Закон і Бізнес


На мові поставили крапку

Надання російській статусу регіональної не належить до компетенції облради


Держава і суспільство, №34-35 (969-970) 25.08—03.06.2010
2510

Місцеві органи самоврядування не вправі вирішувати питання мовної політики. З таким висновком Ворошиловського районного суду м.До¬нецька погодилася апеляційна ін¬стан¬ція.


Донецький апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення скаргу місцевої обласної орга¬нізації Всеукраїнського комітету захисту прав людини на постанову Ворошиловського райсуду м.Донецька від 26.01.2010. Таким чином, через 4 роки втратили силу два пункти рішення Донецької облради «Про вільний розвиток і використання російської мови в Донецькій області» від 18.05.2006 як прийняті «з безпідставним перевищенням меж наданих повноважень».
Як наголошується в постанові від 26.01.2010, для надання російській мові статусу регіональної рішення облради не вимагалося. Відповідні норми вже за¬кріплені при ратифікації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин.
Крім того, суд відмовився зобов’язати Донецьку облраду та її голову використовувати в роботі тільки державну мову, включаючи публікації офіційних повідомлень, проектів рі¬шень, ведення сесій, що, на думку позивача, порушує права територіальної громади. Суд відзначив, що такі вимоги стосовно вчинення певних дій у майбутньому не підлягають задоволенню «через відсутність об’єкта захисту».
В опонентів був шанс протягом місяця, до 16 серп¬ня, подати касаційну скаргу до ВАС. Але вони розцінили вердикт суду як свою перемогу і минулого тижня нагадали губернаторові області Анатолію Близнюку про необхідність його виконувати, вимагаючи повідомити жителям області через ЗМІ про «антиконституційне, незаконне рішення» Донецької облради від 18.05.2006.
Прикметно, що облрада не оскаржувала висновки суду першої інстанції. Адже фактично в мотивувальній частині рішення з посиланням на рішення Конститу¬ційного Суду від 14.12.99 №10-рп/99, європейську хартію і закон «Про мови в Українській РСР» обгрунтовано можливість використання на території області російської мови як регіональної.