Закон і Бізнес


Паритет на тлі кризи

Чому дешевшає європейська валюта та зміцнюється долар


В українських обмінниках теж піднімають курс долара до гривні, не оглядаючись на Нацбанк, який, навпаки, здешевлює євро.

12.07.2022 16:56
АНДРЕЙ ГУРКІВ
2056

Востаннє паритет євро та долара фіксувався восени 2002 року. З того часу єдина європейська валюта незмінно коштувала дорожче від грошової одиниці США. Що ж відбувається з євро, чи пов’язано це з війною в Україні й хто буде у виграші?


У чому причина слабкості євро?

У нинішній 2022 рік пара двох головних резервних валют увійшла з курсом 1,14, проте після початку війни Росії проти України євро став швидко дешевшати. 8 липня обидві валюти вперше за два десятиріччя майже зрівнялися в ціні, паритет був зафіксований і вранці 12 липня. Після цього зміцнення грошової одиниці США цілком може продовжитись.

Прецедент вже є: з весни 2000-го до осені 2002 року спочатку безготівковий, а потім і готівковий євро коштував менше $1. Більше того, два роки поспіль курс у ході біржових торгів падав до рівня 0,85—0,86 і навіть нижче 0,83.

Побачивши швидке зниження курсу євро, можна було б зробити висновок, що російська агресія і є головною причиною девальвації європейської валюти. Однак якщо подивитися на графік котирувань валютної пари євро-долар за дещо триваліший термін, то чітко видно, що послідовне зниження почалося ще в першій половині 2021 року, коли курс ще був вищим за 1,22.

Причиною цього тренду стали очікування учасників світового фінансового ринку, що глобальна інфляція, яка наростає через наслідки пандемії, змусить Федеральну резервну систему США підвищувати процентні ставки раніше, швидше і радикальніше, ніж це готовий буде зробити Європейський центральний банк. А підвищення центральними банками базових ставок веде до зростання доходності державних облігацій. США з їх величезним держборгом випускають велику кількість таких цінних паперів, і вони вважаються в усьому світі найнадійнішим інвестиційним активом.

ФРС грає на випередження

Поки ФРС проводила в минулі роки політику «наддешевих грошей» з фактично нульовою базовою ставкою, американські держоблігації мали низьку прибутковість і були не дуже привабливими для інвесторів. Перспектива підвищення ставки спричинила перетікання капіталів у доларовий простір, і цей процес посилювався і прискорювався з осені 2021-го у міру того, як ставало ясно: через інфляцію, що розганяється, базовий відсоток у США доведеться підвищувати куди рішучіше, ніж можна було подумати рік тому.

Так і вийшло: у березні 2022 року вперше з 2018 року підвищення склало 0,25 процентних пункти, у травні було збільшення ставки вже на 0,5 в.п. — найрізкіше за 22 роки, а 15 червня ФРС підняла базовий відсоток одразу на 0,75 в.п., чого не робила з 1994 року. І в найближчі місяці вона продовжить цей курс, тоді як ЄЦБ у липні тільки почне уникати нульового відсотка, скоріш за все, почавши з маленького кроку у 0,25 в.п.

Ось ця різниця в рівнях ставок і, відповідно, в прибутковості держоблігацій між Америкою і Європою і стала основною причиною зниження курсу євро і посилення долара.

Про те, що йдеться саме про зміцнення американської валюти, говорить і той факт, що її курс значно зріс не тільки по відношенню до європейської, а й, наприклад, до японської грошової одиниці. 11 липня йєна впала до долара на найнижчий за 24 роки рівень, повідомило агентство Reuters.

До того ж останніми тижнями почастішали розмови про економічну кризу, що насувається на США і країни ЄС. А в таких випадках дуже багато міжнародних і тим більше американських інвесторів зазвичай вважають за краще тримати гроші в США.

Кому вигідний сильний долар?

А кому ще вигідна девальвація євро та значне посилення долара? Напрошується відповідь: Сполученим Штатам, але це так лише частково.

Високий курс національної валюти вигідний країнам, які роблять ставку імпорту великої кількості товарів. З цієї точки зору високий курс долара, дійсно, вигідний США, оскільки він здешевлює продукцію, що привозиться з Європи, Китаю, Японії та інших країн світу, і тим самим сприяє боротьбі з інфляцією, а вона в даний момент чи не головна макроекономічна проблема США.

У той же час іноземна продукція, що дешевшає через твердий долар, знищує товаровиробників у самій Америці. До того ж надто високий курс національної валюти б’є по інтересах американських експортерів, оскільки робить їхню продукцію на світовому ринку дорожчою і тим самим знижує міжнародну конкурентоспроможність автомобілів, комп’ютерів, мікрочіпів, продовольства та інших товарів «Made in USA».

Коротше, надто твердий долар підриває багаторічні зусилля кількох вашингтонських адміністрацій, спрямованих як на вирівнювання надто однобокого зовнішньоторговельного балансу країни (США значно більше імпортують, ніж експортують), так і на розвиток американського промислового виробництва.

Стимул євроекспорту

Відповідно, низький курс євро надзвичайно вигідний німецьким, французьким, італійським та іншим європейським експортерам. Проте з великим застереженням: вони мають виробляти свою продукцію у себе на батьківщині чи в ЄС та використовувати лише європейські комплектуючі. Якщо вони закуповують комплектуючі поза ЄС, то вигода, швидше за все, зникає, вважають аналітики.

Те саме стосується особливо енергоємних європейських виробництв, адже нафтою, вугіллям або зрідженим газом на світовому ринку торгують за долари. З цього погляду девальвація євро відбулася у дуже невигідний момент. ЄС зіткнувся з дефіцитом і надзвичайною дорожнечею енергоносіїв, і вони тепер через рекордно низький за два десятиліття обмінний курс євро стануть ще дорожчими.

DW