Закон і Бізнес


Неотримана вчасно членами сім’ї пенсія входить до складу спадщини


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

04.08.2022 13:47
858

Якщо члени сім’ї не зверталися до УПФ за пенсійними виплатами протягом 6 місяців після смерті військовослужбовця, то сума невиплаченої пенсії входить до складу спадщини.


Таку позицію, висловлену раніше Верховним Судом, застосували суди під час розгляду справи №686/25404/21, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі жителька Хмельниччини звернулася з позовом про стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування до ГУ Пенсійного фонду. Пояснила, що після смерті її сина відкрилася спадщина на недоотриману ним військову пенсію на суму 57986 грн. Її прийняли 4 спадкоємці (в тому числі вона) та набули право на неї в рівних частках.

Пенсійний фонд не визнав її право на частину пенсії сина, а нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину. Тому просила стягнути з ПФУ 14496 грн. недоотриманої сином пенсії у порядку спадкування.

Хмельницький міськрайонний суд позов задовольнив. Обласне управління ПФУ оскаржило це рішення. Головний мотив — суми пенсії, на виплату яких особи мали право, але не отримали у зв’язку зі смертю, не включаються до складу спадщини та виплачуються членам сім’ї померлого за їх зверненням не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера. Оскільки позивачка в цей строк не зверталася до УПФ з такою заявою, то її вимоги безпідставні.

Колегія Хмельницького апеляційного суду зазначила, що недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім’ї за умови, якщо вони звернулися за її виплатою упродовж 6 місяців з дня відкриття спадщини. Після цього сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості — переходить у спадщину, яку члени сім’ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати як спадщину. Таку правову позицію висловив ВС у постанові від 23.09.2020 у справі №428/6685/19.

Відтак ХАС залишив без задоволення апеляційну скаргу ГУ ПФУ, погодившись з рішенням Хмельницького міськрайонного суду.

Закон і Бізнес