Закон і Бізнес


Конфликт без интереса


№48 (1294) 26.11—02.12.2016
17588

Волеизъявление лица во время тайного голосования не может быть основанием для привлечения к ответственности. Об этом идет речь в решении ССУ от 04.11.2016 №77, текст которого публикует «Закон и Бизнес».


Рада суддів України

Рішення

4 листопада 2016 року  м.Київ  № 77

Щодо наявності конфлікту інтересів у проведенні таємного голосування

До Ради суддів надійшло звернення Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.09.2016 щодо можливого порушення вимог ст.28 закону «Про запобігання корупції» в діях судді Оржицького районного суду Полтавської області Грузман Тетяни Володимирівни під час обрання її головою названого суду.

З повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції вбачається, що рішенням зборів суддів Оржицького районного суду Полтавської області від 29.04.2015 №17 головою суду Оржицького районного суду Полтавської області обрано Грузман Т.В. При цьому, згідно з протоколом, на зборах суддів були присутні два судді: Грузман Т.В. та Гришко О.Я. Отже, для обрання голови більшістю голосів суддів необхідно було проголосувати Грузман Т.В. самій за себе, що остання і зробила.

Відповідно до ст.20 закону «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла на час проведення зборів суддів, а саме 29.04.2015), голова місцевого суду та його заступник обирається на посаду строком на 2 роки, але не більше як на строк повноважень судді, шляхом таємного голосування більшістю від кількості суддів, які працюють у відповідному суді.

В даному випадку суддя Грузман Т.В. використала своє право, передбачене ст.20 закону «Про судоустрій і статус суддів» стосовно таємного голосування під час обрання голови вказаного суду на зборах суддів цього суду.

Відповідно до п.4.42 Типового положення про збори суддів судів загальної юрисдикції, затвердженого рішенням РСУ від 4.06.2015 №45, матеріали таємного голосування (протоколи лічильної комісії, в тому числі протоколи про результати таємного голосування, бюлетені для таємного голосування, в тому числі погашені, визнані недійсними), опечатуються лічильною комісією та передаються головою лічильної комісії за відповідним актом секретарю зборів і долучаються ним до протоколу зборів суддів.

Таким чином, дані таємного голосування не розповсюджуються і не оприлюднюються.

Відповідно до пп.4.43 і 4.45 Типового положення про збори суддів судів загальної юрисдикціїприйняте за наслідками голосування рішення зборів, підписується головуючим на зборах та секретарем зборів та у необхідних випадках доводяться до відома осіб, запрошених на збори суддів або направляються відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування та посадовим особам, а також, за рішенням зборів, доводяться до відома засобів масової інформації.

Чинним законодавством не передбачено відповідальності за волевиявлення під час таємного голосування.

За наведених обставин РСУ не вбачає підстав для твердження про те, що в діях судді Оржицького районного суду Полтавської області Грузман Тетяни Володимирівни наявний конфлікт інтересів.

Заслухавши та обговоривши інформацію голови РСУ В.Сімоненко щодо наявності конфлікту інтересів у проведенні таємного голосування під час здійснення органами суддівського самоврядування своїх повноважень, відповідно до ст.133 «Про судоустрій та статус суддів»,стст.1, 28, 35 закону «Про запобігання корупції», Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням РСУ від 4.02.2016 №2, Типового положення про збори суддів судів загальної юрисдикції, затвердженого рішенням РСУ від 4.06.2015 №45, Положення про РСУ, затвердженого позачерговим Х з’їздом суддів 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), РСУ

ВИРІШИЛА:

1. Волевиявлення кожної особи — учасника зборів з обрання суддів на адміністративні посади не може бути підставою для встановлення наявності в діях цих осіб конфлікту інтересів.

2. Звернути увагу суддів на те, що:

під час здійснення органами суддівського самоврядування своїх повноважень, зокрема, щодо проведення таємного голосування, матеріали таких голосувань, крім прийнятого за результатами голосування рішення зборів суддів, не підлягають розкриттю та розповсюдженню;

не може бути підставою для притягнення до відповідальності волевиявлення особи під час таємного голосування.

Голова  В.СІМОНЕНКО