Закон і Бізнес


Без вызова сторон

В ККС стремятся рассматривать дела в письменном виде и не торопиться с полными текстами


№22 (1424) 08.06—14.06.2019
Елена ДОВИДНАЯ
3317

В Кассационном уголовном суде считают целесообразным внести такие изменения в законодательство, которые сделали бы возможным рассмотрение большинства дел на этой стадии в письменном производстве. Также обращалось внимание на другие недостатки процессуального законодательства, которые нужно устранить.


Так, під час зустрічі з експертами проекту Twinning судді ККС розповіли про те, як відбувається розгляд касаційної скарги. Зокрема, суддя Микола Мазур звернув увагу, що Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє розглядати справи в письмовому провадженні, але відповідна стаття сформульована так, що у 100% випадків розгляд відбувається усно.

КПК передбачає, що суд касаційної інстанції має право ухвалити рішення за результатами письмового провадження, якщо всі учасники процесу заявили клопотання про здійснення провадження за їх відсутності. За словами судді, на практиці ця норма жодного разу не була реалізована. Адже навіть якщо одна особа заявить таке клопотання, то інші учасники цього не зроблять.

«Тому ми пропонуємо внести зміни до КПК щодо інституту письмового провадження, які дозволили б касаційному суду застосовувати його під час розгляду більшості справ», — додав суддя ККС Лев Кишакевич.

Крім того, за інформацією прес-служби ВС, М.Мазур зазначив, що кримінальне провадження в касаційному порядку розглядається колегією з 3-х, а в разі слухання корупційних справ — 7 суддів. При цьому збори затверджують склад постійних колегій строком на рік, а суддя-доповідач визначається за допомогою автоматизованої системи документообігу.

«Практика показала, що завдяки постійним колегіям вдається забезпечити ефективний розгляд кримінальних проваджень у касаційному порядку», — наголосив Л.Кишакевич. Він пояснив: якби для розгляду кожної справи формувалася нова колегія, то дуже довго доводилося б чекати, доки той чи інший суддя звільниться після розгляду справи в одній колегії й долучиться до роботи в іншій. У такому разі судді ККС розглядали б набагато менше кримінальних проваджень.

М.Мазур також зауважив, що для забезпечення єдності судової практики у визначених КПК випадках кримінальне провадження в касаційному порядку розглядається судовою палатою, об’єднаною палатою ККС або Великою палатою Верховного Суду.

Суддя звернув увагу й на те, що відповідно до КПК касаційний суд може оголосити резолютивну частину рішення, якщо складання його повного тексту вимагає багато часу. Повний текст ухвали чи постанови повинен бути складений не пізніше як за 5 діб з дня оголошення резолютивної частини.

На його думку, через це суд, який повинен формувати позиції з принципово важливих правових питань, зв’язаний коротким строком для викладення мотивації. Якщо для нескладних справ 5 днів вистачає, то для справ, які можуть вплинути на формування судової практики щодо певних питань, цього часу недостатньо.

На прохання експертів проекту Twinning судді ККС надали письмові пропозиції стосовно вдосконалення положень КПК задля більш ефективного та якісного розгляду кримінальних проваджень у суді касаційної інстанції. Ці пропозиції експерти планують використати для підготовки звіту, який міститиме рекомендації щодо покращення процесуального законодавства в частині касаційного провадження.