Закон і Бізнес


Банкіри проти мораторію на виселення валютних боржників


22.01.2015 11:39
1649

Підтримка профільним Комітетом ВР деструктивного для банківської системи України Закону про мораторій на стягнення застави за валютними кредитами свідчить, що Парламент замість професійного і комплексного вирішення нагальних проблем фінансового сектору і споживачів фінансових послуг, приймає недалекоглядні та економічно невиважені рішення, що штовхають країну до глибокої кризи банківської системи та подальшого неконтрольованого падіння гривні.


Про це зазначає УКБС, коментуючи пропозицію Комітету ВРУ до Парламенту подолати вето Президента на Закон «Про внесення змін до Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» щодо посилення захисту прав позичальників» (проект № 1610).

Вказаний Закон не був підтриманий ні Главою держави,  ні Національним банком, оскільки ставить під загрозу інтереси вкладників банків, які мають однакові права з позичальниками, а також веде до стійкого погіршення ситуації в банківській системі, зниження її ліквідності, подальшого зубожіння населення та збільшення соціальної напруги, пояснили "ЗіБ" в УКБС.

Експерти УКБС наголошують на неприйнятності та незаконності підходу, за яким підтримка надається позичальникам залежно від валюти кредитування, а не від рівня їх матеріального забезпечення та соціальної захищеності.

Наразі, коли мова йде про всю країну і стоїть питання як стабілізувати фінансову систему та зупинити економічне падіння, не можна керуватися інтересами групи валютних позичальників, серед яких чимало тих, хто купував в  кредит не єдине житло економ-класу, а елітне житло чи нерухомість в комерційних цілях – здачі в оренду, перепродажу, використання у власному бізнесі тощо.

Законодавцю доцільніше реалізувати подану УКБС (ще влітку 2014) ініціативу про створення Реєстру малозахищених позичальників, які обслуговують іпотечні кредити. Це дозволило б державі разом з банківською системою підтримати соціально незахищених громадян, які обслуговують житлові кредити і дійсно потребують пом’якшення умов кредитування з огляду на зростання курсу валют. А також відмежувати від пільг заможних позичальників та несумлінних боржників, які не платили й при стабільному курсі.

УКБС застерігає, що передбачений Законом мораторій на стягнення заборгованості за валютними кредитами нівелює один з основних принципів кредитування – забезпеченість кредиту, створює загрозу для подальшого кредитування в країні, існування іпотеки, повернення вкладів населення, а також показує інвесторам неготовність нашої країни до цивілізованих норм життя.