Закон і Бізнес


Якість усупереч навантаженню

На Волині в першій інстанції вакантна майже третина посад, і половина — в апеляційній


Голова Апеляційного суду Волинської області Петро Філюк (другий праворуч) подякував коллегам за високий рівень роботи.

№9 (1307) 04.03—10.03.2017
ВАСИЛЬ КОЛІШНИЙ
2974

Апеляційний суд Волинської області лідирує за якістю надання судових послуг. Таку оцінку озвучила голова Ради суддів Валентина Сімоненко, виступаючи на нараді, присвяченій підбиттю підсумків роботи судів Волинської області у 2016 році.


Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі органу суддівського самоврядування, очільниця РСУ зазначила, що останні роки були надзвичайно напруженими. Адже в деяких установах залишилося не більше ніж 2 судді, а 12 державних органів узагалі не здійснюють судочинства. Так, на Волині бракує третини суддів першої інстанції та майже половини — апеляційної. Втім, судочинство — на належному рівні.

В.Сімоненко нагадала, що за ініціативою РСУ затверджено стратегію розвитку судової влади України. А значним покращенням у доступі до правосуддя та в оперативності отримання інформації у справі стало запровадження проекту «Електронний суд».

Голова Державної судової адміністрації Зеновій Холоднюк поінформував учасників наради про стан матеріально-технічного забезпечення в минулому році, а також про цьогорічні перспективи. Він наголосив, що не може бути судова влада незалежною, коли вона залежить від будь-кого фінансово.

Після цього від розгляду загальних проблем перейшли до аналізу власних внесків у справу. Так, заступник голови АСВО Віктор Стрільчук проінформував, що у звітному періоді зменшилося надходження цивільних справ. Зокрема, торік у провадженні перебувало 1914 справ, а у 2015-му — 2013. При цьому найчисельнішою категорією залишаються спори, пов’язані з кредитними правовідносинами.

З огляду на брак кадрів навантаження на суддів установи в останні роки лише зростає. Попри це, як зазначив В.Стрільчук, його колеги забезпечують належний рівень розгляду. Адже людина, яка вийшла із зали суду, «повинна усвідомлювати, що була в храмі справедливості, повинна відчувати, що правосуддя здійснюється, а суддя існує для людей, які приходять до суду».

Високу оцінку роботі місцевих «цивілістів» дав і пленум Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Він визнав Апеляційний суд Волинської області одним із кращих за якістю цивільного судочинства у 2016 році (див. документ).

Натомість надходження апеляцій до кримінальної палати збільшилося. За інформацією секретаря судової палати з розгляду кримінальних справ Олега Клока, торік на розгляді перебувало 1847 справ та 2261 клопотань щодо негласних слідчих дій. Але й із цим навантаженням установа впоралася. Принагідно «криміналіст» зазначив, що з метою поліпшення стану здійснення судочинства необхідно продовжувати надання методичної допомоги в застосуванні законодавства, проведення семінарських занять, особливо із суддями, вперше призначеними на посади.

Не обійшлася нарада й без урочистостей. Так, В.Сімоненко вручила судді у відставці, заступникові голови громадської організації «Ветерани судових органів Волині» Оксані Завидовській-Марчук державну нагороду «Заслужений юрист України».

Своєю чергою О.Завидовська-Марчук вручила мантії та нагрудні знаки п’ятьом новопризначеним, зокрема Ігорю Вітеру з Володимир-Волинського міського суду, Юнні Лизун з Нововолинського міського, Станіславу Лозицькому з Ратнівського районного, Олександру Назаруку зі Старовижівського районного, Вадиму Смітюху з Луцького міськрайонного. Вона побажала їм «не заплямувати свою честь нічим, тому що її здобути важко, а втратити легко».

 

ДОВІДКА «ЗіБ»

В Апеляційному суді Волинської області за штатним розписом — 38 суддів. Нині судочинство здійснює 20 осіб, із них:

• 12 — у судовій палаті з розгляду цивільних справ;

• 8 — у судовій палаті з розгляду кримінальних справ.

Середньомісячне навантаження на одного законника — 28,7 справи при середньому показнику для загальних апеляційних судів України — 26,6.

У місцевих загальних судах області розглядають справи 93 судді (замість 135 за штатом).