Закон і Бізнес


Взрывная реакция

ВСС: «Это жестокое убийство стало потрясением для всего общества»


№52 (1091) 29.12—04.01.2012
2856


Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Заява

21 грудня 2012 року                                       

Надзвичайно трагічні події відбулися 15 грудня цього року в м.Харкові — передчасно обірвалися чотири людських життя. Це викликало непередбачувану, вибухову суспільну реакцію як усередині судової системи, серед представників суддівського корпусу та працівників апарату судів, так і в усьому українському соціумі.

Ми всі з болем і скорботою дізналися про трагічну смерть прекрасної, інтелігентної, скромної людини, чуйного батька, чоловіка, талановитого правознавця, професіонала та надзвичайно порядного судді з понад 25-річним стажем — Володимира Сергійовича Трофімова та членів його родини.

Це жорстоке вбивство стало потрясінням для всього суспільства, яке все ще перебуває в стані жалоби, розгубленості та обурення зухвалістю цього злочину.

Колектив Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ також висловлює своє глибоке співчуття рідним та близьким, друзям, колегам у зв’язку з тяжкою, непоправною втратою, поділяючи їхній біль та горе. Нехай вам, Володимире Сергійовичу, рідна земля буде пухом.

У Володимира Трофімова залишилися старенькі батьки: батько 96-ти років, у минулому також суддя, та 86-річна мати, які нині потребують особливої уваги та підтримки.

Згадана кривава подія стала своєрідним лакмусовим папірцем та допомогла виявити приховані проблеми сучасного українського суспільства. Зокрема, викликає глибоке занепокоєння нездорове смакування подробиць цього злочину та жваве обговорення різних версій слідства, серед яких і мотиви, пов’язані з професійною діяльністю Володимира Сергійовича, окремими громадянами та представниками засобів масової інформації.

Ми розуміємо, що, на жаль, не всі друковані видання та незалежні представники журналістської професії намагаються отримати заробіток чи популярність серед читачів завдяки інформативності та професійній подачі важливих суспільних матеріалів. Багато хто з них у погоні за громадським інтересом та рейтингами використовує заборонені прийоми.

Основним призначенням суду є розгляд та вирішення справ про злочини, спори та інші негативні суспільні прояви, що перебувають поза законом. Саме тому судова система будь-якої країни завжди була й залишатиметься об’єктом підвищеної уваги для нечистих на руку репортерів.

Деякі журналісти сприймають суд як джерело походження «легкого матеріалу» — від пошуку резонансних справ до невиправданих звинувачень працівників судової системи в усіх проблемах сучасного суспільства.

Варто також ураховувати особисті ділові та моральні якості, причини та професійну обізнаність кожного громадянина й представника журналістської професії, які беруться коментувати окремі судові справи. Не кожен може неупереджено й глибоко проаналізувати об’єктивність та законність конкретного судового рішення, ухваленого на основі законодавства нашої країни.

Обидві сторони, що беруть участь у судовому процесі, завжди намагаються будь-що відстоювати свою позицію. А суд керується лише законом. Тому сторона, яка програла процес, майже завжди не задоволена судовим рішенням. І так відбувається в усіх світових судових системах, тобто кількість громадян, задоволених судовими рішеннями дорівнює кількості незадоволених.

Про це свідчить і наявна практика звернень громадян до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ — як позитивних, так і негативних.

Питання поінформованості суспільства безпосередньо залежать від якості інформаційного забезпечення діяльності судів, адже окремі друковані видання чи незалежні журналісти вже багато років поспіль не обтяжують себе професійним виконанням своїх обов’язків, обмежуючись при цьому переписуванням сенсаційних подробиць.

На превеликий жаль, доводиться констатувати, що в деяких ЗМІ огульно шельмуються всі без винятку судді та працівники апарату судів, які в складних умовах величезного фізичного навантаження та психологічного напруження виконують свої обов’язки.

Ми свідомі того, що судові органи в Україні, як і в будь-якій іншій країні, працюють неідеально, оскільки суд є яскравим відображенням всієї гами проблем окремої держави й суспільства. Це зумовлено багатьма суб’єктивними та об’єктивними детермінантами. Дійсно, ще існує багато проблем і невирішених питань, які суттєво впливають на діяльність суддів, зокрема необхідність удосконалення законодавчої бази.

Слід зауважити, що останнім часом судова гілка влади є максимально відкритою для ЗМІ й суспільства. Зокрема, колектив Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ завжди адекватно сприймає конструктивну й об’єктивну критику, якій щиро завдячує та на яку належним чином реагує. Ми завжди дослуховуємося до справедливих, доречних зауважень від громадян або засобів масової інформації та щоденно вирішуємо порушені ними складні питання.

Переконані, що обраний курс на реформування судової системи України є правильним та ефективним. Тому колектив ВСС розраховує в подальшому на об’єктивне, неупереджене висвітлення в ЗМІ діяльності судових органів, що допоможе в їх реформуванні та вдосконалені. Ми працюємо задля утвердження в державі верховенства права й поваги до закону та запрошуємо до конструктивної співпраці всіх представників ЗМІ.

Ще раз звертаємось із закликом до громадян толерантно ставитися до обговорення резонансних подій, що відбуваються в суспільстві, та поважати почуття одне одного.