Закон і Бізнес


Компенсація за війну

Час подавати заяву до Реєстру збитків для України (RD4U)


У першу чергу до реєстру прийматимуть заяви щодо пошкодження чи руйнування житлової нерухомості.

02.04.2024 11:16
ВІКТОР ЗАЛІЗНЮК, радник, адвокат ADER HABER
2147

Від сьогодні, 2 квітня, Реєстр збитків для України (RD4U) офіційно відкриє процес подання заяв про відшкодування збитків, втрат або шкоди, завданих російською агресією проти України. Це перший крок на шляху до забезпечення справедливості та компенсації для українців та країни.


Збройна агресія росії створила величезну кількість проблем, включаючи безпрецедентну кількість руйнувань і пошкоджень державної та приватної власності. Масштаби завданих збитків — неймовірні.

Відповідно до останньої швидкої оцінки збитків і потреб України, проведеної Урядом України разом із Групою Світового банку, Європейською комісією та ООН, станом на 31.12.2023 потреби України у відновленні та реконструкції оцінюються майже в $500 млрд. Водночас, станом на січень 2024 року сума прямих збитків, нанесених інфраструктурі України в ході війни, сягнула майже $155 млрд, довкіллю — $57 млрд. Зруйновано або пошкоджено понад 150 тис. об’єктів цивільної інфраструктури.

Для того, щоб росія повністю відшкодувала людські та матеріальні втрати, спричинені її міжнародно-протиправними діями, на виконання резолюції Генасамблеї ООН від 14.11.2022 «Сприяння здійсненню правового захисту і забезпечення відшкодування шкоди у зв’язку з агресією проти України» було створено Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, який є першою складовою всеохоплюючого міжнародного компенсаційного механізму (RD4U).

Реєстр збитків для України (RD4U) є системою обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат та шкоди, заподіяних агресією російської федерації проти України. У реєстрі також зберігатимуться докази, якими будуть обґрунтовані ці вимоги.

Додамо, що завданням реєстру є приймання та опрацювання заяв і пов'язаних із ними доказів. Це включає в себе категоризацію, класифікацію та систематизацію цих заяв на основі певних критеріїв. Рада реєстру оцінює заяви та визначає їхню прийнятність. Прийнятні заяви вносяться до реєстру для подальшого їх розгляду та оцінки.

Для того, щоб заяви були внесені до реєстру, вони повинні стосуватися збитків, втрат або шкоди, які:

були завдані 24 лютого 2022 року або пізніше;

були завдані на території України, в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи територіальні води;

були спричинені міжнародно-протиправними діями російської федерації в Україні або проти України.

Важливо розуміти, що реєстр не є судом, трибуналом, компенсаційною комісією або компенсаційним фондом. Він не розглядатиме заяви, що надходять до нього, по суті, не оцінюватиме їхню вартість і не призначатиме жодних виплат. Ці функції виконуватиме міжнародний компенсаційний механізм, який буде створено в майбутньому. Реєстр є лише першим кроком на шляху до такого механізму. Роботу над створенням компенсаційного механізму вже розпочато, і мандат реєстру включає в себе сприяння цій роботі.

Також зауважимо, що мандат реєстру є широким. Він включає в себе заяви про відшкодування як матеріальної, так і нематеріальної шкоди, заподіяної фізичним, юридичним особам та державі Україна. Хоча категорії збитків, щодо яких можуть бути подані заяви, ще остаточно не визначені, Рада реєстру прийняла рішення, що ці категорії, як очікується, включатимуть заяви, пов'язані з:

втратою життя, катуваннями та сексуальним насильством, а також тілесними ушкодженнями;

вимушеним переміщенням та примусовим переселенням осіб;

втратою майна та доходів, а також з іншими видами економічних втрат;

пошкодженням критичної інфраструктури та інших державних об'єктів;

пошкодженням об’єктів історичної та культурної спадщини;

шкодою навколишньому середовищу;

іншими категоріями, визначеними Радою.

Нещодавно заступник міністра юстиції Ірина Мудра уточнила, що початковий запуск буде зосереджено на одній критично важливій категорії, а саме — пошкодження чи руйнування житлового нерухомого майна. Руйнування будинків унаслідок війни має величезний вплив на життя людей. Форму заяви для подання у цій категорії уже затверджено.

Також вона підкреслила, що історичне відкриття відбудеться в Гаазі в рамках міністерської конференції «Відновлення справедливості для України» в присутності Генерального секретаря Ради Європи та інших високопосадовців із понад 60 держав, що підкреслить глобальну підтримку України в її прагненні до справедливості та виплати репарацій.

Варто взяти до уваги, що заяви подаватимуться до RD4U через українську цифрову систему «Дія» — мобільний додаток та веб-портал. Це дозволяє реєстру забезпечити простий, доступний та безпечний спосіб подання заяв.

Сподіваюся, що ці важливі кроки стануть вагомими доказами для притягнення росії до відповідальності за збитки, завдані  України під час кривавої війни.

Додаткові документи

Правила подання, обробки та внесення заяв.

Категорії заяв, що можуть бути внесені до реєстру.

Форма заяви: Категорія заяв А3.1 Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.

Принципи захисту персональних даних у роботі Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.

Закон і Бізнес