Закон і Бізнес


Вакансій більше, грошей менше

На яку зарплату можуть сьогодні розраховувати корпоративний юрист і працівник консалтингу?


Сьогодні небагато юристів можуть похвалитися високими доходами. Більшість задоволена вже тим, що не скоротили.

№41 (1339) 28.10—03.11.2017
Ірина КОНДРАТЬЄВА, Право.ру
214171

Останніми роками зарплати юристів якщо й зростали, то не дуже помітно. А про виплати у валюті більшості працівників іноземного консалтингу довелося забути. Скільки ж сьогодні отримують юристи, котрі працюють на «свої» та міжнародні фірми?


Попит і пропозиції

Нині триває тенденція до стиснення ринку юридичних послуг і його спрощення. Цього року вона виявилася також у тому, що фактично можна спостерігати наявність двох різних цінових сегментів оплати праці фахівців у галузі права, говорять у компанії Norton Caine:

• для юристів, котрі продовжують працювати;

• для юристів, які з тих чи інших причинах опинилися на ринку.

Для перших істотних змін не відбулося. Є навіть тенденція до деякого зростання виплат і збільшення бонусів. Проте тим фахівцям, які сьогодні опинилися на ринку, доводиться не так просто. Кандидатів на вакансії стало більше, а останніх — менше. Хоча в цілому, за даними HeadHunter, кількість вільних місць для юристів у 2017 році зросла на 15% порівняно з минулим роком.

Рівень пропонованих виплат рекрутери оцінюють як не дуже привабливий. За рідкісними вийнятками, до яких належать нечисленні «точкові» переходи, дисконт при такому переході з колишнього на новий ринок може становити від 30 до 50% порівняно з рівнем попереднього доходу.

Це передусім стосується тих, хто пішов з міжнародних компаній та фірм із малозатребуваними практиками. Найменше жаданими виявилися ринки капіталу, фінансів, нерухомості, а також практики, пов’язані з великими проектами. Рівною мірою це стосується також юристів-менеджерів: загальна кількість вакансій топ-рівня також скоротилася.

Що стосується затребуваних категорій, то зростає попит на фахівців у галузі антимонопольного права, податків і судової практики. Компанії сподіваються залучити юристів із рідкісним, специфічним досвідом. Ідеться про земельні питання, банківську регуляторику й комплаєнс.

При цьому вимоги неухильно зростають: працедавці хочуть знайти «зірок» на середні за колишніми мірками гроші. У цілому ландшафт ринку дуже нагадує 2002—2003 роки, проте точніше буде назвати поточний стан «новою реальністю юридичного ринку», вважають у Norton Caine.

Міжнародні фірми: добре, що не урізали

Юристів середнього та старшого рівня наймають мінімально. Проте фірми продовжують активно проглядати студентів на стажуванні — на перспективу.

У 2017 році молодшим юристам, котрі перед тим пропрацювали в компанії 5 років, у міжнародних офісах платять від $24000 до 60000, юристам середнього рівня — від $60000 до 90000, а старшим юристам, які трудяться в компаніях більш як 10 років, — від $120000 до 240000 на рік.

Цього сезону в міжнародних юрфірмах лише небагато юристів отримали підвищення рівня оплати. Всім правникам зарплат не збільшували, хоча раніше така практика була. Втім, можна порадіти й тому, що оклади не скоротилися, відзначають рекрутери.

«Рольфи»: ставка на досвід

У російських юрфірмах розцінки дещо нижчі, ніж у зарубіжних. Молодшому юристові заплатять від 50000 до 120000 руб. на місяць, середній ланці пропонують 100000—250000. Дохід старших юристів сильно різниться — від 150000 до 550000 руб. на місяць, а радник або керівник практики може розраховувати на 300000—800000 руб. залежно від компанії.

Тут активніше наймають нових юристів середнього та вищого рівнів. Більшою мірою це стосується невеликих і середніх компаній. Причому місцеві юрфірми («рольфи») розраховують на ресурс, що вивільняється з «іноземців», але зазвичай не можуть запропонувати зіставний дохід. А колишні працівники інофірм при тому, що альтернатив на ринку мало, з великим ентузіазмом ставляться до таких пропозицій.

Проте великі фірми віддають перевагу точковим наймам, тенденції до стратегічного зростання й розширення практик не спостерігається.

«Топи»: дуже сильна конкуренція

Ринок топ-вакансій обмежений: кандидатам належить зіткнутись із сильною конкуренцією. Проте й поборотися тут є за що. Так, керівник блоку або напряму в рамках юридичного департаменту може отримати від 200 тис. до 1 млн руб. на місяць, а голова департаменту — ще більше. Щомісячний дохід на цій посаді сягає, як правило, від 300000 до 2800000 руб. на місяць. Утім, частішими є пропозиції нижньої межі.

Тенденція переходу з валютних оплат у рублі фактично завершена. За рідкісним винятком, оплата праці корпоративних юристів обчислюється тільки в російській валюті.

Минулого року Forbes підрахував, у яких галузях голови юрдепартаментів заробляють найбільше. Лідером виявилася нафтогазова промисловість. Тут середня винагорода за рік для керівника такого департаменту сягнула $550000, а максимальний дохід — $2,2 млн. На другому місці за середніми доходами опинилися головні юристи підприємств важкої промисловості ($440 тис. на рік), а також телекомунікаційна сфера й комерційні банки. Там середня винагорода майже однакова — близько $350 тис. на рік.

 

СТАВКИ

Діапазон зарплат корпоративних юристів у РФ

(на місяць, до вирахування податків)

Молодший юрист                                           $850—1700.

Юрист                                                                $1700 —5000.

Старший юрист                                               $2500—12000.

Керівник блоку/напряму
(в межах юридичного департаменту)      $3500—17000.

Голова юридичного департаменту            $5100—48000.