Закон і Бізнес


Щастя – в грошах

Задоволеність життям залежить від розміру гаманця


Україна і світ, №30 (965) 24.07—30.07.2010
4202

Найщасливіші лю¬ди живуть у Скандинавських країнах, з’ясували соціологи. Згід¬но з даними світового опитування Gallup, до п’ятірки лідерів рейтингу входять Фінляндія, Норвегія, Швеція, Нідерланди, а очолює його Данія.


Як повідомляє журнал Forbs, у всіх цих країнах рівень добробуту громадян досить високий, що дозволяє припустити — існує зв’язок між задоволеністю життям і розміром гаманця. Зокрема, в Данії почувають себе щасливими 82% респондентів, 17% мають проблеми, і лише 1% зізналися, що страждають. Індекс повсякденного досвіду для Данії становив 7,9 бала. У Фінляндії щасливих — 75%, «проблемних» — 23%, страждають — 2%, індекс — 7,8 бала.
У Норвегії згідно з даними опитування ніхто не страждає. 69% населення країни щасливі, а індекс повсякденного досвіду — 7,9 бала. У Нідерландах і Швеції таких по 68%, а індекс повсякденного досвіду — 7,7 і 7,9 бала відповідно.
Шостий і сьомий рядки рейтингу зайняли Коста-Рика і Нова Зеландія. В обох країнах рівень щастя — 63%. 14-е і 15-е місця посіли США та Австрія, Японія стала 81-ю, Німеччина — 33-ю а Фран-ція — 44-ю. Найгірша ситуація в Республіці Того — тут щасливих людей лише 1%.
Цікавим виявився такий факт: у світовому рейтингу щастя Туркменистан зайняв на диво високе 18-е місце, залишивши далеко позаду Росію та інші країни СНД. РФ із показником  21% щасливого населення розмістилася в середині списку — на 73-му місці — між Ліваном і Україною. Росія опинилася на одному рівні з ПАР, Ліваном, Румунією і Словаччиною.
74-у позицію зайняла Україна. Щасливих людей у нас — 21%, у проблемах зізналися 53, а страждають — 26%. Індекс повсякденного досвіду дорівнює 6,6 бала. А ось Білорусь опинилася на 54-му місці. Тут щасливі 29% населення, у проблемах зізналися 59, а страждають лише 12%.
Відзначимо, що рік тому в рейтингу Happy Planet Index лідирували країни Латинської Америки. Крім того, Данія «очолює» щасливі країни не вперше. У 2008 р. вона зайняла 1-е місце в рейтингу Світової програми ви¬вчення цінностей. Данців також визнавали найщасли¬вішими людьми на Землі згідно з дослідженням, проведеним у 2006 р.
На думку деяких експертів, результати дослі¬дження мають досить суб’¬єктивний характер. Адже можна бути щасливим і в бідній країні і повністю задоволеним в умовах тоталі¬таризму. Далеко ходити не потрібно — в ХХ ст. було багато подібних прикладів.