Закон і Бізнес


Судья Апелляционного суда г.Киева Олег ПРИСЯЖНЮК:

«Подобные действия органов досудебного расследования направлены на подрыв авторитета суда»


№26 (1220) 27.06—03.07.2015
МАРИНА ЗАКАБЛУК
15025

Следственные действия, проводившиеся в помещении Апелляционного суда г.Киева, служители Фемиды называют беспрецедентными. О том, почему коллектив учреждения пришел к такому выводу и как будет реагировать на ситуацию, в эксклюзивном интервью журналисту «ЗиБ» рассказал представитель Апелляционного суда г.Киева, член Совета судей Украины Олег ПРИСЯЖНЮК.


— Олегу Богдановичу, як колектив Апеляційного суду м.Києва відреагував на проведення обшуку в установі?

— Враховуючи, що вранці в понеділок, 22 червня, і судді, і працівники апарату не хотіли заходити в приміщення без надання пояснень представниками правоохоронних органів, керівництвом Верховного Суду та Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, ви можете зробити для себе висновок: колектив був не те що обурений, він був у шоковому стані від того, що сталося.

Судді написали відкритий лист-звернення з приводу проведення слідчих дій. Ми не торкалися самого факту обшуку, нас обурило те, як він здійснювався.

В ухвалі одного із судів Чернігівської області щодо надання санкцій на виконання слідчих дій були вказані конкретні кабінети та прізвища осіб, стосовно яких вони мали б проводитися. До чого тут увесь суд? Адже тих, хто прийшов з обшуком, цікавило 4—5 осіб, 5—6 кабінетів. Але ж у суді працює понад 100 суддів та вдвічі більше працівників апарату.

19 червня фактично робота всього суду була заблокована. З приміщення не випускали не тільки суддів, а й працівників апарату, які хотіли вийти до учасників процесу, пояснити, чому розгляд справи відкладається і коли відбудеться наступне засідання. Дехто з працівників був заблокований на балконах, дехто — в кабінетах. Поверхами ходили люди в цивільному, та всі як один — у балаклавах, з різною зброєю. Одяг, який був на них, аж ніяк не вказував на приналежність до СБУ чи інших правоохоронних органів.

— Ви просили їх пред’явити документи?

— Просили. Вони нічого не показували. Один з чоловіків був у спецодязі, проте шеврона СБУ в нього не було. Він мав лише нашивку з черепом та кістками на рукаві. Я запитав у нього, який орган він представляє. Чоловік дістав з кишені невеликий чорний пом’ятий клаптик тканини, на якому білими літерами було написано «СБУ», показав його та сховав у кишеню. На цьому все. Жодних документів не пред’явив.

Напевно, особи, які забезпечували здійснення слідчих дій, забули, що прийшли до суду. Чесно кажучи, не розумію, як можна так зневажливо ставитися до виконання своїх обов’язків. Кого вони хотіли налякати своїми шевронами чи їх відсутністю? Може, суддів? На мій погляд, вони більше страху навели на відвідувачів, потерпілих, свідків, тобто на тих, хто прийшов до суду по захист своїх прав. На вході до будівлі сиділи особи із сокирою та ломом, у вестибюлі — люди з автоматами. На дверях зазначені особи вивісили незрозумілий клаптик паперу, на якому від руки було написано «Суд не працює». Навіщо створювати такий антураж? Навіщо така кількість зброї? Навіщо її виставляти напоказ?

До речі, минулого тижня, коли розглядалася одна з кримінальних справ щодо осіб, яких обвинувачують у вбивстві, відбулося захоплення судової зали разом з учасниками процесу та конвоєм. Так, люди, які захоплювали залу, виглядали більш інтелігентно, ніж правоохоронці, які прийшли з обшуком: на обличчях не було масок, не було зброї, вони навіть знімали все на професійну відеокамеру .

— Володарі мантій зверталися із заявами про неправомірну поведінку представників правоохоронних органів?

— Так, ми повідомляли правоохоронні органи про такі події в суді, зокрема і тих, хто відповідав за доставку осіб, яких тримають під вартою. Того ж дня я їздив до ВС, звертався до Ради суддів. Був і в голови ВСС. Щось зупинилося? Ні. На наступному засіданні РСУ це питання має розглядатися.

До речі, я поцікавився у тих, хто проводив обшук, яким буде для нас режим роботи в наступні дні, що можна повідомити суддям. Мені відповіли: сьогодні ми закінчуємо всю роботу, в суботу, неділю та понеділок можете працювати в звичайному режимі. Але у вихідні доступ до суду був знову закритий: його роботу блокували 3 дні (з 19 до 21 червня).

22 червня я мав оголосити рішення у справі, однак не зробив цього, тому що протягом трьох днів з чотирьох мені не дали можливості працювати. Адже в процесуальні строки враховуються і вихідні.

— Ви сказали, що 19 червня, в робочий день, служителі Феміди не змогли працювати.

— Так, на цей день були призначені до розгляду справи. Для участі у засіданнях викликані учасники процесу, проте звичний ритм роботи був порушений. Конвою заборонили виводити заарештованих до залів судових засідань, переміщення поверхами було обмежене, комп’ютерна система, міський телефонний зв’язок —
відключені. У приміщення можна було прокрастися лише через їдальню, бо люди в масках про неї перші кілька годин не знали.

Розумію, представникам правоохоронних органів потрібні були сервери для проведення слідчих дій. Але вони їх вилучали без жодних пояснень колективу, який працює завдяки зазначеній комп’ютерній техніці. Законом передбачено, що майже всі процесуальні дії судді негайно вносяться до серверу. Можливо, варто було б зняти копію із серверів і провести необхідні експертні дослідження, а не зривати роботу всіх суддів.

Який стосунок до слідчих дій мають сторонні люди, і чому вони повинні від них страждати? Чи буде в інших суддів упевненість, що прокуратура, яка є стороною у багатьох справах, не показала таким чином, що її позицію у кожній справі треба виконувати, бо буде гірше?

— Проведення якої кількості засідань було зірвано?

— Обшук проводили в п’ятницю. Це не найбільш завантажений день. Лише суддями, які розглядають кримінальні та адміністративні справи, було призначено до розгляду близько 40 справ. Більше того, я навіть не знаю, скільки осіб не змогли ознайомитися зі справами та отримати завірені копії процесуальних документів.

Наразі наша робота заблокована, бо хтось із правоохоронців у непроцесуальний спосіб вилучив гербову печатку суду. Не можна завірити жодного документа! Наприклад, закінчується строк тримання особи під вартою. Виникає необхідність його подовжити, відповідний документ треба завірити гербовою печаткою і відправити його в СІЗО. Ми цього не можемо зробити. А СІЗО не братиме на себе відповідальність за незаконне тримання особи під вартою і відпустить її.

— До яких органів ви зверталися по допомогу щодо вирішення цього питання?

— Ми вимагаємо детального розслідування таких недолугих дій правоохоронців і притягнення винних до відповідальності. Адже це є реальне зазіхання на незалежність суддів. А звертаємося ми вже вкотре до Президента, Верховної Ради, Генпрокуратури, РСУ тощо. Сподіваємося хоч цього разу на неупереджену та ретельну перевірку обставин.

Ми не заперечуємо проти проведення слідчих дій: є постанова, вона має виконуватися. Але ж не в такий спосіб! Багатьох суддів цікавлять підстави для їхнього затримання в суді. Нас усіх обурює те, в який спосіб проводилися слідчі дії. Та в кращому випадку з усіх тих органів, до яких ми звернулися, може відповісти один-два. Напевно, багато хто вважає, що проведення обшуку таким чином — це нормально, так і має бути. Проте для суддів — це дикість. Я часто зустрічаюсь із представниками судів різних держав. Повірте, такого невігластва немає в жодній країні Європи.

Судді планують звернутися до правоохоронних органів щодо притягнення до відповідальності осіб, які позбавили можливості працювати, а відтак фактично втручались у діяльність суду, перешкоджаючи виконанню обов’язків.

— Деякі експерти вважають: проведення обшуків у храмах Феміди вже стало своєрідною тенденцією. Спочатку такі слідчі дії виконувалися в Окружному адміністративному суді м.Києва, потім —
у Печерському райсуді м.Києва. Тепер з обшуком прийшли й в АСК. Яка ваша думка із цього приводу?

— Особисто я вважаю, що громадянам хочуть показати: суд — ніщо, немає чого до нього звертатися по захист, якщо судді не в змозі захистити власні права. Громадянам хочуть наочно продемонструвати, хто в домі господар. Чомусь же в судах інших регіонів не проводять обшуки. Тільки в тих, що розташовані в столиці. Адже такі дії правоохоронців покажуть більше телеканалів на всю Україну, та саме до цих установ зазвичай прикута увага громадськості. А ті, хто подалі від столиці, і так зрозуміють, що з ними буде.

Подібні дії слідчих органів спрямовані на підрив авторитету суду. Це втручання в діяльність судової влади, неприхована атака на неї. Комусь вигідно, щоб судді були залякані.

— Що робити володарям мантій? Адже їхні нарікання, прохання ніхто не чує.

— Влада завжди згадує про справедливий суд. Але згадує тоді, коли їй це потрібно — коли її представники звертаються до суду з позовами.

Сьогодні у влади немає уявлення про європейські цінності. Якщо подібні дії правоохоронців у судових установах — це українська норма, то в Європі нам робити нема чого.

Нині представники влади виступають за незалежну судову владу. Незалежність передусім передбачає повагу до органу, який здійснює правосуддя. А цієї поваги, як бачимо, в країні немає.