доказывают нам, что практика уголовного права в сфере экономических преступлений и уголовного процесса была, есть и еще долго будет оставаться одной из наиболее динамичных в плане развития на юридическом рынке. И это объясняется как созданием новых антикоррупционных органов, так и появлением новых предпосылок для ведения хозяйственной деятельности.


2019 рік в цьому аспекті не лише не є винятком, але і ще більше розігріває ситуацію, оскільки на часі — монументальне перезавантаження ледь не всіх правоохоронних органів, каскадне і стрімке оновлення законодавства. На жаль, саме такий поточний стан справ в державі не лише не ослаблює, але й посилює не дуже «здоровий» інтерес силовиків як щодо окремих держслужбовців, так і представників бізнес-структур, виокремлюючи в окремий напрям так звану практику White collar Crime. Наразі важко знайти адвокатів чи успішну юридичну фірму, які б не практикували в цій сфері. Адже постійний запит суспільства щодо «боротьби з корупцією», численні запитання правоохоронних органів до керівників великих підприємств та\або державних органів, а також підвищена медійність і публічність всіх цих процесів — це все умови, які продукують розвиток галузі, адже ви не зустрінете такого навіть в найбільш значущих господарських, цивільних або адміністративних процесах.

Якщо говорити про сьогоденні реалії, то клієнтський сегмент в сфері «білокомірцевої злочинності» складається в основному з представників топ-бізнесу, топ-політикуму, учасників резонансних справ та держслужбовців. Наприклад, практика адвокатів Colares має значний пласт справ, які стосуються кримінальної відповідальності учасників публічних закупівель та службових осіб, дотичних до проведення торгів, тому хочемо виділити з наших кейсів наступні загальні риси та окремі особливості.

По-перше, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, здійснюється вже після того, як відбулась процедура відкритих торгів та визначення переможця. Відповідно, проведення негласних слідчих (розшукових) дій можливе вже після ймовірної неправомірної поведінки учасників та замовників щодо наперед визначеного переможця, узгодження цін чи організації закупівлі продукції за завищеними цінами. Таким чином, зафіксувати можливу неправомірну поведінку окремих осіб постфактум за допомогою проведення НСРД неможливо. Виключення становлять спеціально розроблені оперативні комбінації, які у справах такої категорії зустрічаються вкрай рідко.

По-друге, найчастіше правоохоронці відразу проводять обшуки за місцем знаходження/ реєстрації компаній та місцем проживання їх службових осіб практично відразу після початку досудового розслідування. Така тактика дій пов'язана з тим, що саме під час таких обшуків вже отримано дозволи та проводяться відповідні НСРД. Саме під час обшуків відбуваються необдумані дзвінки різним особам, які навіть не мають відношення до тієї чи іншої закупівлі, а такі переговори неоднозначно трактуються стороною обвинувачення.

По-третє, додатковою, якщо не основною, метою обшуків є вилучення, навіть не документів, а мобільних терміналів працівників. Саме за допомогою мобільних телефонів встановлюються обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.

По-четверте, з одного кримінального провадження виділяються матеріали за іншими фактами, які вже мають досить серйозні докази, наприклад, телефонні розмови різних «учасників» торгів, які «неупереджено» та «незалежно» один від одного встановлюють ціни та подають скарги на інших учасників, як правило, з більших вигідними ціновими пропозиціями. Також, досить часто виділяють матеріали, які підтверджують факти постійного спілкування між службовими особами організатора торгів та окремими, пов'язаними з компаніями-переможцями, особами, які навіть формально не мають до них відношення, але здійснюють фактичне керівництво.

По-п'яте, спостерігається дуже небезпечна тенденція обрахування «потрібної» суми збитків. Так стає непоодинокою партикою формулювання висновків економічних експертиз на кшталт: «у випадку підтвердження рішенням суду, такі безповоротно втрачені активи підприємства можуть вважатися збитками». Тобто, навіть на «фінішній прямій» сторона обвинувачення не володіє достатніми доказами як завдання збитків, так й конкретної суми.

Окрім цього, надважливим фактором є функціонування Вищого антикорупційного суду та перші судові справи. Аналіз вже прийнятих рішень слідчих суддів надає достатні підстави стверджувати, що баланс між вимогами суспільства та вимогами законодавства далеко не завжди дотримано. Як результат, так звана «суспільна потреба» поступово стає бодай не ключовим аргументом для відвертого підігрування стороні обвинувачення. Враховуючи, що будь-яких передумов для зміни «політики партії» Вищого антикорупційного суду не вбачається, тому всі затамувавши подих, очікують перші вироки.

Беручи до уваги «активізацію» антикорупційних органів, «судійську лінію» Вищого антикорупційного суду можна однозначно стверджувати, що реальну допомогу особам у вищевказаних справах зможуть надати саме ті, адвокати, які спеціалізуються на таких кримінальних провадженнях, можуть оперативно почати особисте розслідування та збір доказів, щоб зменшити негативні наслідки, які можуть чекати на компанію чи особу найближчим часом.