Закон і Бізнес


Справи щодо сім’ї та дітей розглядатимуть судді окремої спеціалізації


.

29.11.2024 16:35
915

За ініціативою Касаційного цивільного суду та Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх відбувся семінар з нагоди початку реалізації пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей.


Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на Мін’юст.

Впровадження в Україні такого елементу правосуддя, дружнього до дитини, як спеціалізація суддів з розгляду справ сім’ї та дітей, зумовлене взятими нашою державою зобов’язаннями згідно з Конвенцією ООН про права дитини й необхідністю подальшої імплементації міжнародних стандартів, рекомендацій Комітету ООН з прав дитини, пріоритетів Ради Європи та Європейського Союзу щодо забезпечення прав і найкращих інтересів дитини.

Завданнями пілотування є:

- адаптація судового розгляду до потреб дитини та його спрямованість на її найкращі інтереси;

- забезпечення підготовки фахівців, які працюють із дітьми в системі правосуддя;

- запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ сім’ї та дітей;

- покращення доступу до правосуддя шляхом залучення до вирішення справ щодо сім’ї та дітей суддів відповідної галузевої спеціалізації;

- втілення системного підходу та ефективної міжвідомчої взаємодії в питанні захисту прав дитини, яка потрапила в сферу дії правосуддя;

- сприяння якісному й оперативному розгляду судових справ з питань сім’ї та дітей суддями, що мають поглиблені знання та навички з розгляду такої категорії справ;

- формування якісно нової системи правосуддя, дружнього до дитини.

Голова КЦС Борис Гулько відзначив, що цього року кількість справ у касаційному суді, пов’язаних із вихованням дітей, у порівнянні з 2023 роком зросла більше ніж удвічі. Передусім це пов’язано з військовою агресією ворога та вимушеним переселенням мільйонів дітей.

Заступник міністра юстиції, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук наголосив:  «Сподіваюся, що невдовзі реалізація пілотного проєкту матиме позитивні результати, з урахуванням яких будуть внесені відповідні зміни до законодавства. Важливо, щоб закони, які враховують і реалізують найкращі інтереси дитини, застосовувалися суддями у повсякденній практиці».

Учасникам презентували досвід запровадження в Україні елементів сімейної спеціалізації суддів і представили мету та очікувані результати пілотного проєкту, основні напрями та етапи його реалізації. Виступили суддя КЦС, член Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Павло Пархоменко та голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань сімейного права й залучена експерт Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Лариса Гретченко. Про досвід запровадження сімейної спеціалізації суддів в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області (її запроваджено з 2006 року) поінформувала також суддя цього суду Олена Бальжик.

Закон і Бізнес