Закон і Бізнес


Найкращий день Президента

Суд дозволив Януковичу «карати й милувати» урядовців


Держава і суспільство, №41 (976) 09.10—15.10.2010
3711

В українській но¬вітній історії з’яви¬лася ще одна пам’ятна дата — 1 жовтня. Саме цього дня в нашій державі було змінено форму правління і повернено Президенту контроль над виконавчою гілкою влади. Таким чином, експеримент із парламентсько-президентською моделлю завершився. Хоча, можливо, країна колись ще повернеться до найпопулярнішої в Європі форми прав¬ління державою.


Час — назад!

Перетворення України на президентсько-парламентську республіку про¬йшло спокійно. Вже за тиждень після усних слухань КС виніс цілком очікуване рішення.
Хоча під стінами Суду не булого жодного мітингувальника і не передбачалося надзвичайних подій, на вул. Жилянській посилили заходи безпеки. Зокрема, на кожному поверсі з’явилась охорона.
Сказати, що інтерес журналістів до події був великий — не сказати нічого. Самих лише відеокамер на балконах зали засідань налічувалося з чверть сотні (і звідки в нас стільки телеканалів?). Тому операторам і фотокореспондентам довелося поштовхатися заради місця під сонцем.
Голова КС Анатолій Головін зачитував рішення більш як півгодини, але суть того можна викласти кількома реченнями. Так, відпо¬відно до ст.159 Основного Закону проект унесення змін до Конституції розглядається Верховною Радою за наявності висновку КС щодо відповідності його вимогам стст.157 і 158 акта найвищої юридичної сили (зміни не повинні скасовувати чи обмежувати права і свободи людини, передбачати ліквідацію незалежності чи порушення територіальної цілісності). Зміни, прийняті 8 грудня 2004 р., погодження в КС не отримали, а Суд визнає закони неконституційними, якщо була порушена процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Саме це Суд і зробив.
Також своїм рішенням КС відновив чинність Консти¬туції, прийнятої 28.06.96. «Визнання не¬конституційним закону №2222-IV (...) означає від¬новлення дії попередньої редакції норм Конституції», — говориться в рішенні. На думку суддів, це забезпечує стабільність конституційного ладу, гарантування прав і свобод.
Така позиція суддів ви¬кликала здивування в де¬яких експертів, адже, як правило, КС не повертає чинність законам. Проте на вул.Жилянській нагадали, що «аналогічні правові наслідки мали місце після ухвалення рішення №17-рп/2009 у справі про конституційно встановлену процедуру набрання чинності законом, в результаті якого положення закону «Про Конституційний Суд України» відновили свою дію в попередній редакції».
Крім цього, КС зобов’язав органи державної влади привести нормативно-правові акти у відповідність до нової-старої Конституції.

Інколи краще мовчати

Як правило, після прийняття КС резонансних рішень відбувалася прес-конференція судді-доповідача в цій справі. Іноді, коли інтерес до справи був особливо великим, рішення пояснював сам Голова Суду. Однак цього разу ніхто з людей у червоних мантіях поспілкуватись із пресою не захотів. Напевно, побоювалися політичних питань.
Прокоментувати зміну ладу погодився бютівець Сергій Власенко, присутній у залі під час оголошення рішення. «На жаль, виправдалися найгірші сподівання, я сьогодні практично не бачив людей у червоних мантіях, я бачив людей у робах, які, опустивши голови, виконували те, що їм наказали», — розкритикував суддів нардеп. За його словами, юридичного сенсу рішення не має, воно цілком політичне. «Як наслідок, ми повернулися до 1996 року», — наголосив політик.
«Нехай складе повноваження суддя КС Марія Маркуш, яка у Верховній Раді голосувала за конституційну реформу», — заявив С.Власенко, нагадавши, що політреформу підтримували і нардепи, які подали звернення до КС.
При цьому позбутися повноважень, на думку нар¬депа, мали б також Президент, Уряд і парламент, адже вони були обрані відповідно до Конституції 2004 р. Щоправда, це повинні бути добровільні рішення, визнав С.Власенко, адже механізму, який змусив би можновладців піти з посад, немає.
Більш ніж лаконічно прокоментувала вердикт КС представник Президента у Суді Олена Лукаш. «Таке рішення прийняте у зв’язку з грубим та свідомим порушенням парламентом процедури прийняття закону. Одночасно КС відновлено дію норм Конституції 1996 р. у повному обсязі. Це означає, що всі суспільні правовідносини регулюються Основним Законом, який визнано найкращим у Європі всіма міжнародними інституціями», — не поскупилася на компліменти жінка з вул. Банкової.
Відповідати ж на провокативні питання: чи не збирається Віктор Янукович у відставку і чи відчуває О.Лукаш себе у 1996 р. — остання відмовилась і поспішила до виходу.

Життя за підручниками

За кілька годин після оприлюднення рішення КС прес-конференцію провів міністр юстиції Олександр Лавринович. Таким чином, влада все ж роз’яснила свою позицію щодо повернення до президентсько-парламентської моделі правління.
Звісно, головним питанням було: чи не планується проведення дострокових президентських і чергових парламентських виборів? Міністр переконаний: хоча органи влади працюватимуть за Конституцією 1996 р., це не вплине на строк їхньої роботи. «Чергові парламентські вибори повинні відбутися в останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень ВР», — наголосив міністр.
Відразу в кількох журналістів виникли питання, чому повноваження нові, а час діяльності залишається той, що прописано в неконституційному законі №2222-IV. За словами О.Лавриновича, такою є загальновизнана юридична практика, визначена в... підручниках.
Глава Мін’юсту також заперечив наявність підстав для проведення дострокових президентських виборів у зв’язку зі зміною функцій глави держави. «Громадяни обирають не повноваження, голосують не за набір прав і обов’язків, а за особу», — зауважив міністр.
Також О.Лавринович нагадав, що після прийняття Конституції 1996 р. та зміни повноважень Президента і парламенту дострокові вибори не тільки не проводились, а й розмов про їхню необхідність не було.
Таким чином, В.Янукович отримав право розпоряджатися долею Уряду. Чим це обернеться для Кабміну і для країни та які неузгодженості законів і Конституції спливуть на поверхню, покаже час.

Олексій ПИСАРЕВ

Опитування «З&Б»

На яке рішення КС ви очікували?

Метаморфози з Основним Законом спричинили чергову хвилю суспільного резонансу. Після оприлюднення рішення Конституційного Суду представники політичного бомонду знову роз¬ділилися на дві команди: прибічників і противників. Оcтанні відмовилися приводити законодавство у відповідність до вимог старої-нової Конституції: 6 жовтня на знак протесту бютівці залишили сесійну залу парламенту. А тим часом у кулуарах останнього продовжували обговорювати вердикт КС. Наше видання поцікавилось у володарів мандатів: на яке ж рішення Суду вони очікували?

Арсеній ЯЦЕНЮК, фракція блоку «НУНС»:
— Я був переконаний у тому, що КС скасує політичну реформу. Але те, що Суд поверне Конституцію 1996 року без згоди парламенту, стало для мене юридичним відкриттям. Це пов’язано з тим, що всі учасники цього процесу чудово розуміли: через Верховну Раду вони зміни не протягнуть. Тому КС скористався незрозумілими повноваженнями і повернув стару-нову Конституцію.

Петро СИМОНЕНКО, фракція КПУ:
— Вже минув той час, коли можна було робити припущення. Є рішення КС, тому будь-які очікування ніякого значення не мають. Сьогодні, враховуючи рішення Суду, слід подумати про те, як вийти із цієї ситуації. А взагалі-то я прихильник радикальної зміни Конституції, новий текст якої має гарантувати захист і забезпечення реальних прав громадян з боку держави.

Ксенія ЛЯПІНА, фракція блоку «НУНС»:
— Власне кажучи, нічого дивного не сталося, оскільки всі розуміли, що склад суддів КС змінили не просто так. Було очевидно, що Віктор Янукович планував отримати надзвичайні повноваження, які роблять його не просто Леонідом Кучмою, котрий не мав абсолютної більшості у Верховній Раді. У нинішнього Президента тепер влада абсолютна де-юре і де-факто.

Дмитро ПРИТИКА, фракція ПР:
— У тому, що було допущено порушення процедури прийняття змін до Основного Закону у 2004 році, сумнівів не виникало. Тоді ж депутати зверталися до КС із цього приводу. Нинішнє звернення 250 парламентарів до КС третє за рахунком. І цього разу судді ухвалили правильне рішення. У принципі, я не сумнівався, що, враховуючи порушення процедури прийняття закону №2222, Суд ¬ухвалить таке рішення.

Записала Ольга КИРИЄНКО