Закон і Бізнес


Підозра в епізодах

Як ексзаступник глави ОПУ Смирнов ховав незадекларовану власність


Засідання у ВАКС у справі №991/4530/2. Скрин з відео.

30.05.2024 14:33
ОРЕСТ ГАМСЬКИЙ
6531

Якщо у державного службовця є брат, друзі та відданий водій, на одних можна оформлювати активи, а останній допоможе з підбором транспортних засобів. Саме таку схему незаконного збагачення навів прокурор у справі колишнього заступника глави ОПУ Андрія Смирнова.


Активи на довірених осіб

Як повідомив під час судового засідання представник сторони обвинувачення, детективами НАБУ А.Смирнов підозрюється у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст.3685 Кримінального кодексу, а також за ознаками двох інших кримінальних правопорушень — ч.1 ст.3662 та ч.4 ст.368 КК, тобто незаконне збагачення, декларування недостовірно інформації та одержання неправомірної вигоди.

Обґрунтовуючи клопотання про застосування до А.Смирнова запобіжного заходу, прокурор САП навів короткий виклад фактичних обставин, які слідство вважає встановленими, та на яких ґрунтується підозра, що була вручена ексчиновнику ОПУ.

Як відомо, А.Смирнов у вересні 2019 року був призначений заступником керівника Офісу Президента. Перебуваючи на цій посаді, за твердженням слідства, він набував активи, вартість яких суттєво перевищує задекларовані доходи, а для приховування цього реєстрував таке майно за третіми особами, водночас зберігаючи повний контроль над такими активами.

За оцінками слідства, у період з 12.05.2020 до 13.09.2022, він придбав активи загальною вартістю понад 17 млн грн. Серед них — автомобіль Mercedes G63 AMG, два паркомісця та гараж на вул. Р.Окіпної, 8Б у Києві, два мотоцикли марки Honda та BMW, автомобіль марки Volkswagen  Multivan, квартиру у Львові площею 102 м2, а також земельну ділянку у селі Поляна Мукачівського району Закарпатської області.

Натомість, офіційні доходи А.Смирнова за цей період склали 1.362.952 грн. Тобто, витрати на придбання вказаного майна перевищили його доходи майже на 15,7 млн грн.

Аби приховати придбання автомобіля Mercedes G63 AMG, ринковою вартістю понад 1,7 млн грн., за даними слідства, було укладено договір між дружиною Сеяра Куршутова, який перебував у дружніх стосунках із А.Смирновим, і братом А.Смирнова — Ігорем Смирновим. Причому у договорі була вказана значно менша ціна придбання — 650 тис. грн., а до цієї оборудки було залучено водія А.Смирнова — Сергія Юрка, який працював у автобазі ДУС та був закріплений за заступником керівника ОПУ.

Надалі, як з’ясувало слідство, саме А.Смирнов здійснював витрати з обслуговування цього автомобіля, а також тримав його на паркомісцях на вул. Р.Окіпної — поруч з місцем свого проживання. Також було з’ясовано, хто володів ключами запалювання та документами для використання цього авто, які номерні знаки використовуються, хто ним керує і хто у подальшому розпорядився цим автомобілем, оскільки у 2023 році цей ТЗ було відчужено. Причому більш ніж утричі дорожче, ніж придбано, — за 2,2 млн грн.

Також на брата були оформлені два паркомісця (№№80 та 81) за вказаною адресою. У договорі на їх придбання була вказана ціна 95 та 90 тис. грн. Хоча їхня ринкова вартість становить 450 тис. грн. кожне. Як на доказ того, що ці паркомісця використовувалися саме А.Смирновим, слідство наводить той факт, що саме він здійснював користування цими паркомісцями і саме на його електронну адресу надходили рахунки на оплату за комунальні послуги за ці об’єкти.

Гараж (№36) за цією ж адресою також був оформлений на брата, а підібрати його допомагав водій. При цьому за цей об’єкт було сплачено лише 60 тис. грн. при ринковій вартості 732 тис. грн.

Також слідство вважає що у лютому 2022 року А.Смирнов придбав за 413 тис. грн. мотоцикл марки Honda. Оскільки договір оформлявся в офіціного ділера, цей ТЗ оформили на підставну особу — Юрія Іващенка. Водночас до його підбору та отримання реєстраційних документів було залучено водія С.Юрка. До того ж, мотоцикл зберігався на паркомісці на вул. Р.Окіпної, а документи та ключі зберігалися в А.Смирнова, який ним і користувався.

Також С.Юрко був залучений і до придбання у травні 2022 року автомобіля Volkswagen  Multivan, вартістю 2.123.000 грн., який був оформлений на ще одного товариша А,Смирнова — Василя Астіона. Проте, за даними слідства, ним також користувався А.Смирнов, зберігаючи його на вказаних паркомісцях та здійснюючи витрати на його утримання.

На брата була оформлена й квартира у Львові по вул.Личаківській, 37, площею 102 м2. Це придбання також було здійснено вже під час повномасштабної війни — у липні 2022 року. За документами за неї було заплачено 1.162.000 грн. Хоча, як пояснили менеджери із центру продажу, це — одна із найкращих квартир у одного із найкращих забудовників Львова.

За даними слідства, ключі від квартири знаходилися в А.Смирнова, а оплата комунальних послуг здійснювалася із залученням водія С.Юрка.

Аналогічну схему було задіяно і для придбання земельної ділянки у селі Поляна на Закарпатті. За неї було заплачено лише 10600 грн., хоча оціночна вартість становить понад 1,1 млн грн.

А вже у жовтні 2022 року на брата був придбаний ще один мотоцикл — BMW, за 682.460грн. Допомагав його підбирати той самий С.Юрко.

Доходи та подорожі

Слідство проаналізувало можливість придбання таких активів за рахунок коштів самого А.Смирнова. З’ясувалося, що у деклараціях за 2019-й, 2020-й та 2021 роки він вказував про відсутність грошових активів.

Водночас, за період 2020—2022 рік А.Смирнов отримав сукупно 3.690.952 грн. Джерелами таких доходів були заробітна плата а також доходи від адвокатського об’єднання «Призма» в розмірі 1.164.000 грн. за здачу в оренду нерухомого майна. Проте, відповідно до договору доходи від оренди перераховувалися в рахунок погашення грошового зобов'язання А.Смирнова перед Ольгою Астіон. Тобто, не могли бути використані для прибдання будь-якого майна.

Тож у залишку були тільки 1.362.952 грн., що явно недостатньо для набуття перелічених активів.

На підтвердження дружніх стосунків між набувачами указаних транспортних засобів, слідство навело дані про переліт у лютому 2020 року на приватному літаку А.Смирнова разом із С.Куршутовим та В.Астіоном (див. фото).

Зафіксовані й інші спільні подорожі за кордон — у січні 2020 року до Дубая та у липні того ж року до Бодрума.

Крім того, слідство фактично спростовує твердження про те, що І.Смирнов отримав у квітні 2022 року від В.Астіона позику в сумі $350 тис. Адже під час огляду телефона останнього було виявлено листування з І.Смирновим, яке почалося тільки у травні 2022 року із представлення: «Доброе утро! Это Игорь, брат Андрея». Адже нелогічно, що особа надала позику в такому розмірі людині, яку навіть не знала.

Проте сам факт «знайомства» слідство пов’язує із необхідністю їхньої зустрічі у сервісному центрі МВС для реєстрації на В.Астіона автомобіля Volkswagen  Multivan.

Також під час обшуку слідчі виявили договори позики В.Астіона на суму $500 тис. та $650 тис. На думку прокурора, сумнівно, що В.Астіон міг позичити без відсотків брату А.Смирнова вказану суму, при цьому сам змушений брати гроші у третіх осіб. Тож слідство вважає, що позика брату була удаваною — для приховування незаконного збагачення А.Смирнова.

Листування із водієм

Як доказ того, що згаданими транспортними засобами користувався саме А.Смирнов, надана довідка ОСББ, в якій перелічені державні номери ТЗ, які можуть допускатися на паркування (ті, що встановлені на вказаних автомобілях та мотоциклах), та телефони, з яких може здійснюватися управління шлагбаумом. Останні належать А.Смирнову та його водієві.

З огляду телефона водія слідство встановило чимало цікавого. Зокрема, С.Юрко доповідав про хід ремонту автомобіля Mercedes G63 AMG, натомість А.Смирнов цікавився про можливість придбання та встановлення на нього додаткового обладнання.

Також, 24 лютого 2022 року А.Смирнов пропонує водієві приїхати до нього на вул.Р.Окіпної, зазначаючи: «Можешь приехать ко мне с супругой. Мой паркинг все же лучше, чем ее гараж».

Того ж дня А.Смирнов планує їхати до Львова і пише: «На гелике нет смысла ехать, не заправимся».

Також є листування щодо продажу цього автомобіля: «В девять ко мне Вениславский приедет гелик смотреть. Может, продадим».

Іншого разу А.Смирнов цікавиться, де маска і шолом. Водій відповідає, що вони або в Тойоті, або в «геліку». На що А.Смирнов нарікає, що їздити без них не дуже зручно, вочевидь, маючи на увазі мотоцикл Honda. Доказом того, що А.Смирнов користувався мотоциклом, свідчить й інше повідомлення, в якому надані вказівку водієві: «Мы с пацанами поедем на Якутскую ставить на хранение мо. Тебе нужно приехать в паркинг забрать Тойоту, кофр для мотоцикла и найти меня».

Також міститься попередження водієві: «Запиши себе минус 200 с зарплаты… обязательно чтобы потом не удивлялся почему ничего не получишь. Гелик умер, шлем достать нельзя». Мова йде про те, що акумулятор автомобіля сів, а водій його вчасно не підзарядив.

Є в листуванні й фото акту виконаних робіт щодо ремонту Mercedes G63 AMG, яке водій надіслав А.Смирнову, а також інше, на якому А.Смирнов демонструє, зо у «геліку» знову сів акумулятор і не працює електроніка. Тож водій був змушений їхати у вихідний й розбиратися із цією проблемою.

До речі, з телефону водія слідство дізналося й про виконання ним доручень щодо інших транспортних засобів, якими користувався А.Смирнов. Так, наприклад, водій отримав вказівку: «Едь на кубике — сюда. Ключи от Тойоты — у охраны Сеяра они перепарковывали её». Або ж відправляє фото мерседеса і зазначає: «Это наша машина. Узнай где взять эти гаджеты…», а також вказує, що слід забрати у попереднього власника — другий ключ, сервісну книжку, підголовник, зимові килимки тощо.

Також про той факт, що саме А.Смирнов, а не його брат користувався цим автомобілем, вказує невдоволення від «шефа» літніми килимками, які придбав водій та його вибором літніх шин.

Та й дозвіл на заїзд до Офісу Президента на цьому автомобілі оформлений саме на А.Смирнова та його водія, а не на брата.

До речі, зафіксований у листуванні випадок, коли водій повідомляє, що І.Смирнов попросив його кудись відвезти, але він відмовив, на що схвально відреагував його «шеф». З цього слідство також робить висновок, що не була звичайною практика, коли водій виконував якісь доручення І.Смирнова. Ба більше, таке спостерігалося лише тоді, коли треба було здійснити якісь реєстраційні дії щодо майна, яке А.Смирновим оформлялося на брата.

А от коли автомобіль передавався до сервісного центру на техобслуговування, то на звороті вказувався номер мобільного саме С.Юрка, а не формального власника. І лише коли А.Смирнову стало зрозуміло, що стосовно нього здійснюється розслідування, на квитанціях з’явився номер брата.

Паркомісця з податками і без

Прикметно, що саме такі дрібниці й допомогли слідству встановити чимало фактів відношення А.Смирнова до набутих активів. Так, наприклад, у менеджера, яка займалася продажем паркомісць, був виявлений файл, в якому місця №№80 і 81 були позначені «А.Смирнов. Підписати договір з дати придбання». В іншому вказувалася їх вартість — по $18 тис. (а не 90 та 95 тис. грн., як зазначено у договорі). Також у файлах менеджерів знайдені й номери автомобілів, якими користувався А.Смирнов, номер його мобільного телефону тощо.

І лише у травні 2023 року, після того, як вийшло журналістське розслідування щодо активів А.Смирнова, до менеджера фірми, яка обслуговувала ці паркомісця, надійшло повідомлення у Вайбері із зазначенням е-майла брата для надсилання рахунків.

Натомість у листуванні з контактом «Сергей представник» направлялося повідомлення про заборгованість за паркінгами №№80 і 81. У відповідь надійшло фото квитанції про оплату. Як переконане слідство, цю оплату робив водій С.Юрко, хоча і вказував платником І.Смирнова.

Також було виявлено, що паркінгом на вул. Р.Окіпної А.Смирнов користується із 2010 року. А у 2021 році А.Смирнов вирішує купити два місця й доручає водієві: «Свяжись с «Гранитом», узнай как купить паркоместо». Що власне С.Юрко і робить. Причому спочатку їх мали оформити на А.Смирнова: він направив водієві фото документів, але потім передумав і надіслав документи брата.

Прикметно, що збереглося навіть листування, в якому водій пояснює, що безготівкова частина розрахунку за два паркомісця становить 187 тис. грн., а «остаток в долларах посчитали по курсу 29,148». Це доводить, що фактично було сплачено значно більшу суму, ніж вказано в договорі.

Про те, що власне А.Смирнов користувався паркомісцями ,свідчить й повідомлення, адресоване водієві: «Мне положили за паркинг с долгом. Мы же оплачивали! Ты хоть Игоря имени платил?».

До речі, сам І.Смирнов мешкає на Оболоні, тобто доволі далеко від Лівобережного масиву, де придбані паркомісця. Та й адміністратор паркінгу показав, що ніколи його не бачив, на відміну від А.Смирнова та С.Юрка. До того ж, слідство знайшло в І.Смирнова договір на оплату комунальних послуг за користування паркомісцями, який підписаний А.Смирновим і на якому вказано номер його автомобіля.

Квартира з «дружньою» знижкою

Що стосується придбання квартири у Львові, то тут продавець задіяв іншу схему оптимізації податків: продавалися не квартири, а майнові права на них, нібито вони ще будуть збудовані, а окремо придбавалися акції. Проте з липня 2022 року це стало неможливим, тож на І.Смирнова був оформлений договір про придбання таких прав на квартиру площею 102 м2 за 1.602.807 грн.

Зрозуміло, що на той момент, коли вже йшла війна і люди масово переїжджали до Львова, попит на квартири в цьому місці був величезний. Але, як встановило слідство, А.Смирнов був у гарних стосунках із Григорієм Козловським — одним із партнерів, що контролювали забудовника — компанію «Авалон», з якої він, за його словами, потім вийшов.

Проте зафіксовано, що А.Смирнов зупинявся у курортному маєтку Еmily Resort, що неподалік від Львова, який належить Г.Козловському. Також у ЗМІ вийшло розслідування «Розпродаж небаченої щедрості», в якому аналізувалися власники, які задешево або взагалі як подарунок отримали квартири преміум-класу в новобудові на вул. Личаківській, серед яких й А.Смирнов.

Водночас, з листування менеджерів, які оформлювали продаж, слідство встановило, що певну суму грошей за цю квартиру було перераховано ще до укладання договору. А паспортні дані І.Смирнова менеджеру пересилав водій Г.Козловського.

Пізніше менеджерам був направлений лист: «Даним листом погоджується оформлення і оплата коштами компанії квартири №9 на ім'я Смірнов І.М. по старому шаблону з прив’язкою до курсу НБУ по мінімальній ціні. Фактично розрахунок за квартиру відбувся протоколом 10.06.22». До речі, цей протокол наразі не було виявлено.

У цьому ж листі ставилися вказівки, що мали зробити його отримувачі, як-от: погодити, кожен у своїй частині, забезпечити готівкою, розірвати раніше випущений ф’ючерсний контракт тощо. Тобто, як вважає слідство, раніше було випущено цінний папір на решту суми, але він вже не міг бути реалізований у цій схемі.

Є й зауваження головного бухгалтера компанії, яка вказує, що базова вартість цієї квартири дещо більша —1.162.000 грн., тому пропонується збільшити вартість квартири до цієї суми та запитується, чи буде доплата на день, коли мав прибути І.Смирнов для підписання договору. На це вона отримала позитивну відповідь.

Прикметно, що співробітники компанії навіть з’ясовували, чи прийме банк такий платіж, якщо на підтвердження походження коштів буде поданий договір позики між В.Астіоном та І.Смирновим. Й співробітник компанії інформує свого керівника, що таке підвердження не пройде через фінмоніторинг банка. Бо, мовляв, у В.Астіона — негативна репутація — був засуджений у кримінальному судочинстві та балотувався від «Опозиційного блоку». Також зазначає: «Сьогодні склепали допку, де ціна вже аж 8.137.193 грн.».

Але всі ці події мали місце через рік після набуття І.Смирновим квартири й журналістського розслідування. Між іншим, як встановила експертиза, договір про нібито позику І.Смирнову теж був підписаний вже після того, як вийшло журналістське розслідування.

Водночас, слідство встановило, що у червні 2022 року, тобто коли укладався договір про придбання квартири, А.Смирнов перебував у Львові та зупинявся в готелі, що належить Г.Козловському. Крім того, з геолокацій телефона водія С.Юрка та його показань, саме він оплачував комунальні платежі за цю квартиру, хоча і вказував платником І.Смирнова.

Згодом, відповідні квитанції було виявлено у квартирі останнього. Проте, на думку слідства, це було зроблено навмисно для створення враження, нібито саме брат проводив оплату.

Мотоцикли, «бусик» та гектари

Також у В.Астіона був придбаний Volkswagen  Multivan, який був ввезений з-за кордону. Слідство встановило, що водій С.Юрко та І.Смирнов їздили на Закарпаття забирати це авто. Натомість, у подальшому так само цей автомобіль обслуговувався за рахунок А.Смирнова, а запчастини до нього та додаткове обладнання придбавав С.Юрко, що підтверджував фото, які надсилав «шефу».

Цей автомобіль також зберігався на паркомісці на вул. Р.Окіпної. А в матеріалах справи є фото, коли це авто супроводжувало А.Смирнова під час його тренувань на велосипеді.

Аналогічно, з листувань з водім слідчі зробили висновок, що саме він підбирав для А.Смирнова мотоцикл Honda, який, із показань охонця паркингу, разом із Volkswagen  зберігався на паркомісцях на віл. Р.Окіпної.

Водночас, є й докази того, що водій записував А.Смирнова на навчання до мотошколи, а він узгоджував оплату цього мотоцикла, який оформлений на Ю.Іващенка. Хоча в останнього не відкрито відповідну категорію, що давала б йому можливість керувати таким ТЗ.

Другий мотоцикл був оформлений на брата, але до дилера той їздив разом із С.Юрком.

Дивні факти спливли і під час з’ясування обставин придбання земельної ділянки у селі Поляна Мукачівського району Закарпатської області. Адже продавець під час допити не зміг пояснити ані те, де він розміщував оголошення про продаж, ані причини такої низької ціни продажу.

Натомість і в цьому випадку саме С.Юрко відвозив І.Смирнова для оформлення договору купівлі-продажу ділянки.

Звернули увагу детективи і на вартість одягу, який носить А.Смирнов. Адже ціна окремих речей коливається від 20 до 100 тис. грн і вище.

Ризики переховування

Для того, аби обґрунтувати необхідність застосування до А.Смирнова запобіжного заходу, сторона обвинувачення навела докази зв’язків підозрюваного із високопосадовцями та суддями.

Так, наприклад, зафіксовано розмову А.Смирнова із тодішнім головою ВС Всеволодом Князєвим, під час якої підозрюваний задає йому певні запитання щодо роботи суддів і ставить певну задачу, зокрема, поспілкуватися із головою одного апеляційного суду, на що В.Князєв погоджується.

У серпні 2022 року А.Смирнов дає вказівку водієві: «Есть ситуация: одна наша суддяь попалась ментам по протоколу. Права забрали и уехали, оставили одну. Скоро комендантский час, какие варианты?». Згодом водій доповідає, що відвіз суддю.

На думку слідства, це свідчить про наявні зв’язки в А.Смирнова у суддівському корпусі й можливість впливати на суддів, зокрема, як віддяку за надану допомогу.

Про можливість отримання прихованих доходів, на думку слідства, свідчить й листування з водієм, який запитує: «Звонили хотят передать передачу сказали что вы в курсе». Й А.Смирнов погоджує її отримання.

Урешті-решт, як повідомляв «ЗіБ», слідчий суддя ВАКС Віктор Маслов визнав підозру А.Смирнову обґрунтованою і обрав запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 10 млн грн. За наявними даними, ця сума була внесена на рахунок суду.

Також на А.Смирнова покладено такі процесуальні обов’язки:

прибувати за кожною вимогою до детектива, прокурора та суду;

не відлучатися з міста Києва без дозволу детектива, прокурора та суду;

повідомляти детектива, прокурора та суд про зміну місця свого проживання та місця роботи;

утримуватися від спілкування зі свідками у справі;

здати на зберігання до відповідного органу державної влади свій паспорт/паспорти для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну.

Закон і Бізнес