Закон і Бізнес


По семейным обстоятельствам

Эмоциональные факторы и правовые перспективы супружеских отношений


№20 (1474) 23.05—29.05.2020
Виктория ЯКУША
2683

Эпоха карантина заставила сидеть в домашних тапочках во время рабочих онлайн-конференций даже заядлых карьеристов. Наконец появилась возможность уделить время семье. Но чем больше людей попытались примерить на себя роль прилежного семьянина, тем больше активизировалась среди адвокатов отрасль семейного права.


Дистанція на вимогу

Комітет Асоціації адвокатів України провів майстер-клас «Сімейне право: лайфхаки та перспективи». Спікер заходу, адвокат Катерина Власюк насамперед звернула увагу на емоційну складову цієї спеціалізації. Вона зазначила, що без емпатії до клієнта в такій чутливій сфері права не вийде якісно захистити його інтереси. К.Власюк додала, що ніколи адвокат-чоловік, який вважає прийнятним проявляти агресію щодо своєї дружини, не зможе надати допомогу при розлученні жінці, яка стала жертвою домашнього насильства.

На її думку, розлучення — це не просто процес, схожий на інші, це травматичний досвід для клієнта, під якого він має почати нове життя. І багато в чому переживання цього досвіду залежить саме від адвоката.

«Коли я починала свою практику в галузі сімейного права, багато хто з колег уважав це непрестижним, що це ніби якесь копирсання в чужій білизні», — розповіла К.Власюк.

Ми вже побачили посткарантинні тенденції Китаю до стрімкого зростання кількості розлучень після скасування обмежень. Для багатьох кохання в режимі 24/7 стало непосильним викликом. Прогнози щодо розлучень в Україні робити досить складно, адже показники зруйнованих сімей у нас завжди були високими.

Можна припустити, що розлучених українців побільшає, а разом з тим збільшиться обсяг роботи і в юристів. Але, беручи до уваги, що в більшості країн на час карантину процедура розлучення стала неможливою, можна припустити, що вагому частку розлучень становлять ті пари, які мали б протягом усього цього періоду подавати документи на розлучення. Тобто із закінченням карантинних заходів черги до РАЦС та судів можливі.

Як захисник прав жінок К.Власюк звернула увагу на те, що багато хто досі дотримується стереотипів. Наприклад, що краще бути нещасною заміжньою, ніж щасливою розлученою. Це — психологічний фактор, який стримує і змушує жінок терпіти «неідеальні» стосунки.

Адвокат вважає, що поступово процеси щодо розірвання шлюбу будуть переходити в режим перемовин і вирішуватимуться за допомогою медіації. І водночас запевняє, що не варто цього боятися у сенсі фінансових можливостей, адже ведення якісних переговорних процесів коштує стільки ж, скільки і ведення судових процесів.

«Якщо клієнтка запитає вас, чому вона має заплатити за переговорний процес, що триватиме місяць, стільки ж, скільки й за ведення її справи в судах упродовж року, то ви маєте відповісти, що ви зберігаєте найцінніше — її життя», — розповідає спікер.

Зрештою, порушення особистих кордонів та примусова самоізоляція для багатьох стануть причиною вимагати дистанцію не тільки в супермаркетах, а й в особистому житті.

Коридор спокою

Розлучитися через РАЦС можна тільки, якщо немає спільних дітей або їм уже виповнилося 18 років. Але якщо подружжя у чомусь не може дійти згоди, то розлучення відбувається лише через суд.

Спільна заява за згодою двох з подружжя за наявності нотаріального договору про утримання дітей (аліментний договір) розглядатиметься в порядку окремого провадження. К.Власюк каже, що є справи, коли на це витрачалося лише два місяці. Зокрема, подається заява, через місяць має відбутися слухання. До заяви додається клопотання від обох сторін про те, щоб слухали справу без них. Суддя виносить рішення, і через 30 календарних днів чоловік і жінка вже будуть розлучені.

Також трапляються випадки, коли має місце спірний процес, сторони ні про що не домовилися. Залежно від того, що саме цікавить клієнта, вибудовується стратегія адвоката: або пришвидшується процес розлучення, або, навпаки, усіма правовими механізмами затягується.

Що стосується аліментів, то К.Власюк нагадала формулу: немає чеків — немає гарних аліментів. Адже для того, щоб обґрунтувати суму аліментів, необхідно довести розмір витрат. Тому всі неофіційні няні та репетитори й абстрактні формулювання щодо потреб дитини — марні спроби «вибити» зайві гроші.

Ряд обставин, які вважалися сімейними, інколи доводиться виносити на загал. Спікер нагадала, що у справах про розлучення за участю відомих людей та зірок шоу-бізнесу співпраця зі ЗМІ інколи виступає не тільки ефективним засобом піару, а й фактично єдиним механізмом для перемоги. Утім, адвокат попередила, що це працює тоді, коли, по-перше, людина вже добре відома в медійному просторі та її особисте життя цікавить багатьох, а по-друге, коли має місце серйозний конфлікт із погрозами та тяжкими психологічними наслідками.

Також К.Власюк порадила, ставлячись із розумінням до своїх клієнтів, знаходити для себе емоційне розвантаження й намагатися не переживати біль і образи разом з ними. Адже втомлений і хворий адвокат навряд чи зможе комусь допомогти. Байдуже, жінка це чи чоловік, завдання під час ведення справи про розірвання шлюбу в адвоката одне — стати сильним плечем для свого довірителя і захищати його інтереси. Якщо медіація у справі неможлива, то правник має забезпечити коридор емоційного спокою спочатку для себе, а потім і для свого клієнта.

Зрештою, хоча цього й не прописано в жодному кодексі, кожен має право на щастя.