Закон і Бізнес


Оправданные риски

Удержаться на рынке юридических услуг поможет нестандартный подход в администрировании


Ведущие юридические компании призывают к введению принципа сменности в секторе администрирования, что обеспечит новаторство в деятельности фирм.

№21 (1215) 23.05—29.05.2015
ТАМАРА ВОЛИНА
2430

Сегодняшний день ставит новые требования перед игроками национального рынка юридических услуг. Справиться с кризисом смогут предприятия, которые решатся на внедрение нестандартных подходов в менеджменте и маркетинге, а также вовремя переориентируют направление своей деятельности.


У темних тонах

Правову царину продовжує лихоманити від змін. Її представники розділилися на два табори: песимістів, які скаржаться на долю, та оптимістів, які намагаються знайти вихід із непростої ситуації. Песимісти нарікають на численні проблеми, які нині доводиться розв’язувати гравцям юридичного ринку. Зокрема, вони (наприклад керуючий партнер Адвокатського об’єднання Arzinger Тимур Бондарєв) говорять про неплатоспроможність клієнтів, що змушує юридичні компанії надавати свої послуги в кредит.

Крім цього, буркотунів не влаштовує і жорстка конкуренція, яка спонукає окремих представників професії ставити заробіток вище від етичних принципів. В основному, вважають вони (скажімо, керуючий партнер Юридичної фірми «Антіка» Олексій Кот або партнер Юридичної компанії «Тарасов та партнери» Олександр Суботін), це стосується нашвидкуруч зареєстрованих суб’єктів господарювання, утворених фахівцями, які втратили своє робоче місце через скорочення чи пішли з фірми в пошуках кращого життя. Негативне враження на споживача справляють і компанії, які, намагаючись привабити клієнтів, розширюють коло практик та надають послуги у тих сферах, в яких не мають досвіду.

Ще один момент — юридична освіта. На неї нарікають вже не один рік, адже реалії сьогодення, переконані провідні правники (зокрема голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков), свідчать про те, що теорія, яку їхні майбутні колеги вивчають у вишах, не відповідає потребам практики. Для того щоб готувати спеціалістів, запевняють провідні представники правничого бізнесу, необхідно реформувати навчальний процес, чого не варто очікувати найближчим часом.

Додають негативу й постійні законодавчі зміни як в частині господарювання, адже будь-яка юридична фірма є суб’єктом підприємницької діяльності, так і в частині реформування інших царин, в яких стають у пригоді правові послуги.

Вказівний знак

На відміну від песимістів, оптимістично налаштовані юристи (скажімо, президент Асоціації правників України Денис Бугай) у нових викликах бачать нові можливості. Аби втриматися на плаву, вони втілюють у життя інноваційні ідеї щодо освоєння нових ринків, відшукують унікальні ніші, збільшують додаткову вартість бізнесу та комерційну привабливість бренда (зокрема, про це говорить керуючий партнер АО AVER LEX Ольга Просянюк, коментуючи складні аспекти роботи правників).

Одним із тих, хто у цей непростий час ризикнув змінитися, стала Юридична фірма «Василь Кисіль та партнери». Її керівництво відмовилося від відомого логотипу та замінило його на білу абревіатуру VK на сірому фоні, про що було повідомлено на прес-конференції.

Саме такий логотип, запевнив старший партнер фірми Василь Кисіль, найповніше відповідає шляху розвитку, на який стала компанія. Крім цього, зауважив правник, логотип має бути зрозумілим будь-якому іноземному контрагентові, що вочевидь свідчить про наміри стосовно виходу бізнесу за межі України. До речі, саме в останньому В.Кисіль убачає найбільшу перспективу для правничого підприємництва й рекомендує не боятись перетинати кордони не тільки маститим представникам ринку, а й молодим юристам.

Нагадаємо, що на цю перспективу вже давно зважили в Національній асоціації адвокатів України, очільники якої намагаються забезпечити правову базу для роботи вітчизняних правників на теренах Німеччини та Великої Британії.

Новаторське партнерство

Іншою концептуальною новацією, на яку наважилась ЮФ «Василь Кисіль та партнери», стало призначення на посаду керуючого партнера Андрія Стельмащука. Справа в тім, що вперше для національного юридичного бізнесу посаду такого рангу отримав не один із засновників, а молодий юрист, «зрощений» у компанії. На цій посаді він замінив Олега Макарова, який був керуючим партнером не один рік.

Свою позицію керівництво пояснило прагненням до втілення принципу змінності в адміністративному сегменті, що цілком відповідає світовій практиці ведення бізнесу. За словами О.Макарова, фірма зацікавлена у залученні «молодої, здорової та енергійної ідеї», яку, на його думку, і втілює у собі новоспечений партнер.

Сам А.Стельмащук запевнив, що в жодному разі не відхилятиметься від основних принципів, сформованих за роки існування фірми, однак додасть роботі компанії динамізму та спрямує її в нове русло. Щоправда, про які напрями йдеться, не уточнив. Утім, пізніше, поставивши це запитання керманичу ЮФ, «ЗіБ» дізнав­ся, що найбільш перспективними можуть стати земельна, сімейна та трудова царина. До слова, саме на ці галузі права порекомендував звернути увагу В.Кисіль своїм колегам. «Трохи згодом у вигідному становищі опиняться ті фірми, які зможуть вчасно переорієнтуватись», — зауважив він у коментарі.

А ось відповідь на запитання з приводу того, чому О.Макаров поступився своєю посадою молодому колезі (зауважимо, що це була його власна ініціатива), залишилася завуальованою загальними фразами про новаторство, тенденції тощо. Можливо, причина криється у завантаженості правника громадською роботою. Адже, як заступник голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, він змушений шукати шляхи розв’язання проблем не тільки конкретного юридичного бізнесу, а й цілої адвокатської спільноти, де нині, за його словами, переважають суб’єктивні підходи декого з очільників.

Утім, як би там не було, а новаторство у маркетингу та менеджменті саме під час кризи може стати гарним прикладом для тих юридичних компаній, які намагаються втриматися на національному ринку юридичних послуг.

ПРЯМА МОВА

Василь КИСІЛЬ, керуючий партнер Юридичної фірми «Василь Кисіль та партнери»:

— Сьогодні повинен бути потужний вихід на міжнародні ринки навіть новоутворених юридичних фірм і молодих юристів. У межах же країни майбутнє буде за фірмами, які спеціалізуватимуться на більш конкретних напрямах. Для мене це очевидно. Причому більшого успіху досягнуть ті компанії, які зроблять це вчасно.

Де сьогодні відкриваються можливості? З моєї точки зору, перша галузь — це земельне законодавство. Як тільки будуть унесені зміни до норм, що регулюють цю царину, в юристів з’явиться невичерпне джерело роботи. Другий сегмент —
сімейні спори, пов’язані із розподілом майна. Третій — складні питання трудових відносин.

Однак найбільш суттєві зміни очікують на нас тоді, коли реально почнеться виконання угоди про асоціацію з ЄС. Старт цього процесу намічений з нового року. Слід розуміти, що угода передбачає досить багато реформ у юридичній царині. Це має значно оживити ринок.