Закон і Бізнес


Країна засвоєних уроків,

або Чого навчила пандемія вітчизняну Феміду й чи готова вона до нових хвиль і штамів?


.

№40 (1546) 02.10—08.10.2021
ВАСИЛЬ КОЛІШНИЙ
2262

За 1,5 року пандемії і громадяни, і працівники судових органів уже призвичаїлися до нових умов. Тож з огляду на не дуже втішні прогнози медиків щодо нових хвиль і штамів можна з певним оптимізмом дивитись у майбутнє.


На конференції «Діяльність суду під час пандемії: кращі міжнародні та українські практики. Засвоєні уроки» представники українських судів, органів судової влади, міжнародні та національні експерти ознайомилися з досвідом функціонування судових систем США, Польщі, Литви в умовах складних карантинних обмежень.

Вітаючи учасників заходу, голова Ради суддів Богдан Моніч підкреслив, що РСУ однією з найперших відреагувала на можливі загрози та виклики, які несла для суспільства пандемія, і зуміла унормувати роботу судів та забезпечити безперервний доступ громадян до правосуддя.

«Уже в березні 2020 року рада прийняла рішення, яким дала рекомендації судам щодо запровадження особливого режиму роботи під час поширення коронавірусу COVID-19. Цим рішенням ми фактично дозволили органам судового самоврядування, а це збори суддів, встановлювати свої правила роботи суду. Саме ці рекомендації були своєчасними і дали певні орієнтири судам, як працювати в умовах карантину», — цитує Б.Моніча прес-служба РСУ.

Голова ради також зазначив, що, на жаль, у використанні рекомендацій постали і проблемні питання. Адже окремі суди почали обмежувати доступ до суду як громадян, так і представників засобів масової інформації. У той же час серед представників адвокатської спільноти почастішали випадки подання клопотань щодо неможливості прибуття до суду внаслідок карантинних обмежень, а неявка учасників судових процесів, своєю чергою, призвела до затягування строків розгляду справ.

«Реагуючі на таку ситуацію, уже в жовтні 2020 року РСУ рішенням №63 звернула увагу судів та суддів України, що учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, а механізм онлайн-трансляцій судових засідань, особливо у справах, які викликають широкий суспільний резонанс, має активніше використовуватись», — розповів очільник органу суддівського самоврядування.

Він також звернув увагу і на позитивні зміни в роботі судів в умовах карантину, а саме — на швидке та ефективне впровадження у судовій гілці влади цифрових технологій: відновлення трансляцій судових засідань на порталі «Судова влада України», впровадження системи захищеного відеоконференцзв’язку, яка дозволила брати участь у судових засіданнях за межами приміщення суду, розвиток підсистеми «Електронний суд». Усе це дозволило уникнути скупчення громадян у приміщенні суду під час подачі позовів, а також увести елементи цифрового судочинства, без яких вже зараз важко уявити сучасне правосуддя.

«Звісно, ми всі розуміємо, що епідемія коронавірусу не зупиняється і нас очікує нова хвиля, проте зараз ми вже до неї практично готові: у судах більшість суддів і працівників апарату вже вакциновано, створено та відпрацьовано механізми допуску громадян до суду та використання сучасних цифрових технологій. Я хочу подякувати всім організаторам, це дуже важливо — почути досвід інших країн. І впевнений, що ми зможемо напрацювати більш ефективні механізми з тим, щоб забезпечити і доступ до правосуддя, з одного боку, і мінімізувати загрози для здоров’я учасників судових процесів з другого», — зауважив Б.Моніч.