Закон і Бізнес


Без ВАС немає вороття

Олександр НЕЧИТАЙЛО: «Не думаю, що можемо зупинити конкурс до ВС»


За словами Олександра Нечитайла, «ярлик недоброчесності» може завадити просуванню судді по службі.

№28 (1326) 15.07—21.07.2017
МАРИНА ЗАКАБЛУК
3971

Якщо хтось із претендентів на крісла в новому Верховному Суді, чию участь у конкурсі припинила Вища кваліфікаційна комісія суддів, сподівається за допомогою рішення суду повернутися до боротьби за червоні мантії, то він, швидше за все, марно плекає надії. Адже, якщо навіть Вищий адміністративний суд скаже, що ВККС порушила права особи, поновити їх буде дуже важко.


Один учасник погоди не робить

Конкурс на посади в чотирьох касаційних судах у складі ВС вийшов на фінішну пряму. Втім, це не означає, що після того, як ВККС оприлюднить прізвища переможців, Вища рада правосуддя внесе подання Президентові, а останній підпише відповідний указ, «верховні» пристрасті вщухнуть. Швидше за все, результати конкурсу багатьом не даватимуть спокійно спати.

Адже вже сьогодні, коли змагання за червоні мантії не завершилися, конкурсанти, які зійшли з дистанції, оскаржують рішення «кваліфікаційників» до ВАС. Жоден з них ще не отримав вердикту на свою користь. Та й навряд чи їм варто сподіватися на позитивний результат.

«Можна прийняти рішення, що, наприклад, ВККС порушила право особи, але поновити його фактично дуже тяжко. Адже конкурс на посади у ВС пішов уперед, і ніхто не буде повертатися заради одного учасника, щоб усе провести окремо для нього. Не думаю, що можемо зупинити конкурс до ВС, але окремо щодо кожного позивача-кандидата рішення прийняти можемо», — розповів журналістам під час брифінгу голова ВАС Олександр Нечитайло.

За його словами, деякі позивачі звертаються із заявами, щоб «адміністративники» більш оперативно розглянули справи, які стосуються конкурсу. «Бо якщо всі ці справи передадуться до нового ВС, всі, хто там буде, є зацікавленими особами. Таку ситуацію створив реформатор. Не ми її створили», — зауважив О.Нечитайло.

Він додав: судді ВАС не можуть швидко розглянути всі справи. Бо сьогодні в штаті установи налічується 41 володар мантії, з яких 37 здійснюють судочинство (троє перебувають у відпустках по догляду за дитиною, одна відряджена до ВККС). До речі, у 2016-му вершити правосуддя розпочинали 80 законників, а в цьому році — лише 46.

За 6 місяців поточного року навантаження на «адміністративників» збільшилося вдвічі. Залишок нерозглянутих справ не тільки не зменшується, а й катастрофічно зростає. Ситуація, що склалася, може призвести до порушення розумного строку слухання справ. «Протягом І півріччя на розгляд до одного судді ВАС надходило по 147 справ і матеріалів щомісяця проти 69 справ і матеріалів у І півріччі 2016 року», — зауважив очільник інституції.

Також він розповів, що за 6 місяців до ВАС надійшло 22511 справ і матеріалів, тоді як за такий же період 2016 року — 18156 (на 24% більше). Втім, незважаючи на те, що кількість звернень до установи зросла, а суддів у ній стало менше, середньомісячний показник розглянутих справ збільшився. Так, якщо у 2016 році один володар мантії осилював 85 справ, то в цьому — вже 96.

Про відводи і недоброчесність

Крім того, оперативно розглянути «конкурсні справи» не вдається ще й через те, що частина «адміністративників» змагається за «верховні» крісла. Оскільки виникає питання необхідності заявлення в таких ситуаціях самовідводів чи відводів суддів ВАС, які беруть участь у конкурсі.

«ВАС як суд першої інстанції розглядає справи, стороною в яких є ВККС та ВРП. Враховуючи той факт, що конкурс проводить комісія, зрозуміло, є певні обставини, які можуть призводити до того, що десь буде упередженість. Але не тільки упередженість, а й намагання, дії ВККС вплинути на того чи іншого суддю щодо прийняття рішення. Таких фактів немає. Але теоретично це можливо», — переконаний О.Нечитайло.

Відтак, за словами керманича адмінінституції, більшість служителів Феміди ВАС у «конкурсних справах» заявляють самовідвід, щоб не було жодних сумнівів щодо прийнятого рішення, його законності, аби не виникали підозри, що суддя має певну зацікавленість.

«Це в тих справах, в яких позивач бере участь у конкурсі до того самого суду, що й суддя, який розглядає справу, — Касаційного адміністративного суду у складі ВС. Тому на засіданні ми повідомляємо сторони про участь у конкурсі суддів ВАС. Тобто ставимо питання про довіру до суддів, які беруть участь у засіданні», — зауважив О.Нечитайло.

Взагалі-то, на думку голови ВАС, якщо особа змагається за крісло у ВС, то їй нічого боятися. Проте є одне «але». «Судова реформа створила такі умови, що є певний ризик не пройти конкурс тільки тому, що суддя приймав рішення в тій чи іншій справі», — вважає очільник ВАС.

За його словами, тільки результати анонімного тестування можуть бути об’єктивними. На всіх інших етапах конкурсу присутній суб’єктивний фактор. «Якщо такий фактор є, то, на мій погляд, ми не можемо отримати позитивний результат», — наголосив О.Нечитайло.

До речі, в нього є великі сумніви стосовно того, що висновок ВККС про недоброчесність того чи іншого претендента не вплине на його професійну долю. «Рішення ВККС розміщується в досьє. Можливо, цей кандидат в майбутньому задумається про кар’єрне зростання. Але, вважаю, із цим можуть виникнути проблеми. Хоча й були заяви, що висновок про недоброчесність не буде враховуватися в майбутньому, проте думаю, що все ж таки на нього зважатимуть. «Ярлик недоброчесності» буде висіти на особі дуже довго. З доброчесного можна стати недоброчесним. А як стати з недоброчесного доброчесним? Не знаю такого механізму. Якщо знаєте, можете підказати», — запропонував представникам ЗМІ О.Нечитайло.

Тому, підкреслив керманич ВАС, прийняття рішення щодо недоброчесності претендента — дуже відповідальна справа. Можливо, краще було б, аби такі вердикти виносили не колегії «кваліфікаційників», а ВККС у повному складі.

Або переведення, або відставка

Водночас «адміністративники» переймаються не тільки конкурсними проблемами. Також вони хочуть, аби володарів мантій з вищих спеціалізованих судів та ВСУ перевели до нового ВС без конкурсу. Щоб реалізувати цей задум, ВАС уже втретє попросив (на попередні два звернення не було жодної реакції) суб’єктів законодавчої ініціативи врегулювати питання переведення служителів Феміди в разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду.

Так, «адміністративники» вважають, що, зокрема, «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про судоустрій і статус суддів» необхідно доповнити нормою такого змісту: служителі Феміди трьох спеціалізованих установ та ВСУ за їх згодою переводяться до ВС без участі в конкурсі. Якщо відсутня необхідна кількість вакансій для переходу всіх суддів, то перевага має надаватися тому з них, хто має більший стаж роботи у ВСУ чи вищих спецінституціях.

Подбали у ВАС і про тих володарів мантій, яким не вистачить місця в касаційних установах у складі ВС або які відмовляться переводитися. Таким суддям, вважають у ВАС, потрібно надати право на відставку.

«У випадку, коли суддя не має достатнього стажу, передбаченого відповідно до закону «Про судоустрій і статус суддів» (прийнятого у 2010-му. — Прим. ред.), він має право на відставку з розміром довічного грошового утримання пропорційно до відпрацьованого часу на посаді судді», — йдеться у законопроекті, розробленому «адміністративниками».

На думку останніх, якщо не внести змін до закону, то не виключено, що володарі мантій звертатимуться до Європейського суду з прав людини, рішення якого, очевидно, будуть не на користь України, що може негативно вплинути на міжнародний імідж держави.

Оминути змагання

Втім, переконані деякі експерти, звернень до ЄСПЛ не уникнути, адже реформатори не підуть назустріч законникам, які захочуть без конкурсу перейти до ВС. Крім того, ті, хто проводить судові зміни, вже неодноразово висловлювалися щодо подальшої долі представників ВСУ та вищих спецінституцій. Їм хочуть дозволити перевестися без конкурсу до… апеляційних судів. Для цього потрібно підкоригувати ч.3 ст.82 закону «Про судоустрій і статус суддів».

Нині вона звучить так: «Переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді». Реформатори планують після слів «того самого» дописати «або нижчого». Це дозволить нинішнім «верховникам» та суддям з вищих установ, які не брали участі в конкурсі, без проблем перекваліфікуватися в «апеляційники». Або ж піти працювати у місцевий суд.

У свою чергу О.Нечитайло вважає, що і чинна редакція згаданої частини дає право служителям Феміди перевестися до новоствореної інституції, бо рівень установи не змінюється. «ВС є судом касаційної інстанції. А ВАС є судом якої інстанції? Ніхто не заборонить суддям звертатися щодо переведення. Але як це буде розцінено, які рішення будуть прийняті — це вже інше питання», — зазначив О.Нечитайло. При цьому він, швидше за все, сам розуміє, що такі заяви про перехід до ВС не будуть задоволені.

«Чи є серед суддів ВАС ті, які будуть звертатися з проханням перевести їх до ВС без конкурсу?» — поцікавився «ЗіБ» в О.Нечитайла. «Сказати за колег не можу, але я точно не буду, — наголосив голова установи і додав: — Ми не вимагаємо, щоб нас перевели. Потрібно врегулювати питання переведення суддів, коли чотири суди будуть ліквідовані».

Висновок напрошується

Напевно, не тільки очільник ВАС, а й всі «адміністративники» не вірять у те, що реформатори дослухаються до їхніх пропозицій унести зміни до закону чи «кваліфікаційники» навсправжки сприймуть їхні заяви про перехід до ВС без участі в змаганнях за червоні мантії.

Тому, на думку експертів, як сьогодні ВАС ще жодного разу не визнав рішення ВККС незаконними, так завтра він не зробить цього і з вердиктами ВРП, які, можливо, оскаржуватимуть переможці конкурсу, яких забракує Рада. Бо, по-перше, резолюції обох органів можна скасувати тільки в тому випадку, коли є процедурні порушення. А по-друге, як зазначав О.Нечитайло, теоретично можливо, що служителі Феміди, які зараз приймають неугодні комусь рішення, у майбутньому ризикують не зайняти «верховні» крісла. То чи підуть вони проти волі ВККС чи ВРП?

Особливо якщо взяти до уваги такий факт. «Ми провели деякий аналіз: ВРП відкрила щодо суддів ВАС 14 дисциплінарних проваджень, щодо суддів Вищого господарського суду — 3, щодо суддів Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ — 2. Висновок кожен зробить для себе сам. Мені в першу чергу спадає на думку, що стороною у справах, які розглядає ВАС, є ВРП», — заявив голова ВАС. Тому не виключено, що «дисциплінарний тиск» на «адміністративників» є штучним.

Крім того, всі законники несуть відповідальність за свої рішення. Чого не скажеш про представників ВРП. «Вона має повноваження, але не відповідальність. Концентрація влади в одних руках ні до чого хорошого не приводить. На мій погляд, ВРП з такими повноваженнями може повністю контролювати судову систему», — переконаний О.Нечитайло.

В адмінустанові помітили ще одну важливу деталь. «У нас немає жодного представника у ВРП. На мій погляд, з’їздом суддів була проведена маніпуляція, щоб представників адмін’юстиції не допустити до ВРП. Як можна говорити про незалежність суддів, якщо ми не можемо її забезпечити? Якщо суддя навіть не може звернутися до суду по захист свого права (мова йде про те, що рішення ВККС та ВРП служителі Феміди можуть оскаржувати тільки в разі процедурних порушень. — Прим. ред.)» — переймається голова адмінустанови.

З одного боку, без ВАС служителі Феміди не можуть захистити свої права, а з другого — інституція не поверне їм «втрачені верховні надії». Бо нині сам ВАС став заручником «реформаторських ігор», після закінчення яких він, швидше за все, опиниться в лавах не переможців, а переможених.