Закон і Бізнес


Представник НААУ в Португалії Віктор Архіпов:

«У професії адвоката панує неспішність, а обов'язковість не є чеснотою»


В.Архіпов: У суспільстві є традиція з усіх питань звертатися до адвокатів та через них вирішувати всі конфліктні ситуації.

03.10.2023 14:52
ПАВЛО ЗАСКОКА, спеціально для «Закон і Бізнес»
18083
18083

Португалія — найзахідніша держава континенту, з берегів якої, європейські першовідкривачі, колись, вирушали в подорожі до Америки. Здавалося б мало спільного з Україною? Тим не менш, близько 58 тисяч наших громадян обрали саме цю країну місцем прихистку від війни. Чого чекати на західній частині Піренейського півострова, про це ми поговорили з представником НААУ в Португалії Віктором Архіповим.


Віктор Віталійович, що цікавого можна розказати про Португалію?

— Це одне з найдивовижніших місць у Європі. Країна розташована на південному заході континенту, тут багато тепла та сонця. Температура навіть зимовими ночами не опускається нижче 0 градусів. Число сонячних днів на рік наближається до трьохсот. Завдяки близькості до океану тут є кілька кліматичних зон. І кожен може вибрати комфортне місце проживання. Сьогодні Португалія проходить стадію активного економічного зростання, яке почалося з моменту приєднання до Єврозони. Активно нарощується інфраструктура, зростає якість медицини, освіти. Уряд Португалії працює над створенням інноваційного середовища комфортного інвестиційного клімату. Через 5 років інвестори можуть отримати португальський паспорт та без візи відвідувати 188 країн світу.

Крім того, за рівнем безпеки Португалія посідає друге місце серед країн Європи. Місцеві — привітні та законослухняні громадяни, які чудово ставляться до гостей та іммігрантів і завжди готові прийти на допомогу. Тут живуть великі іноземні діаспори, зокрема й українська. Тому наші співвітчизники можуть зберегти рідне середовище спілкування.

У Португалії відносно невисока вартість життя та податкові пільги, які можуть отримати іммігранти. Популярністю користуються два пільгові податкові статуси: «Non-habitual resident» та «O residente nao habitual». Перший дає право 10 років сплачувати прибутковий податок за фіксованою ставкою 20%. Для людей, які отримали статус податкового резидента Португалії і живуть у країні понад 183 дні на рік. При цьому вони не були податковим резидентом Португалії 5 років до набуття статусу. Такі резиденти не сплачують податок на дохід, який одержують за межами Португалії. Другий — статус для іноземців-пенсіонерів, які приїхали до Португалії.

Чому українці обирають цю країну?

— У 2008 році між Україною та Португальською Республікою було підписано Угоду про соціальне забезпечення громадян. Положеннями угоди, зокрема, закріплюється право на отримання українськими громадянами, які легально працюють та проживають на території Португалії, пенсій та допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, безробіттям, нещасним випадком на виробництві, втратою годувальника, за віком, по інвалідності, за вислугу років, а також у зв’язку з материнством, народженням дитини та доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку тощо. Важливим є також той факт, що угодою було запроваджено порядок зарахування трудового стажу, набутого українськими громадянами під час роботи в Португалії, при визначенні строків та сум пенсійного забезпечення, тобто трудовий стаж набутий в Португалії та в Україні зараховуються до загального трудового стажу при призначенні пенсій у обох країнах. Українськи пенсіонери, які проживають або отримали тимчасовий захист в Португалії мають право перевести виплату пенсій на рахунки в португальські банки.

Також слід відзначити, що Португалія дуже спростила процедуру отримання тимчасового захисту від війни для українців. Заявку на отримання сертифікату-резиденції  про тимчасовий захист можна подати онлайн на сайті Міграційної служби Португалії додавши скановані копії документів, потім на електронну адресу українця надходить цей Сертифікат про тимчасовий захист у Португальській Республіці, який треба тільки роздрукувати. Виключення складають тільки діти. Для отримання сертифікату на них батьки з дітьми повинні звернутися до найближчого відділення міграційної служби.

З якими труднощами та непорозуміннями можна зіткнутися при приїзді?

— Перш за все, треба усвідомити, що Португалія — не багата країна. Тому не варто розраховувати на велику матеріальну підтримку, яку можуть дозволити давати такі багаті країни як Німеччина, Австрія, Ірландія, Франція та ін. Можливо через це багато українців, які приїхали в перші дні війни до Португалії та отримали тут тимчасовий захист, потім переїхали до інших країн, де є великі соціальні виплати.

Найбільшою проблемою для наших співвітчизників є не знання португальської мови та португальського менталітету. У країні все робиться дуже повільно, і прискорити це практично неможливо. Місцевий чиновник ніколи нічого не робитиме в обідню пору або після роботи. Вихідні дні — це святе. У більшості установ існує попередній запис і подання багатьох документів передбачено лише онлайн. Наші громадяни завжди хочуть все прискорити, але в Португалії це нереально.

Хоча місцеві добре знають англійську мову, в більшості державних установах, банках, приватних компаніях нею розмовляють, без знання португальської знайти високооплачувану роботу неможливо.

Ще одна велика проблема – оренда житла. В даний час в районі великого Лісабона великий дефіцит житлової нерухомості під оренду  і висока вартість. Закон у Португалії стоїть на захисті прав орендаря і часом виселити орендаря дуже складно, навіть якщо він не платить. При укладанні договорів оренди власники нерухомості намагаються застрахувати себе від втрат і зазвичай вимагають оплату за 12 місяців або поручителя.

Попри свої невеликі розміри, Португалія активно підтримує Україну у війні з Росією, Чи можна сказати те саме про адвокатську спільноту?

— Відразу після початку військової агресії проти України Бастонаріо (голова) Ордену адвокатів Португалії Luís Menezes Leitão та члени Генеральної ради надіслали лист до НААУ у якому висловили свою підтримку народу України та українським адвокатам та здійснили візит до Посольства України в Португалії, де також висловили підтримку народу України та передали списки 1500 португальських адвокатів, які на безоплатній основі зголосилися надавати безкоштовну допомогу українським біженцям.

Генеральна рада Ордену адвокатів призначила відповідальних зі свого складу для організації допомоги українцям, які отримали тимчасовий захист у Португалії. На офіційному сайті були опубліковані списи адвокатів, які надаватимуть безкоштовні юридичні послуги українцям та підготовлені відповіді на актуальні питання для біженців з роз'ясненням португальського законодавства про тимчасовий захист, укладання контрактів на роботу, оренди житла, доступу до охорони здоров'я та освіти, захисту інтересів неповнолітніх.  Всю цю інформацію в тому числі українською мовою було розміщено на сайті Ордену в розділі «SOS Україна». У пунктах прибуття біженців та аеропортах було організовано чергування адвокатів. Особливу увагу приділили правової допомоги неповнолітнім дітям, які приїжджали без супроводу батьків.

- Куди український біженець може звернутись за правничою допомогою?

— Безкоштовні юридичні послуги надаються підрозділами Верховного комісаріату по міграції  (Alto Comissariado Para As Migrações), а саме Центрами допомоги мігрантам (Centro Nacional de Apoio à Integração de Migrantes, CNAIM), які розташовані у регіонах. В центах допомоги мігрантам є юридичні підрозділи, які надають юридичні послуги на рідній мігранту мові,  представляють інтереси мігрантів у судах. Також українець який отримав тимчасовий захист і не має коштів на оплату послуг адвокатів, може звернутися до відділення Фонду соціального страхування (Segurança Social), де також можуть надати безоплатного адвоката.

Якщо наші співвітчизники мають гроші, вони можуть звернутися до будь-якого адвоката зареєстрованого в Ордені адвокатів Португалії, незалежно від того в якому територіальному відділенні Ордену адвокатів він зареєстрований.

Ordem dos Advogados за віком може позмагатися з англійським Law Society. Як до адвокатів ставиться суспільство?

— Професія адвоката тут дуже шанована та престижна. У суспільстві є традиція з усіх питань звертатися до адвокатів та через них вирішувати всі конфліктні ситуації. Португальці дуже консервативні і зазвичай звертаються до того адвоката, якого вони знають і якому вони довіряють. У більшості випадків вирішення конфліктних ситуацій не доходить до судового розгляду, а питання вирішуватиметься шляхом переговорів адвокатів від однієї та іншої сторін.

На відміну від України, португальських адвокатів приймають у всіх державних органах без черги або існує пріоритетна черга.

І як данина давньої традиції португальські адвокати носять професійний одяг, який називається «тога». Після відставки кожного бастонаріо замовляється його портрет, який вивішується у картинній галереї старовинного Залу урочистих подій Ордену адвокатів. Днями саме відбулася така церемонія.

Що потрібно зробити українському адвокатові, аби розпочати працювати за профілем?

— 23 вересня 2022 року між Орденом адвокатів Португалії та Національною асоціацією адвокатів України було підписано Договір про співпрацю. Ним передбачено, що на час війни в Україні дозволяється вчинення безпосередньо адвокатських дій на непостійній основі, в Португалії та в Україні, адвокатами, які мають чинну реєстрацію у відповідних вказаних професійних організаціях. Представництво та юридичні повноваження можуть здійснюватися лише спільно та під керівництвом місцевого адвоката.

Український адвокат, який бажає працювати в Португалії за фахом, має повідомити Орден адвокатів про вид та характер послуг, які планується надавати, про особу місцевого адвоката, який забезпечуватиме спільне представництво, а також професійну адресу.

На яких умовах там можна стати повноцінним адвокатом?

— Найголовніше — вивчити мову. Потім доведеться підтвердити свою юридичну освіту на рівні бакалавра. Диплом магістра не пройде. Треба мати базову юридичну освіту, пройти два етапи стажування, теоретичну частину в регіональному відділенні Ордену, а потім під керівництвом керівника стажування, адвоката з 5-річним стажем. Ще доведеться скласти іспити у регіональному відділені. Лише після цього вас  зареєструють в Ордені адвокатів.

Наскільки буде схожою там робота, є щось незвичайне для нас? 

— Як і в Україні, португальським процесуальним законом передбачено, що багато судових процесів не можуть проходити без участі адвоката. Якщо у людини немає коштів на адвоката або якщо його адвокат не з'явився на судове засідання йому дадуть державного адвоката безкоштовно. Для цього у кожному суді організовано чергування державних адвокатів, оплату яким забезпечує Фонд соціального страхування Португалії (Segurança Social). Тож у цьому організація діяльності дещо схожа.

Якщо говорити про незвичні функції, то для прикладу можна згадати вчинення адвокатами більшості нотаріальних дій (оформлення спадщини — виключна компетенція нотаріусів). В Ордені адвокатів навіть працює електронний реєстр нотаріальних дій які вчиняються адвокатами. За ним можна перевірити дійсність нотаріального документу, посвідченого адвокатом. Адвокати зокрема посвідчують копії документів, переклади, довіреності, комерційні договори, договори купівлі продажу та дарування нерухомості, реєструють компанії.

На відміну від українського, португальський адвокат зайвий раз не прийде до клієнта у в'язницю і може передати максимум книги. Передавати речі та продукти через адвокатів тут не прийнято.

Зали судових засідань обладнані так, що адвокати та підсудні сидять далеко один від одного, що як про мене дуже незручно і адвокат не може спілкуватися з клієнтом під час судового засідання.

Водночас, працювати у суді комфортніше. Наприклад, там немає необхідності ходити для ознайомлення з матеріалами справи, бо всі документи оцифровані. З ними можна знайомитися через систему електронного судового документообігу Сітіус, не виходячи зі свого офісу. Кожен адвокат зареєстрований в Ордені адвокатів має професійний цифровий підпис адвоката з яким може отримувати інформацію з багатьох державних реєстрів.

А як щодо темпу самої роботи, зважаючи на особливості менталітету, про які Ви згадували?

- Як і в інших сферах, у професії адвоката панує неспішність, а обов'язковість не є чеснотою. У Португалії не рідкість, коли адвокатські компанії банкрутують. Але навіть під загрозою закриття, ніхто не буде змінювати стиль роботи і, як у нас кажуть, «лягати під клієнта».

Потрапити на консультацію до адвоката можна лише за попереднім записом. Якщо адвокат пообіцяв клієнту зробити документ у якийсь термін, то не факт, що це буде зроблено. Адвокат може кілька днів не відповідати на телефонні дзвінки, тижні - на електронні листи. При зустрічі вам скажуть, як він рад вас бачити, а на питання чому не відповідав, ви почуєте: «Вибачаюсь, був зайнятий». І місцеві ставляться до цього спокійно. Це — норма.

І скільки клієнту коштує така некваплива робота?

— Вартість години роботи адвоката в районі Лісабона починається від 100 євро. Залежно від компетенції та популярності на ринку вартість може доходити до 500 євро. Звісно, у провінції ціни нижчі.

Чи багато в Португалії адвокатів, чи платять вони внески, як підвищують кваліфікацію?

— На цей час в Ордені адвокатів зареєстровано близько 35,5 тис. адвокатів. Це дуже багато для країни, в якій проживає 10,5 млн громадян.

Для підвищення кваліфікації адвокатів регіональними відділеннями Ордену адвокатів проводиться безліч безоплатних лекцій та семінарів, на які можуть записуватися адвокати, що зареєстровані в регіоні. Облік годин не ведеться. Сам адвокат вирішує, який захід для нього більш цікавий. Крім цього, кожен адвокат отримує журнал Ордену адвокатів з новинами у юриспруденції, новелами законодавства та статями, в яких аналізується адвокатська практика у різних галузях права.

Щодо членських внесків, то їхній розмір залежить від тривалості практики. Так, молоді адвокати (перші чотири роки реєстрації) сплачують 15 євро на місяць. Колеги із стажем понад шість років —35 євро в місяць. У разі оплати одразу за рік дається знижка 17,77%.

Якщо порівняти з Україною, здавалося б сума у 150–300 євро на рік не така вже й велика. Але це не всі фінансові обов’язки.

Зрозуміло, є і звичайні податки.

— Так, але крім сплатити податків з отриманого доходу, найбільш неприємним и болючим (особливо для молодих адвокатів) питанням є обов’язкові відрахування до недержавного пенсійного фонду адвокатів. Автономний пенсійний фонд адвокатів (Caixa de Previdência dos Advogados e Solicitadores, CPAS) було засновано у 1947році, коли ще в Португалії не існувало системи державного соціального страхування (Segurança Social).

Так, після 3 років адвокатської практики, не зважаючи на те, чи отримав адвокат дохід чи ні, щомісячний мінімальний внесок становить 267,94 євро. Це при тому, що зарплата у починаючих правників у адвокатських компаніях може становити близько 1000 евро на місяць.

І на пенсію адвокат може розраховувати тільки у 65 років після щомісячних відрахувань. Такі щомісячні внески для молодих адвокатів, які почали адвокатську практику є дуже високими і багато молоді призупиняє адвокатську діяльність та шукає роботу юристами у компаніях де вони можуть отримувати більш велику заробітну плату, соціальні виплати та гарантії особливо молоді жінки при народженні дітей.

Бо на сьогодні цей фонд не надає в повному обсязі всіх соціальних гарантій та виплат, особливо жінкам адвокатам, так як не передбачено декретних виплат, лікарняних на відміну з виплатами які надаються органами державного фонду соціального страхування (Segurança Social). Особливо це відчули адвокати під час пандемії COVID-19. Фонд соціального страхування робив значні компенсаційні виплати підприємцям та робітникам які втратили роботу, а CPAS таких виплат не робив, водночас і не звільняв від сплати внесків.

Дякую за цікаву розмову і сподіваюсь, що тим з українських адвокатів, хто вирішить жити і працювати в Португалії, Ваші спостереження стануть у нагоді.

— Упевнений, що нашим громадянам, які не люблять метушні, сподобається ця країна. Зі свого боку, я готовий допомогти порадами і консультаціями колегам, які схочуть розпочати свою професійну діяльність у Португалії.

Закон і Бізнес